Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dahlova Matylda je půvabně negativní

  2:56aktualizováno  2:56
Norský film Kurz negativního myšlení občas připomíná britská Matylda, pozdní příběh mistra černého humoru Roalda Dahla (1916–1990).

Roald Dahl | foto: archiv

V oceňované, zfilmované knížce pro děti z roku 1988, která vychází v češtině poprvé, negativně smýšlejí skoro všichni – ale s rozdílnými výsledky.

Slabší povahy možná rozladí neúcta k autoritám, dětem však smysl pro ironii zjevně nevadí: roku 1999 Matyldu ve Světovém dni knihy vyzdvihly jako svou nejoblíbenější.

Dahlova hrdinka ostatně na jednom místě tvrdí, že všechny dětské knížky by měly obsahovat legrační pasáže: "Děti nejsou tak vážné jako dospělí a rády se smějí." Zřejmě se smějí i tomu, nad čím zatrne dospělým.

Dahl ve svých knížkách často podvrací rodinné a výchovné postuláty, libuje si v absurditě a paradoxu. Ideál manželské lásky a porozumění se v Prevítech mění v sérii nejškodolibějších naschválů a v Jirkově zázračné medicíně namísto laskavé babičky vládne nerudná babizna, k jejímuž zneškodnění se šikanovaný vnuk upne.

Matylda v boji s Kruťákovou
Výjimkou není ani Matylda – jen bláhoví mohou přepokládat, že rodiče jaksi z podstaty milují své děti a pedagogům záleží na jejich svěřencích. Vystupuje tam dost odpudivých postav, u kterých autor prodlévá s neskrývanou radostí.

Charaktery vystihují už jména. Tak třeba pan a paní Kazisvětovi, Matyldini rodiče. Otec rejžuje na prodeji ojetých rachotin, kterým vrtačkou přetáčí tachometr a do nafty přisypává piliny, matka ve volném čase propadla bingu.
Vlastně si v tom samolibě omezeném rytmu ani nevšimnou, že mají dceru – navíc sečtělou, nadanou, až geniální. Jediným polem, kde Matylda může rozvinout své schopnosti, je škola – ale i tam se brzy zjeví nepřítel, strašlivá ředitelka Kruťáková.

Jenže Dahlovi malí hrdinové nejsou bezmocní uplakánci ani úzkostní strašpytlové. Matylda oslavuje snění a sílu literatury, která na chvíli utěší v neútěšné přítomnosti, ale především vůli tu přítomnost změnit.

Dětská podnikavost a odvaha bojuje s konvencemi, nespravedlností a nedůvěrou dospělých, zdravá troufalost oplácí ústrky stejnou mincí. Proč by se měly trestat jen děti, když si to neméně zaslouží dospělí?

Atmosféra domácí fronty přitom patří k Dahlovým nejsilnějším stránkám. Scénu za scénou vrší jazykově a obsahově vynalézavé pomsty a neméně děsivé odvety, od klobouku namazaného superlepidlem až po vlasové tonikum smíchané s extra silným odbarvovačem.

Ano, všechno to tak nějak známe z předchozích Dahlových knih, ale i tentokrát okouzluje cynickými nápady. Třeba když nechá ředitelku Kruťákovou, někdejší olympijskou reprezentantku v hodu kladivem, roztáčet nad hlavou nebohé copaté dítko, které nabírá rychlost a následně vyplachtí přes drátěný plot hřiště. Stěžujícím si dětem tuhle historku rodiče samozřejmě neuvěří – natolik je absurdní.

"Když chceš, aby ti něco prošlo, nikdy to nedělej napůl. Buď krutá, jdi do toho na doraz," radí tedy Matylda spolužačce a historie jí dává za pravdu. Možná i proto Dahlovi ta smělá drzost u čtenářů dodnes prochází.

Roald Dahl: Matylda
Přeložila Jitka Herynková. Knižní klub, 248 stran, doporučená cena 219 korun.
Hodnocení: 80 %
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Prvotina Raye Bradburyho Temný karneval vychází po letech česky

Americký spisovatel Ray Bradbury v roce 2009

Svět si jej pamatuje především jako mistra sci-fi a autora kultovního románu 451 stupňů Fahrenheita z roku 1953....

Myslel, že zaujme pár lidí. Nakonec vznikla nejoceňovanější sci-fi

Čínský spisovatel Liou Cch’-sin

Právě do rukou českých čtenářů míří poslední část nejdiskutovanější sci-fi série dnešní doby od čínského autora Liou...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz