Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Další britský hit dobývá svět

  12:37aktualizováno  12:37
Britský film zažívá zmrtvýchvstání. Od Trainspottingu přes Do naha! či Billyho Elliota po Deník Bridget Jonesové, který se k nám chystá, přitahuje diváky do kin a prodává se do světa včetně Spojených států. Což platí i o snímku Dohola? Ten dnes vejde do českých kin.

Britský film Dohola? provází "veselá historka z natáčení". Ještě dlouho poté, co filmaři z dotyčného kraje odjeli, měli prý řidiči na silnici A 62 z Huddersfieldu pocit, že zešíleli. Přes vozovku se jim kolébalo stádo ovcí jasně svítících odstíny žluté, fialové i brčálové. Jako kdyby vypadly z obrazu sprejera. Vše pochopili teprve poté, když přišel do britských kin snímek Dohola? Jedna z postav téhle černé komedie, jejíž děj se odehrává na soutěži kadeřníků, si totiž právě na ubohých ovcích zkouší barvení vlasů. A místní farmář půjčil filmařům své stádo.

Recenzi naleznete ZDE

Komedie Dohola? se v originále jmenuje Blow Dry - po holičsku "vyfoukat". Českým titulem odkazuje k jinému šlágru z ostrovů, snímku Do naha! - v něm parta nezaměstnaných provozuje pánský striptýz. Oba filmy totiž napsal týž scenárista, Simon Beaufoy. A oba mají znaky současné britské kinematografie, jež konkurenti shrnují slovy: "Náklady za tři padesát, ale nápady za milion!"

V případě Dohola? se nápad týká napohled nicotného, pro jeho účastníky ovšem světoborného národního šampionátu kadeřníků. Navíc tu jde opravdu o život. Pro umírající Shelley, která před lety odešla od manžela a syna za svou milenkou, je soutěž záminkou, aby se pokusila znovuvytvořit "rodinný" tým. "Je to její poslední šance. Bojuje o rodinu, zkouší ji dát dohromady," říká o své hrdince Natascha Richardsonová, známá z amerického filmu Nell.

Jejího exmanžela hraje Alan Rickman z oscarového Rozumu a citu, životopisu Michael Collins či sci-fi komedie Galaxy Quest; jeho bývalou modelku, která mu "svedla" manželku, představuje Rachel Griffithová, proslavená dílem Muriel se vdává a nominovaná na Oscara za vedlejší roli v Hilary a Jackie. Režie snímku se ujal Paddy Breathnach, nositel cen z Cannes a Berlína.

Zvláštní úlohu v projektu Dohola? sehrál Yorkshire. Z tohoto kraje pochází Richardsonová, jinak dcera režiséra Tonyho Richardsona, odtud vzešel i scenárista Beaufoy, který příběh zasadil do svého rodného městečka Keighley, a narodila se tu také Ruth Jacksonová, která říši "rychlých nůžek" pro autora objevila. Kdysi, ještě coby producentka BBC, totiž pracovala na dokumentu Blow Dry in Las Vegas, jenž sledoval národní mužstvo britských kadeřníků na mistrovství světa ve městě kasín. "Byl to tak překvapivý svět, plný dramat, napětí, okázalosti a hlavně zábavy, že jsem zatoužila natočit o něm celovečerní film. Vždyť dobrý základ pro dobrý příběh tvoří obyčejní lidé, kteří dělají neobyčejné věci," říká Jacksonová. Založila vlastní produkční společnost a pak požádala Beaufoye o "kadeřnický" scénář.

Dalším producentem snímku Dohola? se stal Sydney Pollack, který Beaufoyovy postavy obdivuje jako "velmi výjimečné, velmi místní, velmi jímavé". A mimoděk charakterizuje i klíč k dnešnímu vzkříšení ostrovního filmu: "Někdy, čím více jste výjimeční, tím univerzálnější je problém, jehož se dotýkáte."

Dohola?

Dohola?

Dohola?

Dohola?

Dohola?

Dohola?

Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

VIDEO: V hlavní roli princezna alkoholička. Tvůrce Simpsonů má nový seriál

Ze seriálu Disenchantment (2018)

Tvůrce legendárních seriálů Simpsonovi a Futurama Matt Groening přichází s novým televizním počinem. Jmenuje se...

Iva Janžurová si sežene zbraň a v černé komedii je z ní Teroristka

Iva Janžurová při natáčení komedie Teroristka

Od půli srpna do konce září se točí černá komedie Teroristka. Příběh režiséra a scenáristy Radka Bajgara vypráví o...

RECENZE: Film Můj neznámý vojín pohřbívá jeho hrdinu podruhé

Z filmu Můj neznámý vojín

Její prastrýc k nám přijel v srpnu 1968 na tanku. Po návratu na Ukrajinu dlouho mlčel, načež spáchal sebevraždu a...

Najdete na iDNES.cz