Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Opilecký detektiv je černou ovcí autorovy rodiny

  17:10aktualizováno  17:10
Jedním z nejostřeji sledovaných titulů Velkého knižního čtvrtka, který vychází právě na dnešek, je kriminální thriller Deona Meyera Ďáblova hora.

Deon Meyer | foto: Johan Wilke

Velký knižní čtvrtek přináší už od roku 2011 výběr literárních titulů, které mají co největší potenciál zaujmout široký záběr čtenářů. Patnáct nových knih, které právě vycházejí, podpoří v prodeji řada speciálních akcí – autogramiád, setkání se spisovateli či autorských čtení.

Většina knih je v souladu s trendem doby k dispozici nejen v papírové, ale také v elektronické podobě. Žánrový výčet letošní patnáctky zahrnuje generační výpovědi, fantasy, krimi, cestopis, dětskou, historickou i naučnou literaturu. Novinkou, od které si pořadatelé knižního čtvrtka hodně slibují, je detektivka Jihoafričana Deona Meyera Ďáblova hora.

Deon Meyer: Ďáblova hora (obáloka)

Deon Meyer: Ďáblova hora (obáloka)

Ačkoli napsal už devět románů a dva soubory povídek a jeho knihy se dočkaly překladů do bezmála třiceti jazyků, je Deon Meyer na českém knižním trhu nováčkem. Ďáblova hora zahajuje sérii krimithrillerů s detektivem Bennym Griesselem v hlavní roli. Jeho postava odpovídá současnému trendu nejpopulárnějších policejních vyšetřovatelů, kteří pocházejí většinou ze skandinávských zemí.

Je inteligentní a nápaditý, v osobním životě však značně komplikovaný. „Mám stovku otevřenejch případů, žena mě vykopla z domu a je ze mě alkoholik... Ale pořád jsem kurva tady, Matte. Nevysral jsem se na to,“ říká v jedné exponované pasáži svému kolegovi.

A sám spisovatel s pochopením vůči své postavě tvrdí: „Benny pije od první knihy, s tím už nic nenadělám. Je jako můj problematický bratr – taková černá ovce rodiny.“

Hlavním tématem je pomsta: bývalý voják přijde za drastických okolností o syna, a protože policie a soudy nefungují, jak mají, vezme spravedlnost do svých rukou a stane se z něj osamělý bojovník, zabiják. Nicméně zabiják, který si de facto získává sympatie nejen čtenáře, ale i části policistů, kteří jsou na jeho stopě.

Meyer se však snaží podat zprávu, že dodržovat zákony je třeba za všech okolností. Zdůrazňuje, že od let, kdy Ďáblovu horu psal (tedy 2003–2004), se mnohé změnilo. Jak v dodržování zákonů a funkčnosti soudů v Jihoafrické republice, tak ve vnímání rasových rozdílů v zemi, jež proslula dlouholetým apartheidem.

I to je totiž jedním z vedlejších témat thrilleru, který autor napsal v rodné afrikánštině, jazyce potomků bílých přistěhovalců. Do češtiny knihu přeložil Jakub Kalina.

Další hity Velkého knižního čtvrtka

George R. R. Martin: Divoké karty
Úspěšný autor fantasy je editorem antologie, v níž jsou kromě něj zastoupeni také Roger Zelazny, Howard Waldrop nebo Lewis Shiner.

Petra Soukupová: Pod sněhem
Držitelka Magnesie Litery přichází s novým románem, ve kterém dramaticky vypráví spletité osudy tří sester.

Boris Filan: Klimtův polibek
Známý slovenský textař napsal román o první lásce, poznamenané dobou. Komunistickým režimem, který zasahoval i do nejsoukromějších oblastí lidského života.

Charles Lewinsky: Gerron
Slavný německý herec a režisér stojí v terezínském ghettu před volbou: natočit nacistům propagandistický film a zachránit si život, nebo zůstat věrný svému svědomí?

Knihy koupíte na Knihy.iDNES.cz se slevou 15 %, v elektronické podobě je stáhnete zde.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Hrůzy kuřimské kauzy ožily v komiksu. Vzbuzuje úzkost a strach

Z komiksu Svatá Barbora

Na komiksu Svatá Barbora spisovatel a držitel dvou knižních cen Magnesia Litera Marek Šindelka a jeho kolegové...

RECENZE: Foglarův odkaz ožívá v Prašině, kde se dávno zastavil čas

Řásnovka

Napínavá, tajuplná a dobrodružná se špetkou romantiky – taková je debutová kniha pro děti nazvaná Prašina, již napsal...

Soukupová má dvě nominace na ceny Magnesia Litera. Nejvíce šancí má Host

Část nominovaných autorů na knižní ceny Magnesia Litery (6. března 2018)

Spisovatelka Petra Soukupová letos posbírala dvě nominace na výroční knižní ceny Magnesia Litera. Sama už doma jedno...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz