Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dan Bárta a Lucie mají klip desetiletí

  22:10aktualizováno  22:10
Skupina Lucie a zpěvák Dan Bárta triumfovali v rozsáhlé hudební anketě Český klip desetiletí. Vítěze má anketa dva, protože souběžně hlasovala odborná porota i laická veřejnost. Nejlepší český videoklip vybíraly ze 1700 snímků a slavnostní vyhlášení proběhlo v pátek 29. června během rockového koncertu v pražské Paegas Aréně, na kterém mimo jiné vystoupila skupina Stromboli či zpěvačka Lenka Dusilová. Již předtím byly zveřejněny výsledky v jednotlivých letech (viz tabulka uvnitř článku).

"Cítím obrovské zadostiučinění. Čekali jsme leccos, avšak s výsledky, které odrážejí kvalitu videoklipové tvorby, jsem naprosto spokojen. Na otázku, jestli mají v této zemi vznikat další videoklipy, anketa řekla jasné ano," radoval se herec a moderátor Pavel Anděl, průvodce televizního pořadu Noc s Andělem, který anketu společně s dramaturgyní Markétou Turkovou vymyslel. Jejich motivem byl prý rostoucí nezájem hudební branže o videoklipy, které se podle skeptických hlasů nevyplatí vyrábět, protože tuzemské televize jim věnují minimální prostor.
Od začátku letošního roku, kdy byla anketa Videoklip desetiletí vyhlášena, přišlo na třicet tisíc platných hlasů.

ANKETA iDNES

Jak dopadlo hlasování čtenářů iDNES? Podívejte se ZDE.

"Naprostá většina posluchačů využila internetové hlasování a dala si s tím dost práce. Nedělali jsme jednoduchou anketu typu Český slavík. Každý si musel projít databázi, kterou jsme zveřejnili na internetu, a poslat nám dvanáct tipů na klipy let 1990 až 2000 včetně snímku dekády," dodal Anděl.

Zatímco v pátek se na pódiu Paegas arény vystřídaly Lenka Dusilová, Anna K, skupiny Buty, Kabát či Stromboli, tvůrci a interpreti si odnesli celkem čtyřiadvacet cen, dvanáct diváckých a stejný počet odborných. Režisér Jan Svěrák předal trofej odborné poroty za klip dekády Janu Krejčírovi (Předpokládám), zatímco hokejista David Moravec udělil tutéž cenu od diváků Filipu Renčovi (Medvídek). Předání cen se zúčastnili členové kapely Lucie i zpěvák Dan Bárta. "Lucie Bílá, kterou jsme zvali, je mimo republiku, a Monkey Business v té době hrají na Slovensku společný koncert se skupinou Cool And The Gang," dodal Anděl.

V prostorách Paegas Arény zřídila Česká televize reportážní studio, které přenášelo atmosféru koncertu i rozhovory s klipovými režiséry Zdeňkem Suchým, Filipem Renčem či Tomášem Mašínem. Vítězní "dekádoví" režiséři dostali také sto tisíc korun; ty jim poslouží jako záloha na jejich příští videoklip.

Pořadatelé, kteří shromáždili snad všechny videoklipy vzniklé v posledních deseti letech, chtějí v anketě pokračovat vyhlašováním výročních cen, jež by se mohly přidružit k českým Andělům. "Chceme se o tom domluvit s Akademií populární hudby. Jinak budeme videoklipy nadále mapovat, chystáme dokument o vývoji filmové písničky," řekl Anděl.

Stromboli si zavzpomínali

Prakticky neexistující skupina Stromboli, která patřila v osmdesátých letech ke špičkám rockové hudby, se letos dala dohromady na dva koncerty. Ten první odezněl 26. června na plzeňském výstavišti, druhé vystoupení proběhlo v pražské Paegas Areně. Kapela kolem kytaristy Michala Pavlíčka uzavřela vyhlášení ankety Český klip desetiletí, jehož se zúčastnily také Lenka Dusilová, Anna K, skupiny Divokej Bill, Buty a Kabát.

