Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dalšími Švejky budou Hrušínský, Postránecký, Nárožný a Vydra

Víme první   13:06aktualizováno  13:06
V nahrávacím studiu se střídají další "Švejkové" výjimečného projektu na českém trhu audioknih. Štafetu v nahrávání si již předali Josef Somr, Miroslav Donutil, Václav Postránecký, Petr Nárožný, Rudolf Hrušínský a Václav Vydra. Portál iDNES.cz nabízí exkluzivní zvukové ukázky.

Rudolf Hrušínský v nahrávacím studiu | foto: AudioStory

Deset dílů Osudů dobrého vojáka Švejka bude vycházet postupně v průběhu roku 2009 na 2CD v podání české herecké špičky. Nahrávka vzniká v produkci vydavatelství AudioStory a na trh ji uvede Popron Music. Celou sérii odstartuje na jaře 2009 Josef Somr.

Text je do jisté míry redukován. Režisér Dimitrij Dudík prozradil: "Dostal jsem zadání připravit dvacet scénářů v rozsahu přibližně sedmdesáti až osmdesáti minut. Ve výsledku to znamená, že z Haškova románu zůstalo více než tři čtvrtiny, což je cca o polovinu více než v podání Jana Wericha."

. Petr Nárožný o Švejkovi

"Kdykoliv Haškovu knihu čtu, vždycky se srdečně směji, je báječně napsaná a nesmírně vtipná. Jsou dokonce  místa, která znám nazpaměť. Švejka jako životní vzor jsem si ale nebral nikdy."

Švejk byl od svého vzniku zpracován nejrůznějšími způsoby, od kabaretních výstupů přes divadelní adaptace a filmová zpracování. Každé z těchto zpracování si žádá úpravy, které ten či onen žánr vyžaduje.

Režisér dále říká: "Audiokniha je také svébytnou uměleckou disciplínou. Žádá si dílčí úpravy psaného textu, a to jak co se týče temporytmu, jazykových korekcí, třeba už jen proto, že čtenář se může k řádku textu vrátit - posluchač musí pochopit napoprvé, vnímat, bavit se. Naší snahou je zpřístupnit Švejka nové generaci, vytvořit moderní audioknihu, která zpřístupní příběh dobrého vojáka Švejka na minimálně dalších 80 let, a navíc přilákat nové čtenáře románu v tištěné podobě."

. Václav Vydra o Švejkovi

"Začal jsem ho číst na popud táty, ale nebyl jsem schopen se skrz to prokousat. Později po vojně jsem se ke Švejkovi vrátil, zaznamenal  jsem zde různé věci, které jsem si sám na vojně zažil. Až tehdy jsem si našel k tomuto románu cestu."

Václav Vydra v nahrávacím studiu

S tím, že nová audiokniha Osudy dobrého vojáka Švejka může přilákat nové čtenáře k původnímu románu, souhlasí i Václav Postránecký: "Jsem vděčen za tento způsob zpracování, který může navnadit posluchače, aby se stali čtenáři. Vůbec si myslím, že mluvené slovo má dar slušné přesvědčivosti."

Už jen škrty a výběr scén a epizod může výrazně měnit význam a vyznění Haškova poselství. "Posluchač nemá možnost si zalistovat zpět v knize, věty musí padnout hercům takzvaně "do pusy". Také čeština se za cca osmdesát let změnila, některé výrazy již nejsou obecně známé a používané, další postupně dostaly jiný význam, dobová rakousko-uherská němčina už není běžným vybavením současného člověka; abychom posluchače nemátli, rozhodli jsme se pro drobné úpravy textu. Škrty i úpravy jsem prováděl s maximální úctou k Haškovu textu, s pokorou k jeho dílu a s vírou, že mé zásahy audiopodobě jeho románu prospějí“ dodává Dimitrij Dudík.

. Rudolf Hrušínský o Švejkovi

"Až teď jsem si uvědomil, že ve Švejkovi je spousta německých povelů a vět, a já i jako němčinář s tím mám docela ´plnou pusu práce´."

Jména zbývajících čtyř interpretů nového pojetí Švejka na CD budou známa do konce roku. Tvůrci slibují další osobnosti z okruhu největších mistrů českého dramatického umění.

Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Prvotina Raye Bradburyho Temný karneval vychází po letech česky

Americký spisovatel Ray Bradbury v roce 2009

Svět si jej pamatuje především jako mistra sci-fi a autora kultovního románu 451 stupňů Fahrenheita z roku 1953....

RECENZE: Vytvořte novou kategorii Litery. Speciálně pro Dědinu

Petra Dvořáková

Spisovatelka Petra Dvořáková zve čtenáře na dědinu. Voní po ovaru, pálence a senu.

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz