Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Další slovník: nyní literárních časopisů

  19:53aktualizováno  19:53
Moderní česká literatura se dočkala encyklopedického zpracování své časopisecké a sborníkové produkce. Slovník českých literárních časopisů, periodických sborníků a almanachů z let 1945 - 2000, který připravil kolektiv autorů pod vedením literárního historika a kritika Blahoslava Dokoupila, předkládá podrobnou mapu bezmála dvou set periodik, jež v posledních pětapadesáti letech vycházela buď u nás, a to oficiálně i samizdatem, anebo v exilu. Ačkoli pětice autorů (Petr Hruška, Tomáš Kubíček, Michal Přibáň, Richard Svoboda a Miroslav Zelinský), postrádala při sestavování své rukověti jakýkoliv podobně zaměřený titul, s nímž by se mohla srovnávat či se jej alespoň v základech přidržet, žádných zásadních lapsů se nedopustila. Drobnějších pochybení ovšem ve slovníku najdeme habaděj.

S m u t n ý   h u m o r  s  D i k o b r a z e m

Slovníková hesla obsahují vedle titulu a let, kdy časopis vycházel, jména šéfredaktora a redaktorů, eventuálně členů redakční rady, dále zevrubné formální náležitosti (například rozměry časopisu a počet stran), seznam ilustrátorů a na závěr výběrové ohlasy v tisku.

Vedle běžných chybiček (surrealistický básník Mizera tu figuruje coby Otta i Ota, podobně Hannah Arendtová i jako Hanah) tu je jeden velký háček: ne zcela jasné koncepční vymezení slovníku. V Dokoupilově úvodním slově se sice dočteme, které časopisy jsou do slovníku zařazeny a které ne, případně i proč, nicméně následujících tři sta stránek mnohdy svědčí o něčem jiném.

Tak předně: co dělají mezi literárními časopisy samizdatové Lidové noviny anebo Peroutkův "nezávislý týdeník" Dnešek, v němž - jak uznává i sám autor hesla - se příspěvky s literární tématikou objevovaly sporadicky, a když, tak „byly vždy zaměřeny k problémům, které přesahovaly do sféry politického života“?

Jakou souvislost mají s literárním děním už podle titulů vyhraněné časopisy jako Otázky divadla a filmu, Svět a divadlo, Divadelní revue, Divadlo anebo Scéna? Proč jsou celé tři slovníkové strany věnované humoristickému Dikobrazu? Vždyť Dokoupil píše, že v publikaci není místo pro časopisy, "v jejichž obsahu nepřevládají příspěvky o literatuře"!

A propos: Dikobraz má podle Dokoupila reprezentovat "humoristické, satirické a patafyzické časopisy", které u nás vycházely či stále vycházejí. Fakt, že zrovna tvrdě komunistický škvár vytlačil tak pozoruhodná periodika, jakými byly kupříkladu patafyzické Pako anebo Clinamen, na jejichž stránkách se představili prozaici a básníci Svatava Antošová, Eduard Vacek či Miroslav Wanek, slovníku body zrovna nepřidává.

N u t n o s t   r e v i z e

A dál: ze slovníku jsou rovněž vyloučeny časopisy, které „svým významem nepřekročily hranice výchozího regionu nebo uzavřeného přispěvatelského okruhu“. Proto se nedostalo třeba na heslo časopisu Mašurkovské podzemné - jakéhosi „moravského Vokna“, které je běžně k dostání v Praze a ve všech větších městech a jež nějakým lokálním patriotismem netrpí.

Proto není zmíněna série jedinečných Branických almanachů, na jejichž stránkách debutovali v druhé polovině 80. let spisovatelé Václav Kahuda, Skiol Podraga anebo Oscar Ryba. Tematicky a autorsky příbuzná tři čísla revue Moderní analfabet, která vyšla jen o pár roků později, ovšem ve slovníku zmíněna jsou.

Slovník českých literárních časopisů, periodických literárních sborníků a almanachů
Blahoslav Dokoupil, Petr Hruška, Tomáš Kubíček, Michal Přibáň, Richard Svoboda, Miroslav Zelinský

Redigoval Blahoslav Dokoupil.
Jmenný rejstřík sestavili Blahoslav Dokoupil, Petra Křivánková, Martina Sendlerová.

Vydal Host ve spolupráci s nakladatelstvím Votobia, Brno a Olomouc 2002, 336 stran, náklad a cena neuvedeny.

Stejně tak se našel prostor pro kuriozitu typu několikastránkového časopísku Sojky v hlavě, který v nákladu dvaceti (!) výtisků vydával a šířil mezi svými přáteli Petr Motýl, a rovněž pro básnický časopis Weles, který si své těsné sepětí s geniem loci vetkl rovnou do názvu: Vendryňský poetický magazín.

Konečně: je publikaci na škodu, že rezignuje na zevrubnější práci s podzemními časopisy a sborníky, které vycházely v 70. a 80. letech.

Dokoupil argumentuje tím, že mnohdy „vydavatelé nejsou známi“ či se s nimi „autorům nepodařilo navázat kontakt“ a upouští tak kupříkladu od hesla pozoruhodného literárně-výtvarného sborníku Desítka, v němž prvně publikoval básník Vít Kremlička.

Přes všechny výtky považujme Slovník českých literárních časopisů, periodických sborníků a almanachů 1945-2000 za nezbytnou a užitečnou publikaci. Ale rovněž za publikaci, jejíž případná další vydání bude třeba revidovat.

Autoři:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Spisovatelka Leila Slimani
Sex tu ovládl peněženky, v Maroku se za něj ženy stydí, říká spisovatelka

Leila Slimani je spisovatelka francouzsko-marockého původu. V češtině jí letos vyšla kniha Něžná píseň. Chůva v ní zavraždí dvě malé děti.  celý článek

Frankurtskou radnici Römer během knižního veletrhu ozvláštnila světelná show...
KOMENTÁŘ: Letos ve stínu, za dva roky v Lipsku mají naše knihy šanci

Frankfurt (Od naší zpravodajky) Frankfurtský knižní veletrh, který v neděli skončil, vsadil letos na čtenářskou kartu – a jeho návštěvnost znovu vzrostla.  celý článek

Mladík si svítí v domě rodičů ve venezuelském městě El Calvario, ve kterém byly...
RECENZE: Blackout je drtivý a nepříjemně věrohodný návod, jak zničit svět

Češi už jsou také na červené, stojí na 11. straně depresivního románu Marka Elsberga Blackout. To znamená, že jsme bez elektřiny. Jen krátce poté, co stejný...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.