Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Praha je inspirativní, básnil Brown. Teď musí promyslet, co mu dala

  18:11aktualizováno  18:11
Dvě napsané stránky. To považuje veleúspěšný americký spisovatel Dan Brown za úspěšný den. Na pražské tiskové konferenci se rozpovídal nejen o svém denním rytmu, ale i o svých spisovatelských začátcích. V Praze byl ale především na dovolené, kdy se snažil načerpat mystiku a legendy města.

Dan Brown na tiskové konferenci v pražské Novoměstské radnici (15. ledna 2014) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Středa byla pro Dana Browna perným dnem, po pokračující prohlídce města se zúčastnil tiskové konference s novináři v pražské Novoměstské radnici. Večer ho pak čeká scénické čtení projektu Lukáše Hejlíka Listování. V Nové scéně Národního divadla tak osobně uvidí dramatizaci své zatím poslední knihy Inferno a zároveň převezme cenu za nejprodávanější knihu desetiletí.

Praha mu prý učarovala. "Jsem tu jen den a půl a viděl jsem toho tolik. Hrady, synagogy, hřbitovy...," vypočítává. "Je to velice inspirativní město s hlubokým mysticismem. Obzvláště pohled přes Karlův most na Hrad působí skoro až nereálně, jakoby někdo namaloval dokonalé pohádkové město," básní jeden z nejprodávanějších spisovatelů dneška. "Slyšel jsem o ní mnoho zajímavých příběhů. Kafka, Golem, spoustu mystiky... Jsou to inspirativní příběhy, které v sobě nesou kousek pravdy i pohádky," uvažuje.

Žirafa, prase a hořící kalhoty

Dan Brown svou první knihu napsal už v pěti letech. "Respektive jsem ji nadiktoval své matce, která zapisovala. Pak jsem k ní dělal i ilustrace. Mělo to asi čtrnáct nebo patnáct stránek. Ona mi to pak svázala a přišila obal," vzpomíná. "Mám tu knihu dodnes, vozím ji s sebou neustále, i sem do Prahy. Jmenuje se 'Žirafa, prase a hořící kalhoty'," rozvypráví se. Nevím, kde jsem k tomu přišel, ale je to příběh o žirafě, praseti a nějakých kalhotách v plamenech, kteří byli přátelé. Je to zvláštní, ale bylo mi pět. Dávalo mi to smysl a byl to thriller," směje se. Sám brzy dokládá, že symboly jsou pro něj stejně důležité, jak pro postavy jeho knih. "Zajímavé je, že když si knihu po letech přečetl, tak jsem zjistil, že jedna z postav se jmenuje Jacques. A tohle jméno jsem použil i v Šifře Mistra Leonarda. Kruh se tak uzavřel," dodává mysticky.

Dan Brown převzal na tiskové konferenci v pražské Novoměstské radnici i cenu za...
Dan Brown na tiskové konferenci v pražské Novoměstské radnici (15. ledna 2013)

Každý z jeho bestsellerů je právě do jednoho evropského města zasazen. Zda se ale mezi ně zařadí i Praha, zatím prozradit nechce.

"Mám rád tajemství, nikdy to neprozrazuji předem. Tahle návštěva je ale velice inspirativní a to je vše, co k tomu teď mohu říct," zůstává tajemný. Podle svých slov musí nejprve nějak vybalancovat a promyslet, co mu Praha vlastně dala.

Kdy mysl maluje na plátno

I když to tak na tiskové konferenci rozhodně nevypadá, v Praze je Brown vlastně na dovolené. "Právě takhle relaxuji," ukazuje se smíchem okolo sebe do houfu fotografů a novinářů, když dostane otázku na svůj volný čas.

Hned se ale rozpovídá o svém denním  režimu, který je hodně specifický. "V běžném dnu vstávám už ve čtyři. Od té doby píši tak do deseti jedenácti, tedy nějakých šest sedm hodin. Pak si dám oběd a snažím se relaxovat. Hraji golf, chodím běhat na pláž či prostě cokoli, co neobsahuje slova a obrazovku počítače. Také hraji na piáno," vypráví.

A proč vlastně vstává tak brzo? "Nikdy nepíšu v noci, i když pro mnoho lidí jsou čtyři ráno ještě hluboká noc. Ranním psaním si totiž sám sobě dokazuji, že psaní je pro mne to nejdůležitější. Dělám to prostě jako první, dřív než vyřizování e-mailů, sport nebo cokoli," popisuje. Další výhodu tak brzké tvorby vidí v tom, že zůstává ještě blízko hranici snění. "Když spíte, vaše mysl z ničeho nic něco vytváří. Na úplně prázdné plátno maluje nějaký příběh. A v tomhle stavu mysli jsme, ještě když se probudíme. Měli bychom si toho vážit a zůstat v něm tak dlouho, jak to jen jde," upozorňuje.

Fotogalerie

I přes takhle nalinkovaný denní rytmus vsi však Brown uchovává určitou svobodu v psaní. "Nemám žádný předepsaný počet stran, to je totiž velice nebezpečné. Stejně jako třeba ve sportu či hře na nějaký nástroj, se vám totiž může stát, že se vzbudíte a budete mít skvělý den, kdy jde vše dobře. Či naopak den, kdy to není úplně ono...," vysvětluje.

Dvě stránky je velký den

"A kdybych si naordinoval, že napíšu tři stránky denně, tak v dobrý den to budu mít za hodinu. Ve špatný budu ty tři stránky naopak psát třeba čtrnáct hodin. To nedává žádný smysl," varuje. Sám za skvělý den považuje ten, kdy se mu podaří napsat dvě stránky. "To je pak velký den!," zdůrazňuje světlovlasý spisovatel.

Zda ho Praha inspiruje pro další román zatím jisté není. Zjevně ho ale oslovila. A zřejmě nejen svými legendami - jak Brown sám přiznal, nikdy se nezúčastnil projektu jakým je Listování. "Na scénické čtení se velice těším. Češtině nerozumím, ale věřím, že kniha má dost momentů, které poznám i bez znalosti jazyka," věří.
Nejčtenější

Farmaceutické koncerny se mě bojí. Ví, že píšu pravdu, líčí Robin Cook

Americký spisovatel Robin Cook

Lékař Robin Cook věřil, že medicína je nejsvětější obor. Pak zjistil, že tomu tak úplně není, a napsal knihy Kóma, Šok...

První muzikál s Holmesem propadl. Snad není prokletý, doufá Brzobohatý

Hudebník Ondřej Brzobohatý v kulturním magazínu iDNES.cz Za scénou.

Nový muzikál o slavném detektivovi Sherlocku Holmesovi bude pro Ondřeje G. Brzobohatého náročnou zkouškou. „Nějaké...Mikolas Josef poděkoval českým fanouškům. Zaznělo i Lie To Me

Mikolas Josef poděkoval českým fanouškům na Václavském náměstí (14.5.2018)

Zpěvák Mikolas Josef, který o víkendu v soutěži Eurovision Song Contest vybojoval pro Česko šesté místo a tudíž...

Zemřela představitelka filmové Lois Laneové. Margot Kidderové bylo 69 let

Margot Kidderová ve filmu Superman IV: The Quest for Peace

Ve věku 69 let zemřela americká herečka kanadského původu Margot Kidderová, kterou proslavila především hlavní ženská...

Svatba v Teorii velkého třesku je lepší než královská, říká Sheldonův bratr

Jerry O’Connell v roli Sheldonova bratra George (vlevo) a Jim Parsons v seriálu...

Zahrál si s Tomem Cruisem i s hvězdami seriálu Teorie velkého třesku. Herec Jerry O’Connell nyní slaví třicet let na...

Další z rubriky

RECENZE: Norkový kožich za hrst vloček. Vzpomínky na blokádu Leningradu

Blokáda Leningradu: mrtví na ulicích města, podlehli útrapám hladu a zimy

Zkusme si to představit. Třináctiletý Saša, jehož veškeré jídlo sestává ze sto pětadvaceti gramů nekvalitního chleba na...

GLOSA: Pokračování Saturnina zvítězilo. Babiše porazil Břicháč Tom

Spisovatel a bývalý politik Miroslav Macek v kulturním magazínu Za scénou

V předvečer zahájení veletrhu Svět knihy internetová knihkupectví Knihcentrum a Audiotéka rozdala své ceny za...

RECENZE: Díky, že Johana jde proti proudu. Feministkám vstup zakázán

Autorky knihy Johana (zleva Pavla Horáková, Zuzana Dostálová a Alena...

Feministkám vstup zakázán. Takovým varováním mělo nakladatelství Paseka obdařit román Johana. Stojí za ním trojice...

Najdete na iDNES.cz