Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dahlova Matylda je půvabně negativní

  2:56aktualizováno  2:56
Norský film Kurz negativního myšlení občas připomíná britská Matylda, pozdní příběh mistra černého humoru Roalda Dahla (1916–1990).

Roald Dahl | foto: archiv

V oceňované, zfilmované knížce pro děti z roku 1988, která vychází v češtině poprvé, negativně smýšlejí skoro všichni – ale s rozdílnými výsledky.

Slabší povahy možná rozladí neúcta k autoritám, dětem však smysl pro ironii zjevně nevadí: roku 1999 Matyldu ve Světovém dni knihy vyzdvihly jako svou nejoblíbenější.

Dahlova hrdinka ostatně na jednom místě tvrdí, že všechny dětské knížky by měly obsahovat legrační pasáže: "Děti nejsou tak vážné jako dospělí a rády se smějí." Zřejmě se smějí i tomu, nad čím zatrne dospělým.

Dahl ve svých knížkách často podvrací rodinné a výchovné postuláty, libuje si v absurditě a paradoxu. Ideál manželské lásky a porozumění se v Prevítech mění v sérii nejškodolibějších naschválů a v Jirkově zázračné medicíně namísto laskavé babičky vládne nerudná babizna, k jejímuž zneškodnění se šikanovaný vnuk upne.

Matylda v boji s Kruťákovou
Výjimkou není ani Matylda – jen bláhoví mohou přepokládat, že rodiče jaksi z podstaty milují své děti a pedagogům záleží na jejich svěřencích. Vystupuje tam dost odpudivých postav, u kterých autor prodlévá s neskrývanou radostí.

Charaktery vystihují už jména. Tak třeba pan a paní Kazisvětovi, Matyldini rodiče. Otec rejžuje na prodeji ojetých rachotin, kterým vrtačkou přetáčí tachometr a do nafty přisypává piliny, matka ve volném čase propadla bingu.
Vlastně si v tom samolibě omezeném rytmu ani nevšimnou, že mají dceru – navíc sečtělou, nadanou, až geniální. Jediným polem, kde Matylda může rozvinout své schopnosti, je škola – ale i tam se brzy zjeví nepřítel, strašlivá ředitelka Kruťáková.

Jenže Dahlovi malí hrdinové nejsou bezmocní uplakánci ani úzkostní strašpytlové. Matylda oslavuje snění a sílu literatury, která na chvíli utěší v neútěšné přítomnosti, ale především vůli tu přítomnost změnit.

Dětská podnikavost a odvaha bojuje s konvencemi, nespravedlností a nedůvěrou dospělých, zdravá troufalost oplácí ústrky stejnou mincí. Proč by se měly trestat jen děti, když si to neméně zaslouží dospělí?

Atmosféra domácí fronty přitom patří k Dahlovým nejsilnějším stránkám. Scénu za scénou vrší jazykově a obsahově vynalézavé pomsty a neméně děsivé odvety, od klobouku namazaného superlepidlem až po vlasové tonikum smíchané s extra silným odbarvovačem.

Ano, všechno to tak nějak známe z předchozích Dahlových knih, ale i tentokrát okouzluje cynickými nápady. Třeba když nechá ředitelku Kruťákovou, někdejší olympijskou reprezentantku v hodu kladivem, roztáčet nad hlavou nebohé copaté dítko, které nabírá rychlost a následně vyplachtí přes drátěný plot hřiště. Stěžujícím si dětem tuhle historku rodiče samozřejmě neuvěří – natolik je absurdní.

"Když chceš, aby ti něco prošlo, nikdy to nedělej napůl. Buď krutá, jdi do toho na doraz," radí tedy Matylda spolužačce a historie jí dává za pravdu. Možná i proto Dahlovi ta smělá drzost u čtenářů dodnes prochází.

Roald Dahl: Matylda
Přeložila Jitka Herynková. Knižní klub, 248 stran, doporučená cena 219 korun.
Hodnocení: 80 %
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Hrůzy kuřimské kauzy ožily v komiksu. Vzbuzuje úzkost a strach

Z komiksu Svatá Barbora

Na komiksu Svatá Barbora spisovatel a držitel dvou knižních cen Magnesia Litera Marek Šindelka a jeho kolegové...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Soukupová má dvě nominace na ceny Magnesia Litera. Nejvíce šancí má Host

Část nominovaných autorů na knižní ceny Magnesia Litery (6. března 2018)

Spisovatelka Petra Soukupová letos posbírala dvě nominace na výroční knižní ceny Magnesia Litera. Sama už doma jedno...

Najdete na iDNES.cz