Dabéry roku jsou Postlerová a Štěpnička

aktualizováno 
Přelouč - Nejlepšími dabéry roku se v sobotu na osmém udílení cen Františka Filipovského v Přelouči stali Simona Postlerová a Jiří Štěpnička. Postlerové trofej s bustou přeloučského rodáka vyneslo ztvárnění role doktorky Vivian Bearingové ve filmu Vtip, kterou hraje Emma Thompsonová. Jiří Štěpnička byl pak oceněn za roli Nicka alias Mela Gibsona ve filmu Po čem ženy touží.

"Moc si toho vážím a myslím, že mi to dojde až za nějakou dobu. Už nominace byla pro mě velkým oceněním, potěšilo mě to," vyznala se Postlerová, která celý večer přijímala gratulace.

Nominovaný Jan Vondráček, který ztvárnil Petra III. Fjodoroviče ve filmu Mladá Kateřina Veliká, bral prohru s humorem. "Nominace mi svým způsobem připadají legrační. Za poslední roky jsem byl na různé divadelní ceny nominován mnohokrát, a nikdy nic. Kamarádi v divadle mi začali podle Dominika Haška říkat nominátor. Ani dnes jsem s tím nepočítal. Beru to tak, že si s ženou vyrazíme na příjemný večírek," říká člen pražského Divadla v Dlouhé a doplňuje, že dabing je "chléb náš vedlejší".

"Platy v divadlech jsou tak nízké, že jen tím by se člověk neuživil. Dabing mě baví, pokud je pěkný film, což je stejné jako v divadle. Jenže ze šedesáti procent je to takový filmový smog," říká Vondráček.

Ani Alois Švehlík, který byl nominován za titulní postavu ve filmu Řek Zorba, prý neodjížděl zklamán. "Nedělám to pro ceny. Dabing není tenis, v němž chcete vždycky vyhrát," prohlásil dabér Jacka Nicholsona či Charlese Bronsona.

Do síně dabérské slávy vstoupili herci Marie Marešová, Jaroslav Dufek a Miroslav Moravec. "Světská sláva polní tráva. Dabing je disciplína, kterou mám rád, fascinuje mě a vzrušuje. Když se dělá poctivě, může být obrovskou hereckou školou a dobrodružstvím," prohlásil Moravec, jenž svůj hlas půjčuje komisaři Moulinovi nebo inspektoru Kojakovi.

Cenu za celoživotní mistrovství třem dabérským veteránům předával prezident České herecké asociace Jan Teplý. "Na dobrý dabing se dívám rád, mám rád kolegy, kteří takzvaně jdou s hercem," ocenil laureáty.

Cenu za mimořádné dabingové zpracování hodnotného díla porota udělila filmu Řek Zorba v české režii Jiřího Kodeše. Cenu Jednoty tlumočníků a překladatelů získal Jiří Josek za překlad a úpravu dialogů muzikálu All That Jazz.

Zvláštní cenu za dabingové zpracování televizního nebo filmového díla dali porotci seriálu Pohotovost, za celoživotní dabingovou tvorbu získal ocenění mistr zvuku Zdeněk Hrubý.

Ceny mají podle pořadatelů zlepšit kvalitu a prestiž českého dabingu. Návrhy na jejich udělení mohou dávat vyhlašovatelé, členové poroty, kritici, producenti a distributoři. Porota každoročně vybírá ze zhruba pětadvaceti titulů, které měly v uplynulém období premiéru v kinech, televizi a ve videodistribuci.

Herečka Simona Postlerová na osmém udílení cen Františka Filipovského v Přelouči. (14. září 2002).

Herečka Simona Postlerová na osmém udílení cen Františka Filipovského v Přelouči. (14. září 2002).

Autoři:

Nejčtenější

RECENZE: Doktor Martin v kině trestá herce, diváky i původní seriál

Miroslav Donutil při natáčení filmu Doktor Martin: Zločin v Beskydech

I Česká televize má právo na omyl. Jenže film Doktor Martin: Záhada v Beskydech, který právě vstoupil do kin, není...

Padla poslední klapka Jana Žižky. Do ciziny půjde pod názvem Medieval

Vinzenz Kiefer, Machael Caine a Alistair Brammen při natáčení filmu Jan Žižka

Téměř tři měsíce trvalo natáčení filmu Jan Žižka, poslední klapka nyní padla v Nymburku. Režisér míří do střižny a...

GLOSA: Jak politická korektnost vyzdvihla i pohřbila moderátora Oscarů

Herec Kevin Hart

Dva dny poté, co černošský komik Kevin Hart s nadšením zveřejnil, že bude uvádět Oscary, se své role vzdal. Nechce prý...

Dětský časopis narazil se svatbou, již mohou mít dvě mámy i dva tátové

Ukázka z dětského časopisu Raketa (na téma hendikepy, Tvůj soused kyborg)

Časopis Raketa učí malé děti, jak se ve světě nebát odlišností. I když označit Raketu za pouhý časopis v době, kdy...

RECENZE: Urostlý Aquaman hraje mokrou Hru o trůny úmorných 143 minut

Záběr z filmu Aquaman

Tvrdí o sobě, že není barbar, miluje umění a jako jeden z mála ještě čte knihy. Ovšem v titulní roli filmového komiksu...

Další z rubriky

PRVNÍ DOJMY: Jak režisér prohrál Horáčkovi volby a pomohl TV Barrandov

Z dokumentu Máme na víc

Po filmařské stránce nabízí dokument o prezidentské kampani Michala Horáčka Máme na víc, který jde do kin 24. ledna...

DO KINA: Komiksovou bitvu superhrdinů svedou Aquaman a Spider-Man

trailer Spider-Man: Paralelní světy

Dva superhrdinové, hraný Aquaman a animovaný Spider-Man, potkají v předvánočních kinech francouzského Santa Clause....

VIDEO: Zase tu někdo dupe. V létě dorazí Godzilla II Král monster

Trailer k filmu Godzilla II Král monster

Země se znovu bude otřásat pod kroky obrovitých příšer. Po filmech Godzilla či Kong: Ostrov lebek dorazí 6. června 2019...

Najdete na iDNES.cz