Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Daneš: Snažím se vymaňovat ze sevření politikou

  12:51aktualizováno  12:51
"Snažím se pozvolna vymaňovat ze sevření politikou, jež bylo pochopitelné u politického komentátora," řekl v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES novinář, politolog a spisovatel Martin Daneš a dodal, že se nyní pokouší stále více spět k "čisté beletrii". "Ty další dvě knihy, co chystám, jsou romány, kde je politiky pomálu," svěřil se jedné ze čtenářek. Že bude spisovatelem, prý rezolutně oznámil rodičům už v šesti letech, přičemž na stroji se naučil psát dříve než v ruce, ještě před začátkem základní školní docházky.

Odpovědi Martina Daneše najdete ZDE.

Co se týče vztahu k politikům, o nichž píše, řekl:"Ke Klausovi i k Havlovi se snažím mít co nejneutrálnější vztah a hodnotit je s odstupem, bez osobního angažování se pro toho či onoho." A podle jakého návodu píše své knihy? "Zčásti jsou to informace, zčásti jsem zapojil i svou bohapustou fantazii," odpověděl spisovatel.

Dotaz padl také na to, jaké spisovatele má sám rád. "Z českých mám rád Kunderu, Čapka, Fuchse nebo (německy píšícího) Kafku. Právě mám rozečtenou francouzsky psanou knihu od spisovatele Reného Depestra, původem z Haiti, Alleluia pour une femme-jardin, která nedávno vyšla také česky pod názvem Aleluja pro ženu zahradu," řekl Daneš.

Blížící se Vánoce bude Daneš trávit zřejmě v Praze. "Koupím si stromeček, vykostím kapra a večer budu zpívat koledy," prozradil spisovatel. Na Vánoce se prý však netěší už zhruba přes třicet let. "Myslím, že s tím nějak souvisí i fakt, že zatím dárky nakoupené nemám (s jedinou výjimkou)."

Martin Daneš je novinář, politolog a spisovatel. V polovině 80. let emigroval do Francie a v Paříži vystudoval žurnalistiku a mezinárodní vztahy. Od svého návratu do Prahy, s výjimkou roku 1992, kdy byl diplomatickým poradcem v Kanceláři prezidenta republiky, působí v českém tisku a spolupracuje s francouzskými a belgickými listy. Byl šéfredaktorem Denního Telegrafu (1993-1994) a měsíčníku Mezinárodní politika (2000).

V roce 1998 vydal soubor fejetonů Kdo zabil Václava Klause? a novelu Možná to nepraskne. O rok později následovaly sbírky povídek Pokusy o lásku, Pokusy o rozkoš. Na nedávno vydaných Výkřicích paní Mac Macwaarové se autorsky spolupodílel s Markem McDonutsem. Napsal též divadelní jednoaktovku Předseda a k publikaci připravuje dva další romány: Božská trenýrko (Duchovní porno) a Jak se nestat spisovatelem.

Kdo zazdil Václava Havla
Kniha fejetonů Martina Daneše s názvem Kdo zabil Václava Klause? se před časem setkala se značným čtenářským ohlasem. V souvislosti s postupujícím procesem (sebe)destrukce předních českých politků autor připravil její volné pokračování.

Mimo trefných a lehkým perem psaných analýz politické situace v knize naleznete odpovědi na otázky, na něž jste se dosud neodvážili zeptat, často i z toho důvodu, že jste o nich nic nevěděli. Autor na přebalu nové knihy slibuje, že se dozvíte, proč se české slepice na vstup do Evropské unie těší možná více než vy, objevíte skandální informace o ututlané nevěře premiéra Zemana, přečtete si stránku z intimního deníčku Petry Buzkové čí získáte příležitost opsat si přísně utajovaný recept na polévku havlovačku.

Navrch prý obdržíte mnohé cenné rady a návody, například, jak se stát spisovatelem nebo jak se chovat v případě, že byste se náhodou zničehonic ocitli jako hrdina uprostřed amerického thrilleru.

Obálka knihy Martina Daneše Kdo zazdil Václava Havla.

Spisovatel Martin Daneš při on-line rozhovoru.

Martin Daneš při on-line rozhovoru v redakci iDNES.

Martin Daneš při on-line rozhovoru v redakci iDNES.

Martin Daneš při on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.

Martin Daneš při on-line rozhovoru v redakci iDNES.

Autoři:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

RECENZE: Neklidný zadek mě pálí. Texty Haškova kumpána jsou bezprostřední

Spisovatelé Jaroslav Hašek (vlevo) a Zdeněk Matěj Kuděj na výletě v roce 1914....

Zatímco Jaroslava Haška zná díky Švejkovi celý svět, jeho někdejší kumpáni z hospody takové štěstí nemají.

Hra o trůny si zasloužila péči i v češtině, nyní ji konečně dostane

Spisovatel George R. R. Martin

Knižní předloze kultovního seriálu Hra o trůny se postupně dostává nového překladu. Stejně jako každá změna i tato s...

RECENZE: Škatulka literatury pro mladé Černooké uškodila

Spisovatelka Anna Musilová

Zabijákem úspěchu bývají přehnané ambice, říká se. V případě začínající české autorky Anny Musilové, které vyšel román...

Najdete na iDNES.cz