Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Daniel Landa zavede hrdiny Zlatého Draka na patologii

  19:20aktualizováno  19:20
Temný horor, hudební drama, emotivní představení s detektivní zápletkou: to vše byl měl být chystaný titul Tajemství Zlatého Draka. Nejnáročnější projekt letošní sezony v Národním divadle Brno ve středu poprvé představil tvůrčí tým v čele s Danielem Landou.

Daniel Landa odkryl detaily inscenace Tajemství Zlatého Draka. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Tajemství Zlatého draka - šéf ND Brno Daniel Dvořák a muzikant Daniel LandaVítěz prestižních hudebních anket roku a také nejúspěšnějším český zpěvák se na jevišti osobně objeví. Nezvyklé divadelní představení, které stačilo vzbudit odmítavé reakce už při svém avizování, dostává už konkrétní kontury.

"Scénář je kompletní a má 78 stran. Vejdeme se do sto padesáti minut i s pauzou," poznamenal včera Landa k inscenaci, která bude mít premiéru 21. listopadu v brněnském Mahenově divadle. Napínavý příběh s detektivní zápletkou má podle scénáristy a režiséra Zdenka Plachého jako ústřední téma obrácení se člověka k vyšším duchovním hodnotám.

. Landa prodá hru dvakrát denně

Daniel Landa v maskérně Inscenace Tajemství Zlatého Draka, na níž se v Národním divadle Brno podílí zpěvák a skladatel Daniel Landa, se bude v některých termínech hrát dvakrát denně. V činohře Národního divadla je to nebývalý počin - prakticky o žádnou inscenaci z poslední doby nebyl takový zájem.

Divácký magnet nového kusu alias Daniel Landa připomene vedle nových věcí také svoji dosavadní tvorbu. Lidé v publiku tak budou mít možnost vyslechnout přímo v Landově podání jeho nejznámější písně, jakými jsou Tajemství, Obsidián, Jezdci v oblacích, Kouzelník, Protestsong, Valčík či Vrána. Vedle oblíbených songů našli inscenátoři přímou inspiraci také v díle Jana Nerudy a Otokara Březiny.

Tajemství Zlatého draka - šéf ND Brno Daniel Dvořák a muzikant Daniel Landa"Některé básně z Nerudovy sbírky Písně kosmické a Březinových Stavitelů chrámu jsme začlenili přímo do struktury hry," doplnil Plachý.

Populární zpěvák vzpomíná, že vznik hry byl pro něj velmi nezvyklý. "Jako sólista jsem zvyklý psát výhradně sám. Tady při vzniku Tajemství Zlatého Draka šlo skutečně o týmovou práci se scénáristy Zdenkem Plachým a Jiřím Šimáčkem."

Drak dějem pokryje tuzemskou současnost
Dodává, že nadstandardní byly třeba výlety inscenátorů na Býčí skálu, Macochu či na osvětimanskou horu Svatého Klimenta, tedy na jedno z duchovních míst hluboce spjatých s historií Moravy. Herec Petr Halberstadt, kterému v chystané novince připadla hlavní role Marka, nešetří chválou na adresu tvůrců.

. Daniel Landa

"Hledáme to, co nás spojuje. A myslíme si, že právě nyní, v době plížící se krize, bude také dobré zeptat se na národní témata v Národním divadle."

"Je to jedna z nejúžasnějších her, kterou jsem kdy četl. O to raději jsem, že byla napsaná nyní a u nás. Scénář je místy až filmový," dodal protagonista, který se právě v těchto dnech objevil na plátně kin ve válečném snímku Tobruk.

Na jevišti Mahenova divadla se v rychlých střizích vystřídá devětadvacet divadelních obrazů a zhruba osm různých prostředí, mezi nimiž nebude chybět třeba patologie. Děj Tajemství Zlatého Draka je podle tvůrců situován do žhavé tuzemské současnosti.

Aktuálnost děje autorsky komentuje také Landa. "Hledáme to, co nás spojuje. A myslíme si, že právě nyní, v době plížící se krize, bude také dobré zeptat se na národní témata v Národním divadle," uvedl zpěvák. Podle něj je v současném společenském klimatu málem trestné se už na podobné myšlenky a otázky tázat.

Tajemství Zlatého draka - muzikant Daniel Landa

"Měli bychom diskutovat, a ne popravit ty, kteří se ptají," míní Landa. Zároveň tak reagoval na předprázdninová vystoupení několika brněnských osobností, které psaly protestní petice a Landovi nemohou zapomenout minulost pravicového extremisty a účinkování ve skupině Orlík.

Tajemství Zlatého draka - šéf ND Brno Daniel Dvořák a muzikant Daniel Landa"Už před lety při odmítaném Večeru pro Karla Kryla naši kritici neřešili, co se říká, ale kdo to říká. Možná chystané představení bude pro mnohé i ráznou odpovědí. A nebude docházet k záměnám pojmů, jako je vlastenectví a nacismus," dodal zpěvák.

Příběh Tajemství Zlatého Draka začíná tím, že hlavní hrdina je přivolaný k objasnění vraždy. Při vyšetřování se dostane na stopu Společenství Zlatého Draka. "Nechceme vyslepičit všechna tajemství. Hlavní tématem je proměna, přeměna, procitnutí, probuzení, chcete-li," komentuje dramaturg Martin Dohnal otázku na tajemné společenství.

. Zlatý drak: nejvýpravnější kus Brna

Hudební drama Tajemství Zlatého Draka, které pro Národní divadlo Brno připravuje zpěvák Daniel Landa, se stane největším projektem v historii činohry brněnské první scény. Žádná inscenace dosud nebyla výpravnější a technicky náročnější.

Objasňování zločinu totiž podle tvůrců bude mít hlubší pointu. Hlavního hrdinu přivede k otázkám, na které složitě hledá odpovědi, a tím prodělá vnitřní přeměnu. Průvodcem Marka a další důležitou postavou bude role pojmenovaná Merkurius. Jde o metafyzickou hudební postavu ztvárněnou právě Landou.

Do poloviny února příštího roku nasadí Národní divadlo Brno hned devatenáct repríz Tajemství Zlatého Draka většinou mimo předplatné na volnou kasu. "Tři tisíce lístků už je prodáno a na stejně tolik máme rezervace," pochvaluje si ředitel divadla Daniel Dvořák.
Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Slovácko sa opět nesúdí. Nabídne skleničku vína a trochu melancholie

Milena Steinmasslová a Jozef Kroner v seriálu Slovácko sa nesúdí (1984)

Ústřední postava Divadelního spolku Kašpar Jakub Špalek má chalupu v Němčičkách na Slovácku. A právě na tomto místě,...

RECENZE: Leoš Noha s Lukášem Langmajerem táhnou klasickou letní frašku

Záběr z inscenace Příště ho zabiju sám!

Komedie Příště ho zabiju sám! s Leošem Nohou v hlavní roli nabízí všechny plusy i minusy odpočinkového letního hraní.

Nachlass. Festival pozve do pokojů, kde se lidé chystali na smrt

Prohlídka skoro dokončeného Nového divadla v Plzni.

Připravovali se na vlastní smrt, diváci nyní mohou nahlédnout do jejich pokojů. Výjimečné divadelní zážitky v podání...

Najdete na iDNES.cz