Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dagmar Havlová si za Kanadskou noc vysloužila potlesk

  0:57aktualizováno  0:57
Na pracovním promítání se tleská zřídka, ale tentokrát se k potlesku přidala i kytice. Po třinácti letech se totiž před kameru vrátila Dagmar Havlová.

Viktor Preiss a Dagmar Havlová v televizním filmu Kanadská noc (2008) | foto: Česká televize © Pavla Černá

V televizním snímku Kanadská noc představuje matku tragicky zesnulého syna, za nějž má přijmout "náhradou" jeho vrstevníka z Kanady. Příběh založený na skutečných událostech uvede Česká televize 14. prosince.

"Těžší bylo profesi dočasně opustit než se k ní vrátit. Sice mi lidé říkali, že návrat chce velkou odvahu, ale já si to nemyslím. Scénář byl krásný, potkala jsem tu staré známé včetně kostymérek či maskérek, takže jsem odstup ani nepocítila. A při natáčení se mi dostalo klidu a soustředění, které potřebuji," řekla Havlová o filmu, v němž prý vůbec poprvé dostala tak velkou dramatickou roli, jaké jinak hraje jen v divadle.

Z filmu Kanadská nocHerečka se osobně setkala s několika matkami, které ztratily své děti. "Hodně jsem si z toho vzala. Ve scénáři jsem měla kromě spousty poznámek o pocitech i fotografii od jedné z nich - poslední snímek z fotoaparátu jejich syna, který se zabil na lyžích. Až po půl roce odemkli jeho pokoj, film vyvolali a na obrázku byla kostelní věž s křížem a dvě bílé čáry k nebi," líčila.

Dokáže herečka i v takových případech zkoumat čistě profesionálně, jak se vyjadřuje smutek, zhroucení, bolest? "Na těžké osudy jsem zvyklá z nadace, i když zpočátku mi dělalo potíže je vstřebat, ale na postavu, ač mě dojímá, se dívám jakoby shora, studuju ji. To je naše herecká choroba," prozradila Havlová.

Z filmu Kanadská nocPřidala i soukromou historku. Kdysi k ní vnikl lupič s pistolí: vyděšená se kradla po bytě se svícnem, aby ho zneškodnila, ale když míjela zrcadlo, neodolala a podívala se na sebe - aby zjistila, jak vypadá smrtelný strach. "Když toho lupiče chytili, vypověděl, že v mém bytě viděl velikého chlapa, takže utekl - to jsem byla já," směje se dnes.

S Havlovou souhlasí i její filmový muž Viktor Preiss. "Je to tak. My herci jsme takoví hajzlíci, že se pozorujeme i v největším afektu, jak krásně pláčeme," říká častý partner Havlové - hlavně v komediích. "Já je miluji, a ač jsme oba zapsáni jako vážní umělci, taky jsme se vyřádili."

Z filmu Kanadská nocHavlová by se ani návratu ke komedii nebránila, tvrdí však, že záleží na látce. "Nehledám to, co mi takzvaně sedí, ale co mě vzrušuje a provokuje, co jsem ještě nehrála," říká hvězda, k níž její filmový syn Jakub Grafnetr cítil přirozený ostych.

"Shodou okolností se měl hned první natáčecí den s paní exprezidentovou objímat a líbat. Červenal se tak, že by to snad zachytil i černobílý film," žertoval režisér Zdeněk Zelenka, který Kanadskou noc natočil podle scénáře Hany Cielové.

"Jsem mu za tu šanci vděčná, přestože to bylo psychicky náročné. Od takového vypjatého příběhu se neodtrhnete ani myšlenkami," přiznává herečka, kterou v únoru 2009 čeká další filmový návrat. Tentokrát do kin v dobovém thrilleru Normal.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: K čemu pravda? Důležitější je lživé a zrůdné Doznání

Z filmu Doznání (1970)

Některé zrůdnosti by si měl člověk čas od času připomenout, byť zvedají žaludek i adrenalin. Třeba slova vyšetřovatele,...

VIDEO: Nejste stará, zlá ani ošklivá. Pohádka Malá čarodějnice jde do kin

Trailer k filmu Malá čarodějnice

Ambiciozní mladá čarodějka z lesů, kterou před lety stvořil německý spisovatel Otfried Preußler, se vydává na filmová...

DO KINA: Otec a syn Washingtonovi se postaví proti rockovému Létu

Trailer k filmu Equalizer 2

Z pěti novinek kin si hned dvě připsala rodina černošských herců. Oscarový Denzel Washington hraje v pokračování...

Najdete na iDNES.cz