Herečka Paprika Steenová nasadila soutěžní laťku v kategorii ženských výkonů velmi vysoko. | foto: Archiv MFFKV 2009

Dánská „filmová alkoholička“ míří pro glóbus. Ale podle Dánů pijí Švédi

  • 1
Musíme si dát pozor, co tady řekneme o alkoholu, žertovali dánští tvůrci prvního, a hned pozoruhodného soutěžního filmu karlovarského festivalu s názvem Potlesk. Znali totiž české úsloví Pije jako Dán. "Ovšem u nás v Dánsku se říká - Pije jako Švéd. A Švédi zase mají variantu - Pije jako Fin," shrnul režisér Martin Pieter Zandvliet.

Alkoholismus totiž hraje v Potlesku podstatnou roli. Snímek vypráví o slavné herečce, která pro svůj sklon k pití skončila v léčebně. Teď se vrací a všechny síly i předsevzetí napne až chorobně k tomu, aby získala zpět své syny, na nichž se provinila. Hrdinku, která se souběžně se soukromým příběhem představuje na jevišti v hlavní roli hry Kdo se bojí Virginie Woolfové, ztvárnila Paprika Steenová způsobem, jenž z ní okamžitě udělal jednu z kandidátek na cenu za herecký výkon.

Z filmu PotleskSama si však ani po náročném dni ve vypjaté roli skleničku nedala. "Opravdu nepiju, nanejvýš před lety, jako mladá dívka, bych si možná dala něco na kuráž, kdybych se chtěla s někým seznámit," vyprávěla herečka. Inspiraci pro svou postavu brala částečně z vlastních vzpomínek na matku závislou na prášcích, částečně z jiných filmů, ale také z vlastní povahy: "Když jsem ve stresu, nejsem zrovna příemný typ."

Režisér však opakoval, že alkohol je jen jedním z možných prostředků k příběhu o lidských démonech. "Člověk může být závislý na čemkoli, na lásce i na potlesku, a všichni v sobě neseme strach, zda neselžeme jako rodiče," vysvětlill.

Ukázky ze hry Kdo se bojí Virginie Woolfové, v níž dánská divadelní i filmová hvězda právě v době natáčení účinkovala, tvůrci do filmu zařadili, aby posílili jeho komediální stránku, kterou jinak zastupuje hrdinčin černočerný sarkasmus. A kdo se bojí depresivních filmů, tomu autoři Potlesku vzkazují, že ublížit dětským hrdinům je ani nenapadlo, byť o ně divák může mít občas strach.