Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dan Bárta a Lucie mají klip desetiletí

  22:10aktualizováno  22:10
Skupina Lucie a zpěvák Dan Bárta triumfovali v rozsáhlé hudební anketě Český klip desetiletí. Vítěze má anketa dva, protože souběžně hlasovala odborná porota i laická veřejnost. Nejlepší český videoklip vybíraly ze 1700 snímků a slavnostní vyhlášení proběhlo v pátek 29. června během rockového koncertu v pražské Paegas Aréně, na kterém mimo jiné vystoupila skupina Stromboli či zpěvačka Lenka Dusilová. Již předtím byly zveřejněny výsledky v jednotlivých letech (viz tabulka uvnitř článku).

"Cítím obrovské zadostiučinění. Čekali jsme leccos, avšak s výsledky, které odrážejí kvalitu videoklipové tvorby, jsem naprosto spokojen. Na otázku, jestli mají v této zemi vznikat další videoklipy, anketa řekla jasné ano," radoval se herec a moderátor Pavel Anděl, průvodce televizního pořadu Noc s Andělem, který anketu společně s dramaturgyní Markétou Turkovou vymyslel. Jejich motivem byl prý rostoucí nezájem hudební branže o videoklipy, které se podle skeptických hlasů nevyplatí vyrábět, protože tuzemské televize jim věnují minimální prostor.
Od začátku letošního roku, kdy byla anketa Videoklip desetiletí vyhlášena, přišlo na třicet tisíc platných hlasů.

ANKETA iDNES

Jak dopadlo hlasování čtenářů iDNES? Podívejte se ZDE.

"Naprostá většina posluchačů využila internetové hlasování a dala si s tím dost práce. Nedělali jsme jednoduchou anketu typu Český slavík. Každý si musel projít databázi, kterou jsme zveřejnili na internetu, a poslat nám dvanáct tipů na klipy let 1990 až 2000 včetně snímku dekády," dodal Anděl.

Zatímco v pátek se na pódiu Paegas arény vystřídaly Lenka Dusilová, Anna K, skupiny Buty, Kabát či Stromboli, tvůrci a interpreti si odnesli celkem čtyřiadvacet cen, dvanáct diváckých a stejný počet odborných. Režisér Jan Svěrák předal trofej odborné poroty za klip dekády Janu Krejčírovi (Předpokládám), zatímco hokejista David Moravec udělil tutéž cenu od diváků Filipu Renčovi (Medvídek). Předání cen se zúčastnili členové kapely Lucie i zpěvák Dan Bárta. "Lucie Bílá, kterou jsme zvali, je mimo republiku, a Monkey Business v té době hrají na Slovensku společný koncert se skupinou Cool And The Gang," dodal Anděl.

V prostorách Paegas Arény zřídila Česká televize reportážní studio, které přenášelo atmosféru koncertu i rozhovory s klipovými režiséry Zdeňkem Suchým, Filipem Renčem či Tomášem Mašínem. Vítězní "dekádoví" režiséři dostali také sto tisíc korun; ty jim poslouží jako záloha na jejich příští videoklip.

Pořadatelé, kteří shromáždili snad všechny videoklipy vzniklé v posledních deseti letech, chtějí v anketě pokračovat vyhlašováním výročních cen, jež by se mohly přidružit k českým Andělům. "Chceme se o tom domluvit s Akademií populární hudby. Jinak budeme videoklipy nadále mapovat, chystáme dokument o vývoji filmové písničky," řekl Anděl.

Stromboli si zavzpomínali

Prakticky neexistující skupina Stromboli, která patřila v osmdesátých letech ke špičkám rockové hudby, se letos dala dohromady na dva koncerty. Ten první odezněl 26. června na plzeňském výstavišti, druhé vystoupení proběhlo v pražské Paegas Areně. Kapela kolem kytaristy Michala Pavlíčka uzavřela vyhlášení ankety Český klip desetiletí, jehož se zúčastnily také Lenka Dusilová, Anna K, skupiny Divokej Bill, Buty a Kabát.

"Moderátor a strůjce ankety Pavel Anděl si nás vyžádal. Zpočátku jsem byl skeptický. Bubeník Klaudius Kryšpín a hráčka na klávesy Vendula Kašpárková žijí v Austrálii, čímž se vše prodražilo. Pořadatelé nakonec sehnali peníze, Bára Basiková si našla volný termín, a tak jsem kývl. Můžu říct, že se to podařilo zase nahodit. Atmosféra byla úžasná," řekl po plzeňském koncertě Michal Pavlíček, který Stromboli založil v roce 1985. Dvojalbum, které kapela vydala v roce 1986, si koupilo asi na 140 tisíc fanoušků a Stromboli se stali velkým koncertním tahákem. Výběr skladeb Stromboli se dočkal reedice na CD stejně jako druhý projekt Shutdown z roku 1988. Pavlíček kapelu jen nakrátko vzkřísil před čtyřmi lety; dnes už na obnovení nevěří. "To ovšem neznamená, že bychom nemohli odehrát sérii vzpomínkových koncertů."

Anketa o nejlepší klipy z let 1999-2000

Rok

Odborná porota

Laická veřejnost

1990

ZOO - Čas sluhů

ZOO - Čas sluhů

1991

Půlnoc - Muchomůrky bílé

Vltava - Prasátko

1992

Lucie Bílá - Láska je láska

Lucie Bílá - Láska je láska

1993

Wanastowi vjecy - Nahá

Wanastowi vjecy - Nahá

1994

Ivan Kral - Winner Takes All

Lucie - Amerika

1995

Buty - František

Buty - František

1996

Monika Načeva - Měsíc

Lucie - Pohyby

1997

Lucie - Klobouk ve křoví

Hapka, Bílá - Dívám se, dívám

1998

Sexy Dancers - Slim Jim

Lucie - Medvídek

1999

Buty - Nad stádem koní

Buty - Nad stádem koní

2000

Dan Bárta - Předpokládám

Monkey Business - Piece Of My Life

Výsledky (červeně) a nominace na klip desetiletí

Dan Bárta - Předpokládám

Lucie - Pohyby

Monkey Business - Piece Of My Life

Dan Bárta - Předpokládám

Lucie Bílá - Láska je láska

Lucie - Medvídek

Pramen: ČT

Členové české skupiny Lucie.

Členové české skupiny Lucie.

Členové české skupiny Lucie.

Skupina Lucie.

Během slavnostního večera si Lucie Bílá i zazpívala

Jednoho ze tří Českých slavíků převzala Lucie Bílá od Petra Hapky

Natalie Oreirová, hvězdička jihoamerických telenovel, měla tu čest, předat cenu nejúspěšnějšímu českému slavíku - Lucii Bílé.

Lucie Bílá

Kapelník Roman Holý (vpravo).

Zpěvák Matthew Ruppert.

Monkey Business včetně Freda Wesleye (vlevo).

Roman Holý a Tonya Graves.

Členové skupiny Monkey Business.

Zleva doprava: Matěj Ruppert, Pavel Mrázek a Roman Holý z kapely Monkey Business během on-line rozhovoru z redakce iDNES.

Kapela Monkey Business. Zleva doprava: Pavel Mrázek, Roman Holý a Matěj Ruppert.

Monkey Business

Zpěvačka Lucie Bílá na rautu v pražském Veletržním paláci, který následoval po předávání Cen Akademie populární hudby za rok 2000.

Cenu Thálie za roli Johanky v muzikálu Johanka z Arku převzala 24. března na slavnostním večeru v Národním divadle Lucie Bílá.

Zpěvák Dan Bárta během koncertu na festivalu Jazz Pramet v Šumperku
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

RECENZE: I na plátně zůstal neuchopitelný Jan Palach záhadou

Kaskadér při natáčení scény sebeupálení pro film Jan Palach

Nepoví skoro nic, co bychom nevěděli, neprovokuje obsahem ani tvarem. Přesto má film Jan Palach smysl. Díky hrdinově...

RECENZE: Equalizer 2 je kazatel s flintou, kterému chybí čas na akci

Záběr z filmu Equalizer 2

Čtyři roky po filmu Equalizer přichází do kin druhý díl. Denzel Washington v titulní roli opět koná dobro se zbraní v...

VIDEO: V hlavní roli princezna alkoholička. Tvůrce Simpsonů má nový seriál

Ze seriálu Disenchantment (2018)

Tvůrce legendárních seriálů Simpsonovi a Futurama Matt Groening přichází s novým televizním počinem. Jmenuje se...

Najdete na iDNES.cz