Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Havlová se poprvé od úmrtí muže vrací k práci. Čeká ji Cyrano i Amadeus

  15:51aktualizováno  15:51
Herečka Dagmar Havlová se poprvé od úmrtí svého muže objeví na jevišti. Stane se tak ve čtvrtek v pražském Divadle na Vinohradech, kde vystoupí v repríze Rostandova Cyrana, jehož adaptace Pavla Kohouta posunula do muzikálové sféry.

Dagmar Havlová a Martin Stropnický při děkovačce premiéry Cyrana ve vinohradském divadle | foto: ČTK

Havlová se do angažmá této scény vrátila od sezony 2009/2010. Inscenace v režii hostujícího Vladimíra Morávka měla pod názvem Cyrano!! Cyrano!! Cyrano!! premiéru loni 30. května. Divadlo ho uvádí ještě 17., 21. a 29. února, tři reprízy má i v březnu.

Dagmar Havlová v představení Marie Stuartovna

Dagmar Havlová v představení Marie Stuartovna

Druhou vinohradskou inscenací, v níž Havlová hraje, je Schillerova Marie Stuartovna, kde herečka od ledna 2010 ztvárňuje titulní roli skotské královny. Nejbližší představení a zároveň derniéra se uskuteční 16. února.

Dagmar Havlová byla obsazena také do poslední premiéry sezony, jíž bude v květnu Amadeus, nejslavnější hra anglického dramatika Petera Shaffera, podle níž v roce 1984 vznikl stejnojmenný oscarový film Miloše Formana.

Havel na Vinohradech? S ročním honorářem 120 korun

Inscenaci připraví režisér Vladimír Morávek s Janem Šťastným, Martinem Krausem, Barborou Polákovou a Ladislavem Frejem. Havlová se objeví jako subreta císařské opery.

V souvislosti s úmrtím exprezidenta Václava Havla, který zemřel 18. prosince loňského roku, vinohradské divadlo zrušilo reprízu Marie Stuartovny, která se měla uskutečnit 21. prosince.

Dagmar Havlová

Havel byl s touto scénou spjat nejen osobně, ale zejména jako divadelník a dramatik. S ohlasem diváků i kritiky se setkaly aktovky Rodinný večer a Vernisáž, uvedené v prostoru zkušebny v roce 2000. Chodil na premiéry a často navštěvoval i reprízy inscenací, v nichž účinkovala jeho žena.

Koncem roku 2010 se stal stálým externím konzultantem této scény, podle uměleckého šéfa Martina Stropnického za roční honorář 120 korun. "Není to prosto drobné recese, ale na druhé straně nejde o prázdné gesto. Pan Havel k nám dochází pravidelně, a to nejen na Marii Stuartovnu," uvedl předloni Stropnický. Havel byl i čestným členem umělecké rady vinohradského divadla.

O této scéně Havel uvažoval před pěti lety jako o možném místu světové premiéry své poslední hry Odcházení. Divadlo však o šanci představit jako první tento dramatický text přišlo. "Hlavním důvodem jsou možnosti Divadla na Vinohradech, které nedovolují splnit technické a rozpočtové nároky vyplývající z režisérova realizačního záměru," stálo ve společném prohlášení divadla, Václava Havla, jeho agentury Aura-Pont a režiséra Davida Radoka. Aura-Pont pak oslovil další pražské scény, do hry se opět dostalo Národní divadlo, ale Odcházení nakonec uvedlo v květnu 2008 Divadlo Archa.

1. cena Umění a zábava: Stanislav Zbyněk. Dagmar Havlová při generální zkoušce

1. cena v soutěži Czech Press Photo 2011 v kategorii Umění a zábava: Stanislav Zbyněk. Dagmar Havlová při generální zkoušce hry Cyrano! Cyrano! Cyrano!

Dagmar Havlová je absolventkou Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Několik sezon působila v někdejším Divadle Jiřího Wolkera, v letech 1979 až 1997 byla členkou Divadla na Vinohradech. V letech 1997-2003 plnila povinnosti a úkoly vyplývající z postavení manželky hlavy státu. Na vinohradské jeviště se vrátila v březnu 2006 jako host rolí Kathleen Hoganové ve hře Israela Horovitze Chvíle pravdy v režii Ladislava Smočka. V roce 2008 nastudovala pohostinsky roli Raněvské v Čechovově dramatu Višňový sad v Morávkově režii.

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

ANKETA: Následuje přestávka. Je to pro vás přežitek, nebo nutnost?

Opona jako symbol divadelní přestávky

Jsou ještě kina, kde se diváci dočkají přestávky během projekce? A co koncerty v halách? A jak si s přestávkou v dnešní...

Zemřel Jiří Josek, uznávaný překladatel Shakespeara i amerických autorů

Jiří Josek získal za překlady díla Williama Shakespeara řadu ocenění.

Po těžké nemoci zemřel překladatel z angličtiny, režisér a nakladatel Jiří Josek, uznávaný specialista na dílo Williama...

Cirkus 20. století veze Rudé brigády, srpen 68 i rozhlasovou Válku světů

Záběr z představení 8, které Divadlo Continuo hraje na poli u Švestkového dvora.

Ač plánovanou premiéru spláchla a odnesla bouře, zve až do středy jihočeské Divadlo Continuo na svůj Švestkový dvůr, v...

Najdete na iDNES.cz