Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rolls-royce mají ve Vídni, my hrajeme jako ferrari, tvrdí houslista

  7:55aktualizováno  7:55
Je to asi nejprestižnější židle ve světě klasické hudby. Dostat se na pozici koncertního mistra Berlínských filharmoniků se na světě podaří jen několika šťastlivcům. Jedním z nich je Japonec Daishin Kashimoto, který tento týden vystupuje jako sólista se Symfonickým orchestrem hl.m. Prahy FOK.

Koncertní mistr Berlínských filharmoniků Daishin Kashinmoto | foto: Daisuke Akita

Pod taktovkou šéfdirigenta Pietariho Inkinena zahraje Čajkovského Koncert pro housle D dur. „Pietari je můj bývalý spolužák, nedávno jsme se potkali v Japonsku a on mi nabídl koncert v Praze. Samozřejmě jsem přijal. Angažmá v orchestru sice vyžaduje spoustu energie, ale přesto mám relativní volnost i na sólové projekty,“ vysvětluje Kashimoto.

Šestatřicetiletý houslista se narodil v Londýně, kde tehdy pracoval jeho otec. Střídavě žil a studoval v Japonsku, Evropě i Spojených státech, mimo jiné na renomované newyorské Julliard School. K Berlínským filharmonikům nastoupil roku 2009, po vítězství v konkurzu. „Přihlásil jsem se, i když jsem v té době vyvíjel sólovou dráhu. Chtěl jsem se ale dostat k repertoáru, který si sólisté vlastně nezahrají, jako jsou Mahlerovy nebo Brucknerovy symfonie. Pamatuji se, že konkurz probíhal nadvakrát. Poprvé nevybrali nikoho, podruhé jsem na zkoušku týden vykonával práci koncertního mistra. Měl jsem štěstí, že zrovna v tu dobu dirigoval koncerty Seiži Ozawa, kterého jsem už dlouho znal. Nakonec jsem byl přijat,“ vzpomíná.

Berlínští filharmonikové mají na pozici prvního koncertního mistra tři houslisty, kteří se střídají. Kashimotovým předchůdcem byl shodou okolností také Japonec, Toru Yasunaga. „On byl vůbec prvním Japoncem u Berlínských filharmoniků, já jsem tedy druhý,“ upřesňuje Kashimoto. Slavný orchestr je v současnosti složen z desítek národností a odráží tak pestré prostředí německé metropole.

Ještě něčím je však toto těleso výjimečné: traduje se, že každý jeho člen je vlastně sólistická hvězda a tedy i patřičně vyhraněná, ne-li svéhlavá osobnost. „Úroveň všech hráčů je extrémně vysoká, takže koncertní mistr tu má úplně jiné postavení než u jiných orchestrů. Není od toho, aby vysvětloval, jak hrát. Musí přimět všechny hráče, aby se ubírali stejným směrem,“ potvrzuje Kashimoto. Nezastírá, že někdy to je obtížné. „Už jsem se setkal s názory hlavně starších kolegů, proč některé věci měnit, když dosud dobře fungovaly. Jde tedy o to přesvědčit je, že to má smysl,“ zdůrazňuje.

V Evropě mu chybí baseball

Koncertní mistr je také blízkým spolupracovníkem šéfdirigenta, jímž je v současnosti Sir Simon Rattle. „Je to příjemný a otevřený maestro,“ pochvaluje si Kashimoto. „Navíc má báječnou českou manželku,“ dodává v narážce na Magdalenu Koženou. Roku 2019 by měl Rattlea vystřídat Rus Kirill Petrenko, úplně jiná, spíše uzavřená povaha. „Hrál jsem pod ním dosud pouze jednou a byla to úžasná zkušenost. V čele našeho orchestru se už koneckonců vystřídaly různé temperamenty. Herbert von Karajan byl velmi otevřený, kdežto Claudio Abbado byl introvert. A po něm přišel Simon Rattle, což byla také překvapivá změna,“ poznamenává Kashimoto.

Berlínští filharmonikové jsou možná nejslavnější, ale přirozeně soupeří i s dalšími špičkovými orchestry, především s Vídeňskými filharmoniky. „Mají svoji mnohaletou tradici, pokud jde o způsob hraní. Připomínají krásný naleštěný rolls-royce, kdežto my jsme takové dynamické ferrari,“ směje se Kashimoto. „To je samozřejmě žert, moc rád vídeňské kolegy poslouchám,“ dodává rychle.

V Berlíně se jakožto mladý Japonec cítí dobře. Tedy až na jednu maličkost. „Je to pulsující město plné energie. Jen škoda, že tu, stejně jako jinde v Evropě, nezdomácněl baseball. To je můj oblíbený sport. V Německu je populární fotbal, takže občas chodím na zápasy, koneckonců mám ho také rád,“ uzavírá Kashimoto.
Nejčtenější

Nečekaně zemřela Dolores O'Riordanová, nezaměnitelný hlas Cranberries

Zpěvačka Dolores O'Riordanová na pražském koncertu kapely The Cranberries

Hlavní tvář irské skupiny Cranberries Dolores O'Riordanová náhle zemřela ve věku 46 let. Zpěvačku našli v hotelovém...

PRVNÍ DOJMY: Pat a Mat, Vetchý a Donutil. A konec rudých iluzí

Hrdinové filmu Můj strýček Archimedes

Ač točí v obou zemích, tvrdí, že do rodného Řecka jezdí žít, kdežto do své druhé vlasti, do Česka, spíš pracovat. I...RECENZE: Renčovy Zoufalé ženy musí růžové nic alespoň navenek načechrat

Klára Issová ve filmu Zoufalé ženy dělají zoufalé věci

Romantická komedie Zoufalé ženy dělají zoufalé věci, natočená podle scénáře i knihy Haliny Pawlowské, má na rozdíl od...

KOMENTÁŘ: Churchill, který nekorektnost snídal i večeřel, by dnes neobstál

Oprah Winfreyová na předávání cen Zlaté glóby

Marná sláva, ať už to ve finále za pár dnů dopadne jakkoli, na první prezidentku to u nás opětovně nevypadá. Kdežto v...

Ceny Trilobit vyhrál dokument Mečiar, anticenu dostal moderátor Soukup

Zuzana Kronerová a Pavel Nový ve filmu Bába z ledu

Český filmový a televizní svaz předal výroční ceny Trilobit. Nejlepším loňským filmem se stal dokument Mečiar, který...

Další z rubriky

VIDEO: Věčně nevěrnou psal Xindl X do tanečních kroků zumby

Xindl X a Sabina Křováková

Na konci února přijde do kin film Milana Cieslara Věčně tvá nevěrná, ze kterého je sestříhaný i videoklip k aktuálnímu...

VIDEO: Připomeňte si hity Cranberries i sólové písně O’Riordanové

Zpěvačka Dolores O'Riordanová na pražském koncertu Cranberries

Hlas Dolores O’Riordanové, jež v pondělí zemřela, byl nedílnou součástí „soundtracku devadesátých let“. Na každé desce...

Nečekaně zemřela Dolores O'Riordanová, nezaměnitelný hlas Cranberries

Zpěvačka Dolores O'Riordanová na pražském koncertu kapely The Cranberries

Hlavní tvář irské skupiny Cranberries Dolores O'Riordanová náhle zemřela ve věku 46 let. Zpěvačku našli v hotelovém...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz