Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dalšími Švejky budou Hrušínský, Postránecký, Nárožný a Vydra

Víme první   13:06aktualizováno  13:06
V nahrávacím studiu se střídají další "Švejkové" výjimečného projektu na českém trhu audioknih. Štafetu v nahrávání si již předali Josef Somr, Miroslav Donutil, Václav Postránecký, Petr Nárožný, Rudolf Hrušínský a Václav Vydra. Portál iDNES.cz nabízí exkluzivní zvukové ukázky.

Rudolf Hrušínský v nahrávacím studiu | foto: AudioStory

Deset dílů Osudů dobrého vojáka Švejka bude vycházet postupně v průběhu roku 2009 na 2CD v podání české herecké špičky. Nahrávka vzniká v produkci vydavatelství AudioStory a na trh ji uvede Popron Music. Celou sérii odstartuje na jaře 2009 Josef Somr.

Text je do jisté míry redukován. Režisér Dimitrij Dudík prozradil: "Dostal jsem zadání připravit dvacet scénářů v rozsahu přibližně sedmdesáti až osmdesáti minut. Ve výsledku to znamená, že z Haškova románu zůstalo více než tři čtvrtiny, což je cca o polovinu více než v podání Jana Wericha."

. Petr Nárožný o Švejkovi

"Kdykoliv Haškovu knihu čtu, vždycky se srdečně směji, je báječně napsaná a nesmírně vtipná. Jsou dokonce  místa, která znám nazpaměť. Švejka jako životní vzor jsem si ale nebral nikdy."

Švejk byl od svého vzniku zpracován nejrůznějšími způsoby, od kabaretních výstupů přes divadelní adaptace a filmová zpracování. Každé z těchto zpracování si žádá úpravy, které ten či onen žánr vyžaduje.

Režisér dále říká: "Audiokniha je také svébytnou uměleckou disciplínou. Žádá si dílčí úpravy psaného textu, a to jak co se týče temporytmu, jazykových korekcí, třeba už jen proto, že čtenář se může k řádku textu vrátit - posluchač musí pochopit napoprvé, vnímat, bavit se. Naší snahou je zpřístupnit Švejka nové generaci, vytvořit moderní audioknihu, která zpřístupní příběh dobrého vojáka Švejka na minimálně dalších 80 let, a navíc přilákat nové čtenáře románu v tištěné podobě."

. Václav Vydra o Švejkovi

"Začal jsem ho číst na popud táty, ale nebyl jsem schopen se skrz to prokousat. Později po vojně jsem se ke Švejkovi vrátil, zaznamenal  jsem zde různé věci, které jsem si sám na vojně zažil. Až tehdy jsem si našel k tomuto románu cestu."

Václav Vydra v nahrávacím studiu

S tím, že nová audiokniha Osudy dobrého vojáka Švejka může přilákat nové čtenáře k původnímu románu, souhlasí i Václav Postránecký: "Jsem vděčen za tento způsob zpracování, který může navnadit posluchače, aby se stali čtenáři. Vůbec si myslím, že mluvené slovo má dar slušné přesvědčivosti."

Už jen škrty a výběr scén a epizod může výrazně měnit význam a vyznění Haškova poselství. "Posluchač nemá možnost si zalistovat zpět v knize, věty musí padnout hercům takzvaně "do pusy". Také čeština se za cca osmdesát let změnila, některé výrazy již nejsou obecně známé a používané, další postupně dostaly jiný význam, dobová rakousko-uherská němčina už není běžným vybavením současného člověka; abychom posluchače nemátli, rozhodli jsme se pro drobné úpravy textu. Škrty i úpravy jsem prováděl s maximální úctou k Haškovu textu, s pokorou k jeho dílu a s vírou, že mé zásahy audiopodobě jeho románu prospějí“ dodává Dimitrij Dudík.

. Rudolf Hrušínský o Švejkovi

"Až teď jsem si uvědomil, že ve Švejkovi je spousta německých povelů a vět, a já i jako němčinář s tím mám docela ´plnou pusu práce´."

Jména zbývajících čtyř interpretů nového pojetí Švejka na CD budou známa do konce roku. Tvůrci slibují další osobnosti z okruhu největších mistrů českého dramatického umění.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Hrůzy kuřimské kauzy ožily v komiksu. Vzbuzuje úzkost a strach

Z komiksu Svatá Barbora

Na komiksu Svatá Barbora spisovatel a držitel dvou knižních cen Magnesia Litera Marek Šindelka a jeho kolegové...

Nabokov uměl psát román i na bidetu. Rozloučil se tak s ruštinou

Vladimir Nabokov

Skutečný život Sebastiana Knighta není nejzářnějším dílem spisovatele Vladimira Nabokova. Českého překladu se mu navíc...

RECENZE: Ani Colin Firth neprodá srdcebol Rozmačkaného ega se slaninou

Colin Firth (Cannes, 16. května 2016)

O jídle dnes píše každý. A co víc, píší o něm ti, kdo mají problém rozeznat krůtu od kuřete a okurku od cukety. Případ...

Najdete na iDNES.cz