Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dagmar Havlová začíná točit thriller Normal

  0:03aktualizováno  0:03
Po patnácti letech se Dagmar Veškrnová-Havlová vrací před kameru. A rovnou v naprosto odlišné roli, než jakou se v komedii Dědictví aneb kurvahošigutntag dočasně loučila. Od zítřka bude hrát manželku sériového vraha.

Dagmar Havlová | foto: Milan Nováček

Ve filmu Normal Havlová představuje jednu ze tří ústředních postav – prý nic netušící, nevinnou manželku sériového vraha, kterého ztvární její slovenský kolega Milan Kňažko.

Trio doplňuje sedmadvacetiletý Pavel Gajdoš, herec známý z ostravské scény, v úloze právníka. Ostatní postavy příběhu se vejdou do rubriky "a další", hlavní drama totiž ponesou výhradně vzájemné nárazy trojice klíčových charakterů.

Rozpočet filmu se pohybuje kolem 37 milionů korun a premiéra se předběžně plánuje na leden 2009.

Německo za světové krize
"Bude to temný příběh na pozadí vyhrocené doby," říká režisér snímku Normal Julius Ševčík, který na sebe před třemi lety upozornil nevšední prvotinou Restart. Točit se bude vesměs v Praze a několik květnových dní také v Hamburku.

Jednak jde o mezinárodní koprodukci, jednak se česká metropole jako už mnohokrát ve filmech převlékne za kulisy dobového Německa.

"Normal je psychologický thriller založený na skutečných událostech a zasazený do Německa za časů ekonomické krize třicátých let minulého století," shrnuje režisér.

Mladý ctižádostivý právník proniká do mysli masového vraha a zjišťuje, že lidé jsou schopni tak strašlivých činů, jaké až dosud nepovažovali vůbec za možné.

"Příběh se odehrává ve světě, který se propadá do chaosu. Ve světě, v němž předměty, struktury, myšlenky i charaktery ztrácejí svou původní podobu a kde se stírají veškeré hranice mezi normálností a šílenstvím," popsal Ševčík drama, jehož scénář se rodil takřka dva roky.

Režisér věří, že natočí "žánrový film, jaký v Česku dlouho nevznikl, film v nové české kinematografii opravdu přelomový". Nemáme prý očekávat žádnou selanku, nýbrž vyhrocené situace a moderní filmový jazyk.

"Jsme přesvědčení, že by se český film měl vrátit k silným příběhům, jaké přinášely snímky Spalovač mrtvol nebo Ucho," naznačuje.

Ševčíkův Restart projel festivaly od Mannheimu po Moskvu a prodal se do řady zemí včetně Polska či Argentiny. Nadnárodní půdorys Normalu a jeho atraktivní herecké obsazení napovídají, že i druhý film režiséra, jenž studoval v New Yorku, by mohl úspěšně vyrazit do světa.

Od diblíků k tragédkám
Jméno Havlové totiž probouzí zvědavost nejen doma. Tím spíše, že se herečka původně vyhledávaná hlavně pro rodinné komedie obrací k temným rolím. Její specialitou bývaly nejprve ztřeštěné naivky typu Holek z porcelánu, pak přešla k úlohám laskavých maminek v sérii Chobotnice z druhého patra či seriálu Bylo nás pět.

Plnokrevnou ráznou hrdinku si na plátně naposledy vychutnala coby protihráčka Deany Horváthové v Jakubiskově díle Lepší je být bohatý a zdravý než chudý a nemocný, na obrazovce se objevila ještě v půli 90. let jako lékařka v seriálu Když se slunci nedaří.

A nyní, po návratu z postu první dámy, vstupuje do úplně jiného světa. Po manželce sériového zabijáka v Normalu čeká herečku od června v televizním filmu tragická postava matky, jež místo zemřelého syna přijme do rodiny jeho vrstevníka, a po divadelní premiéře hry Václava Havla Odcházení si roli, již pro ni manžel napsal, zopakuje i ve filmové verzi.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Guilty pleasure. Jaké jsou tajné televizní lásky, za které se stydíme?

Beverly Hills 90210 - Steve a Kelly

Anglický výraz „guilty pleasure“ čili provinilé potěšení pronikl do televizní říše jako označení pořadů, které...

VIDEO: Nechte se okouzlit, láká rodinné fantasy Louskáček a čtyři říše

Trailer k filmu Louskáček a čtyři říše

V hlavních rolích Keira Knightley, Helen Mirrenová či Morgan Freeman. Na lákavé obsazení láká film Louskáček a čtyři...

RECENZE: Snesitelnější než krtek s pandou. Chlupatý Nemo řídí Příběh koček

Záběr z filmu Příběh koček

Pěkná, čistě zvládnutá animace, spousta akčních letů, skoků a honiček, ale zato málo duchaplného humoru. To je...

Najdete na iDNES.cz