"Moderátor a strůjce ankety Pavel Anděl si nás vyžádal. Zpočátku jsem byl skeptický. Bubeník Klaudius Kryšpín a hráčka na klávesy Vendula Kašpárková žijí v Austrálii, čímž se vše prodražilo. Pořadatelé nakonec sehnali peníze, Bára Basiková si našla volný termín, a tak jsem kývl. Můžu říct, že se to podařilo zase nahodit. Atmosféra byla úžasná," řekl po plzeňském koncertě Michal Pavlíček, který Stromboli založil v roce 1985. Dvojalbum, které kapela vydala v roce 1986, si koupilo asi na 140 tisíc fanoušků a Stromboli se stali velkým koncertním tahákem. Výběr skladeb Stromboli se dočkal reedice na CD stejně jako druhý projekt Shutdown z roku 1988. Pavlíček kapelu jen nakrátko vzkřísil před čtyřmi lety; dnes už na obnovení nevěří. "To ovšem neznamená, že bychom nemohli odehrát sérii vzpomínkových koncertů."

Anketa o nejlepší klipy z let 1999-2000

Rok

Odborná porota

Laická veřejnost

1990

ZOO - Čas sluhů

ZOO - Čas sluhů

1991

Půlnoc - Muchomůrky bílé

Vltava - Prasátko

1992

Lucie Bílá - Láska je láska

Lucie Bílá - Láska je láska

1993

Wanastowi vjecy - Nahá

Wanastowi vjecy - Nahá

1994

Ivan Kral - Winner Takes All

Lucie - Amerika

1995

Buty - František

Buty - František

1996

Monika Načeva - Měsíc

Lucie - Pohyby

1997

Lucie - Klobouk ve křoví

Hapka, Bílá - Dívám se, dívám

1998

Sexy Dancers - Slim Jim

Lucie - Medvídek

1999

Buty - Nad stádem koní

Buty - Nad stádem koní

2000

Dan Bárta - Předpokládám

Monkey Business - Piece Of My Life

Výsledky (červeně) a nominace na klip desetiletí

Dan Bárta - Předpokládám

Lucie - Pohyby

Monkey Business - Piece Of My Life

Dan Bárta - Předpokládám

Lucie Bílá - Láska je láska

Lucie - Medvídek

Pramen: ČT

Členové české skupiny Lucie.

Členové české skupiny Lucie.

Členové české skupiny Lucie.

Skupina Lucie.

Během slavnostního večera si Lucie Bílá i zazpívala

Jednoho ze tří Českých slavíků převzala Lucie Bílá od Petra Hapky

Natalie Oreirová, hvězdička jihoamerických telenovel, měla tu čest, předat cenu nejúspěšnějšímu českému slavíku - Lucii Bílé.

Lucie Bílá

Kapelník Roman Holý (vpravo).

Zpěvák Matthew Ruppert.

Monkey Business včetně Freda Wesleye (vlevo).

Roman Holý a Tonya Graves.

Členové skupiny Monkey Business.

Zleva doprava: Matěj Ruppert, Pavel Mrázek a Roman Holý z kapely Monkey Business během on-line rozhovoru z redakce iDNES.

Kapela Monkey Business. Zleva doprava: Pavel Mrázek, Roman Holý a Matěj Ruppert.

Monkey Business

Zpěvačka Lucie Bílá na rautu v pražském Veletržním paláci, který následoval po předávání Cen Akademie populární hudby za rok 2000.

Cenu Thálie za roli Johanky v muzikálu Johanka z Arku převzala 24. března na slavnostním večeru v Národním divadle Lucie Bílá.

Zpěvák Dan Bárta během koncertu na festivalu Jazz Pramet v Šumperku
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Nejmladší účastníci soutěže Hvězda zítřka museli mít souhlas rodičů

Petr Jarchovský převzal na karlovarském festivalu odměnu 300 tisíc korun za...

Sedmnáctiletá studentka hodlá porotu oslovit mezigenerační pohádkou, která by měla diváky i pobavit. Jiným žadatelem,...

Nová Lara Croft prohrála s domácí Tátovou volhou, Tlumočník zapadl

Tomb Raider (2018)

Premiérová akční legenda Tomb Raider, která do role bojovnice Lary Croft přivedla Alicii Vikanderovou, startovala...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz