Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Daniel Landa zavede hrdiny Zlatého Draka na patologii

  19:20aktualizováno  19:20
Temný horor, hudební drama, emotivní představení s detektivní zápletkou: to vše byl měl být chystaný titul Tajemství Zlatého Draka. Nejnáročnější projekt letošní sezony v Národním divadle Brno ve středu poprvé představil tvůrčí tým v čele s Danielem Landou.

Daniel Landa odkryl detaily inscenace Tajemství Zlatého Draka. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Tajemství Zlatého draka - šéf ND Brno Daniel Dvořák a muzikant Daniel LandaVítěz prestižních hudebních anket roku a také nejúspěšnějším český zpěvák se na jevišti osobně objeví. Nezvyklé divadelní představení, které stačilo vzbudit odmítavé reakce už při svém avizování, dostává už konkrétní kontury.

"Scénář je kompletní a má 78 stran. Vejdeme se do sto padesáti minut i s pauzou," poznamenal včera Landa k inscenaci, která bude mít premiéru 21. listopadu v brněnském Mahenově divadle. Napínavý příběh s detektivní zápletkou má podle scénáristy a režiséra Zdenka Plachého jako ústřední téma obrácení se člověka k vyšším duchovním hodnotám.

. Landa prodá hru dvakrát denně

Daniel Landa v maskérně Inscenace Tajemství Zlatého Draka, na níž se v Národním divadle Brno podílí zpěvák a skladatel Daniel Landa, se bude v některých termínech hrát dvakrát denně. V činohře Národního divadla je to nebývalý počin - prakticky o žádnou inscenaci z poslední doby nebyl takový zájem.

Divácký magnet nového kusu alias Daniel Landa připomene vedle nových věcí také svoji dosavadní tvorbu. Lidé v publiku tak budou mít možnost vyslechnout přímo v Landově podání jeho nejznámější písně, jakými jsou Tajemství, Obsidián, Jezdci v oblacích, Kouzelník, Protestsong, Valčík či Vrána. Vedle oblíbených songů našli inscenátoři přímou inspiraci také v díle Jana Nerudy a Otokara Březiny.

Tajemství Zlatého draka - šéf ND Brno Daniel Dvořák a muzikant Daniel Landa"Některé básně z Nerudovy sbírky Písně kosmické a Březinových Stavitelů chrámu jsme začlenili přímo do struktury hry," doplnil Plachý.

Populární zpěvák vzpomíná, že vznik hry byl pro něj velmi nezvyklý. "Jako sólista jsem zvyklý psát výhradně sám. Tady při vzniku Tajemství Zlatého Draka šlo skutečně o týmovou práci se scénáristy Zdenkem Plachým a Jiřím Šimáčkem."

Drak dějem pokryje tuzemskou současnost
Dodává, že nadstandardní byly třeba výlety inscenátorů na Býčí skálu, Macochu či na osvětimanskou horu Svatého Klimenta, tedy na jedno z duchovních míst hluboce spjatých s historií Moravy. Herec Petr Halberstadt, kterému v chystané novince připadla hlavní role Marka, nešetří chválou na adresu tvůrců.

. Daniel Landa

"Hledáme to, co nás spojuje. A myslíme si, že právě nyní, v době plížící se krize, bude také dobré zeptat se na národní témata v Národním divadle."

"Je to jedna z nejúžasnějších her, kterou jsem kdy četl. O to raději jsem, že byla napsaná nyní a u nás. Scénář je místy až filmový," dodal protagonista, který se právě v těchto dnech objevil na plátně kin ve válečném snímku Tobruk.

Na jevišti Mahenova divadla se v rychlých střizích vystřídá devětadvacet divadelních obrazů a zhruba osm různých prostředí, mezi nimiž nebude chybět třeba patologie. Děj Tajemství Zlatého Draka je podle tvůrců situován do žhavé tuzemské současnosti.

Aktuálnost děje autorsky komentuje také Landa. "Hledáme to, co nás spojuje. A myslíme si, že právě nyní, v době plížící se krize, bude také dobré zeptat se na národní témata v Národním divadle," uvedl zpěvák. Podle něj je v současném společenském klimatu málem trestné se už na podobné myšlenky a otázky tázat.

Tajemství Zlatého draka - muzikant Daniel Landa

"Měli bychom diskutovat, a ne popravit ty, kteří se ptají," míní Landa. Zároveň tak reagoval na předprázdninová vystoupení několika brněnských osobností, které psaly protestní petice a Landovi nemohou zapomenout minulost pravicového extremisty a účinkování ve skupině Orlík.

Tajemství Zlatého draka - šéf ND Brno Daniel Dvořák a muzikant Daniel Landa"Už před lety při odmítaném Večeru pro Karla Kryla naši kritici neřešili, co se říká, ale kdo to říká. Možná chystané představení bude pro mnohé i ráznou odpovědí. A nebude docházet k záměnám pojmů, jako je vlastenectví a nacismus," dodal zpěvák.

Příběh Tajemství Zlatého Draka začíná tím, že hlavní hrdina je přivolaný k objasnění vraždy. Při vyšetřování se dostane na stopu Společenství Zlatého Draka. "Nechceme vyslepičit všechna tajemství. Hlavní tématem je proměna, přeměna, procitnutí, probuzení, chcete-li," komentuje dramaturg Martin Dohnal otázku na tajemné společenství.

. Zlatý drak: nejvýpravnější kus Brna

Hudební drama Tajemství Zlatého Draka, které pro Národní divadlo Brno připravuje zpěvák Daniel Landa, se stane největším projektem v historii činohry brněnské první scény. Žádná inscenace dosud nebyla výpravnější a technicky náročnější.

Objasňování zločinu totiž podle tvůrců bude mít hlubší pointu. Hlavního hrdinu přivede k otázkám, na které složitě hledá odpovědi, a tím prodělá vnitřní přeměnu. Průvodcem Marka a další důležitou postavou bude role pojmenovaná Merkurius. Jde o metafyzickou hudební postavu ztvárněnou právě Landou.

Do poloviny února příštího roku nasadí Národní divadlo Brno hned devatenáct repríz Tajemství Zlatého Draka většinou mimo předplatné na volnou kasu. "Tři tisíce lístků už je prodáno a na stejně tolik máme rezervace," pochvaluje si ředitel divadla Daniel Dvořák.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Sex a kříže. Na Palmovce se ukřičené polské režie opravdu nebáli

Z uvedení Něco za něco v Divadle pod Palmovkou

Temná scéna, hutná a silně nabasovaná hudba. Od úvodních minut je jasné, že nastudování Shakespearovy poslední komedie...

Deník zloděje s Miloslavem Königem pobral hned tři ceny divadelní kritiky

Miloslav König v inscenaci Divadla Masopust nazvané Deník zloděje

Podobně jako v nominacích i při vyhlašování Cen divadelní kritiky za loňský rok hrála prim inscenace malého pražského...

RECENZE: Faust je jízda. Do Stavovského divadla dorazil Rašilov v kamionu

Z inscenace Fausta ve Stavovském divadle

Saša Rašilov, skvělý překlad a neuvěřitelné obrazy. To jsou hlavní přednosti nového nastudování Fausta Národním...

Najdete na iDNES.cz