Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dalibor Gondík: Touhu musíte mít v srdci

  0:01aktualizováno  0:01
České divadlo čeká muzikálový podzim: od americké Carmen po české adaptace klasických děl – filmu Adéla ještě nevečeřela a Haškova Švejka. Jako první otevře 15. září sezonu divadelní verze filmové Kvasky manželů Landových s novým názvem Touha. Perný muzikálový podzim čeká na herce Dalibora Gondíka.

Herec Dalibor Gondík | foto: Isifa

V Divadle Hybernia ztvární titulní úlohu ve Švejkovi, v Touze, která předvede divadlo na divadle, na něj čeká role zuřivého režiséra. "K divadelní režii jsem vždycky tíhnul. Na konzervatoři jsem režíroval představení, což mi vydrželo i chvíli po jejím dokončení. Režíroval jsem tam třeba představení Kdyby tisíc klarinetů, kterým absolvovala například Sabina Laurinová, Zdeněk Hruška a jiní dnes známí herci. Pak se život zamotal a já jsem se přesunul na jeviště. Teď konečně můžu na herce řvát já. Říkám tomu splněný sen," říká Gondík pobaveně.

. Touha dostává obrysy

Režisérka Mirjam Landa nechala nakouknout do příprav představení.

Mají k vám kolegové větší úctu, když hrajete režiséra?
To takhle nemohu říct. S Romanem Pomajbem, se kterým se o roli dělíme, jsme si zvykli kolegy organizovat a honit je na jeviště. Na první zkoušce jsem dokonce vyplašil svou ženu. Přinesla mi nějakou obálku a čekala na mě v zákulisí, zatímco já na jevišti na někoho řval. No a ona raději odešla, jak byla vyděšená z toho, že jsem první den v novém divadle a hned jsem se s někým ostře pohádal. Bral jsem to jako pochvalu, že se na tu roli nejspíš hodím.

 Vypůjčil jste si nějaký konkrétní předobraz?
Režisérka Mirjam Landa má celý kus předem tak jasně vymyšlený, že žádný vzor nepotřebuju. Samozřejmě jsem se za dobu svého působení setkal s nejrůznějšími režiséry a jejich specifickými reakcemi. Proto se ta role dobře staví. Navíc jde o ostře konturovanou postavu, figurku, a ty se vždycky, na rozdíl od složitě konturovaných psychologických postav, hrají báječně.

V Kvasce jste nehrál. Čím vás tahle moderní "pohádka" v divadelní verzi oslovila?
Nejspíš tím, že současným lidem chybí touha. To je podle mě poselství – nehoňte deset zajíců najednou, ale soustřeďte se na to, co skutečně chcete. Ale nerad bych, aby to vyznělo, že je to taková americká story o tom, že ten, kdo chce, tak se zatne a dokáže všechno. Podle mě tím spíš jen překroutí závit. Tohle je příběh o touze, která musí být uložená hluboko v srdci, ne silou ve vědomí.

. Od Kvasky k Touze

Touha je divadelní adaptací filmu Kvaska, který natočila režisérka Mirjam Landa v Divadle Kalich. Tam bude mít muzikál v její režii premiéru 15. září.

Kvaska je love story uprchlého, leč nespravedlivě odsouzeného trestance a zpěvačky.
Karin ztvární, stejně jako ve filmu, Lucie Vondráčková (alternuje Zuzana Krištofová), o postavu hrdiny Bena se podělí Jan Kříž, Martin Písařík a Miroslav Hrabě.

Titulní píseň filmu – Touha –  se loni stala nejčastěji hranou skladbou v českých rádiích.

Tvůrci si vytkli smělý cíl. S muzikálem by chtěli uspět také na mezinárodní scéně.

Touha nebude váš jediný letošní muzikál, zahrajete si také ve Švejkovi.
Obě role jsou naštěstí spíše herecké než muzikálové. Na Švejka mě oslovil Václav Postránecký, můj profesor z konzervatoře – profesor, kolega a kamarád. Adaptace Švejka je jeho celoživotní práce, kterou nosil pětadvacet let v hlavě a chtěl ji vymanit z ladovského i pivního oparu. Proto nejspíš do hlavní role obsadil mě a Martina Sobotku – ani jeden z nás není tak docela rozložitý typ. Hodně jsem nad tou nabídkou přemýšlel, protože všichni máme pod kůží Josefa Ladu i Rudolfa Hrušínského. Jenže pak jsem si uvědomil, že to je šance, na jakou se nesluší odpovědět ne.

Je Švejk podle vás především mužská záležitost?
Rozhodně ne, třeba moje žena se u Švejka výborně baví. V Haškově předloze totiž není pivní humor. To se tak vžilo, že Švejk rovná se Hospoda u Kalicha. Pro mě je Švejk dokonalou studií českých povah. My bychom si přáli, aby se publikum na představení bavilo především humorem Haškovým. A ten, přestože se v něm nějaká ta zadnice nebo i něco horšího vyskytne, je vlastně jemné čtení.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

Vytrénovali mě komunisti, když mi zakazovali role, řekla Janžurová Za scénou

Za scénou: Iva Janžurová - celý záznam

„Vytrénovali mě komunisti, když mi zakazovali role. Ale já se naučila každý zápor proměnit v klad,“ řekla herečka Iva...

VIDEO: Když se mluví bez mluvení a tancuje, aniž by se tancovalo

Festival Bazaar

Pražské Divadlo Ponec v pátek uvítá mezinárodně oceňované představení o lidské komunikaci v režii špičkového...

Najdete na iDNES.cz