Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Havlová se poprvé od úmrtí muže vrací k práci. Čeká ji Cyrano i Amadeus

  15:51aktualizováno  15:51
Herečka Dagmar Havlová se poprvé od úmrtí svého muže objeví na jevišti. Stane se tak ve čtvrtek v pražském Divadle na Vinohradech, kde vystoupí v repríze Rostandova Cyrana, jehož adaptace Pavla Kohouta posunula do muzikálové sféry.

Dagmar Havlová a Martin Stropnický při děkovačce premiéry Cyrana ve vinohradském divadle | foto: ČTK

Havlová se do angažmá této scény vrátila od sezony 2009/2010. Inscenace v režii hostujícího Vladimíra Morávka měla pod názvem Cyrano!! Cyrano!! Cyrano!! premiéru loni 30. května. Divadlo ho uvádí ještě 17., 21. a 29. února, tři reprízy má i v březnu.

Dagmar Havlová v představení Marie Stuartovna

Dagmar Havlová v představení Marie Stuartovna

Druhou vinohradskou inscenací, v níž Havlová hraje, je Schillerova Marie Stuartovna, kde herečka od ledna 2010 ztvárňuje titulní roli skotské královny. Nejbližší představení a zároveň derniéra se uskuteční 16. února.

Dagmar Havlová byla obsazena také do poslední premiéry sezony, jíž bude v květnu Amadeus, nejslavnější hra anglického dramatika Petera Shaffera, podle níž v roce 1984 vznikl stejnojmenný oscarový film Miloše Formana.

Havel na Vinohradech? S ročním honorářem 120 korun

Inscenaci připraví režisér Vladimír Morávek s Janem Šťastným, Martinem Krausem, Barborou Polákovou a Ladislavem Frejem. Havlová se objeví jako subreta císařské opery.

V souvislosti s úmrtím exprezidenta Václava Havla, který zemřel 18. prosince loňského roku, vinohradské divadlo zrušilo reprízu Marie Stuartovny, která se měla uskutečnit 21. prosince.

Dagmar Havlová

Havel byl s touto scénou spjat nejen osobně, ale zejména jako divadelník a dramatik. S ohlasem diváků i kritiky se setkaly aktovky Rodinný večer a Vernisáž, uvedené v prostoru zkušebny v roce 2000. Chodil na premiéry a často navštěvoval i reprízy inscenací, v nichž účinkovala jeho žena.

Koncem roku 2010 se stal stálým externím konzultantem této scény, podle uměleckého šéfa Martina Stropnického za roční honorář 120 korun. "Není to prosto drobné recese, ale na druhé straně nejde o prázdné gesto. Pan Havel k nám dochází pravidelně, a to nejen na Marii Stuartovnu," uvedl předloni Stropnický. Havel byl i čestným členem umělecké rady vinohradského divadla.

O této scéně Havel uvažoval před pěti lety jako o možném místu světové premiéry své poslední hry Odcházení. Divadlo však o šanci představit jako první tento dramatický text přišlo. "Hlavním důvodem jsou možnosti Divadla na Vinohradech, které nedovolují splnit technické a rozpočtové nároky vyplývající z režisérova realizačního záměru," stálo ve společném prohlášení divadla, Václava Havla, jeho agentury Aura-Pont a režiséra Davida Radoka. Aura-Pont pak oslovil další pražské scény, do hry se opět dostalo Národní divadlo, ale Odcházení nakonec uvedlo v květnu 2008 Divadlo Archa.

1. cena Umění a zábava: Stanislav Zbyněk. Dagmar Havlová při generální zkoušce

1. cena v soutěži Czech Press Photo 2011 v kategorii Umění a zábava: Stanislav Zbyněk. Dagmar Havlová při generální zkoušce hry Cyrano! Cyrano! Cyrano!

Dagmar Havlová je absolventkou Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Několik sezon působila v někdejším Divadle Jiřího Wolkera, v letech 1979 až 1997 byla členkou Divadla na Vinohradech. V letech 1997-2003 plnila povinnosti a úkoly vyplývající z postavení manželky hlavy státu. Na vinohradské jeviště se vrátila v březnu 2006 jako host rolí Kathleen Hoganové ve hře Israela Horovitze Chvíle pravdy v režii Ladislava Smočka. V roce 2008 nastudovala pohostinsky roli Raněvské v Čechovově dramatu Višňový sad v Morávkově režii.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Vytrénovali mě komunisti, když mi zakazovali role, řekla Janžurová Za scénou

Za scénou: Iva Janžurová - celý záznam

„Vytrénovali mě komunisti, když mi zakazovali role. Ale já se naučila každý zápor proměnit v klad,“ řekla herečka Iva...

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

VIDEO: Když se mluví bez mluvení a tancuje, aniž by se tancovalo

Festival Bazaar

Pražské Divadlo Ponec v pátek uvítá mezinárodně oceňované představení o lidské komunikaci v režii špičkového...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz