Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dagmar Havlová si za Kanadskou noc vysloužila potlesk

  0:57aktualizováno  0:57
Na pracovním promítání se tleská zřídka, ale tentokrát se k potlesku přidala i kytice. Po třinácti letech se totiž před kameru vrátila Dagmar Havlová.

Viktor Preiss a Dagmar Havlová v televizním filmu Kanadská noc (2008) | foto: Česká televize © Pavla Černá

V televizním snímku Kanadská noc představuje matku tragicky zesnulého syna, za nějž má přijmout "náhradou" jeho vrstevníka z Kanady. Příběh založený na skutečných událostech uvede Česká televize 14. prosince.

"Těžší bylo profesi dočasně opustit než se k ní vrátit. Sice mi lidé říkali, že návrat chce velkou odvahu, ale já si to nemyslím. Scénář byl krásný, potkala jsem tu staré známé včetně kostymérek či maskérek, takže jsem odstup ani nepocítila. A při natáčení se mi dostalo klidu a soustředění, které potřebuji," řekla Havlová o filmu, v němž prý vůbec poprvé dostala tak velkou dramatickou roli, jaké jinak hraje jen v divadle.

Z filmu Kanadská nocHerečka se osobně setkala s několika matkami, které ztratily své děti. "Hodně jsem si z toho vzala. Ve scénáři jsem měla kromě spousty poznámek o pocitech i fotografii od jedné z nich - poslední snímek z fotoaparátu jejich syna, který se zabil na lyžích. Až po půl roce odemkli jeho pokoj, film vyvolali a na obrázku byla kostelní věž s křížem a dvě bílé čáry k nebi," líčila.

Dokáže herečka i v takových případech zkoumat čistě profesionálně, jak se vyjadřuje smutek, zhroucení, bolest? "Na těžké osudy jsem zvyklá z nadace, i když zpočátku mi dělalo potíže je vstřebat, ale na postavu, ač mě dojímá, se dívám jakoby shora, studuju ji. To je naše herecká choroba," prozradila Havlová.

Z filmu Kanadská nocPřidala i soukromou historku. Kdysi k ní vnikl lupič s pistolí: vyděšená se kradla po bytě se svícnem, aby ho zneškodnila, ale když míjela zrcadlo, neodolala a podívala se na sebe - aby zjistila, jak vypadá smrtelný strach. "Když toho lupiče chytili, vypověděl, že v mém bytě viděl velikého chlapa, takže utekl - to jsem byla já," směje se dnes.

S Havlovou souhlasí i její filmový muž Viktor Preiss. "Je to tak. My herci jsme takoví hajzlíci, že se pozorujeme i v největším afektu, jak krásně pláčeme," říká častý partner Havlové - hlavně v komediích. "Já je miluji, a ač jsme oba zapsáni jako vážní umělci, taky jsme se vyřádili."

Z filmu Kanadská nocHavlová by se ani návratu ke komedii nebránila, tvrdí však, že záleží na látce. "Nehledám to, co mi takzvaně sedí, ale co mě vzrušuje a provokuje, co jsem ještě nehrála," říká hvězda, k níž její filmový syn Jakub Grafnetr cítil přirozený ostych.

"Shodou okolností se měl hned první natáčecí den s paní exprezidentovou objímat a líbat. Červenal se tak, že by to snad zachytil i černobílý film," žertoval režisér Zdeněk Zelenka, který Kanadskou noc natočil podle scénáře Hany Cielové.

"Jsem mu za tu šanci vděčná, přestože to bylo psychicky náročné. Od takového vypjatého příběhu se neodtrhnete ani myšlenkami," přiznává herečka, kterou v únoru 2009 čeká další filmový návrat. Tentokrát do kin v dobovém thrilleru Normal.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

RECENZE: Ve Varnsdorfu na šrot aneb pohraniční vyhlídky studentů učňáku

Záběr z dokumentu Nic jako dřív

Mají silácký slovník světáků, ale bojí se maturity a ještě víc toho, co přijde po ní: reálné dospělosti se žitím na...

Uzdravila se a přijela. Hvězda Catherine Deneuveová završí Febiofest

Catherine Deneuveová na Febiofest,u

Původně měla francouzská herečka Catherine Deneuveová převzít čestnou cenu při zahájení pražského Febiofestu, ale...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz