Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dagmar Havlová začíná točit thriller Normal

  0:03aktualizováno  0:03
Po patnácti letech se Dagmar Veškrnová-Havlová vrací před kameru. A rovnou v naprosto odlišné roli, než jakou se v komedii Dědictví aneb kurvahošigutntag dočasně loučila. Od zítřka bude hrát manželku sériového vraha.

Dagmar Havlová | foto: Milan Nováček

Ve filmu Normal Havlová představuje jednu ze tří ústředních postav – prý nic netušící, nevinnou manželku sériového vraha, kterého ztvární její slovenský kolega Milan Kňažko.

Trio doplňuje sedmadvacetiletý Pavel Gajdoš, herec známý z ostravské scény, v úloze právníka. Ostatní postavy příběhu se vejdou do rubriky "a další", hlavní drama totiž ponesou výhradně vzájemné nárazy trojice klíčových charakterů.

Rozpočet filmu se pohybuje kolem 37 milionů korun a premiéra se předběžně plánuje na leden 2009.

Německo za světové krize
"Bude to temný příběh na pozadí vyhrocené doby," říká režisér snímku Normal Julius Ševčík, který na sebe před třemi lety upozornil nevšední prvotinou Restart. Točit se bude vesměs v Praze a několik květnových dní také v Hamburku.

Jednak jde o mezinárodní koprodukci, jednak se česká metropole jako už mnohokrát ve filmech převlékne za kulisy dobového Německa.

"Normal je psychologický thriller založený na skutečných událostech a zasazený do Německa za časů ekonomické krize třicátých let minulého století," shrnuje režisér.

Mladý ctižádostivý právník proniká do mysli masového vraha a zjišťuje, že lidé jsou schopni tak strašlivých činů, jaké až dosud nepovažovali vůbec za možné.

"Příběh se odehrává ve světě, který se propadá do chaosu. Ve světě, v němž předměty, struktury, myšlenky i charaktery ztrácejí svou původní podobu a kde se stírají veškeré hranice mezi normálností a šílenstvím," popsal Ševčík drama, jehož scénář se rodil takřka dva roky.

Režisér věří, že natočí "žánrový film, jaký v Česku dlouho nevznikl, film v nové české kinematografii opravdu přelomový". Nemáme prý očekávat žádnou selanku, nýbrž vyhrocené situace a moderní filmový jazyk.

"Jsme přesvědčení, že by se český film měl vrátit k silným příběhům, jaké přinášely snímky Spalovač mrtvol nebo Ucho," naznačuje.

Ševčíkův Restart projel festivaly od Mannheimu po Moskvu a prodal se do řady zemí včetně Polska či Argentiny. Nadnárodní půdorys Normalu a jeho atraktivní herecké obsazení napovídají, že i druhý film režiséra, jenž studoval v New Yorku, by mohl úspěšně vyrazit do světa.

Od diblíků k tragédkám
Jméno Havlové totiž probouzí zvědavost nejen doma. Tím spíše, že se herečka původně vyhledávaná hlavně pro rodinné komedie obrací k temným rolím. Její specialitou bývaly nejprve ztřeštěné naivky typu Holek z porcelánu, pak přešla k úlohám laskavých maminek v sérii Chobotnice z druhého patra či seriálu Bylo nás pět.

Plnokrevnou ráznou hrdinku si na plátně naposledy vychutnala coby protihráčka Deany Horváthové v Jakubiskově díle Lepší je být bohatý a zdravý než chudý a nemocný, na obrazovce se objevila ještě v půli 90. let jako lékařka v seriálu Když se slunci nedaří.

A nyní, po návratu z postu první dámy, vstupuje do úplně jiného světa. Po manželce sériového zabijáka v Normalu čeká herečku od června v televizním filmu tragická postava matky, jež místo zemřelého syna přijme do rodiny jeho vrstevníka, a po divadelní premiéře hry Václava Havla Odcházení si roli, již pro ni manžel napsal, zopakuje i ve filmové verzi.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Uzdravila se a přijela. Hvězda Catherine Deneuveová završí Febiofest

Catherine Deneuveová na Febiofest,u

Původně měla francouzská herečka Catherine Deneuveová převzít čestnou cenu při zahájení pražského Febiofestu, ale...

DO KINA: Máří Magdaléna není prostitutka a Planeta Česko není BBC

Rooney Mara ve filmu Máří Magdaléna

Z devíti premiér týdne se těžko vybírá divácký favorit, už proto, že ve čtyřech případech jde o dokumenty. Na milovníky...

VIDEO: Strašidelně zamilovaný Drákula zve na Hotel Transylvánie 3

trailer k filmu Hotel Transylvánie 3: Příšerózní dovolená

Když se rodinka z animované série Hotel Transylvánie ve třetím dílu s podtitulem Příšerózní dovolená nalodí na výletní...

Najdete na iDNES.cz