Dabéry roku jsou Postlerová a Štěpnička

aktualizováno 
Přelouč - Nejlepšími dabéry roku se v sobotu na osmém udílení cen Františka Filipovského v Přelouči stali Simona Postlerová a Jiří Štěpnička. Postlerové trofej s bustou přeloučského rodáka vyneslo ztvárnění role doktorky Vivian Bearingové ve filmu Vtip, kterou hraje Emma Thompsonová. Jiří Štěpnička byl pak oceněn za roli Nicka alias Mela Gibsona ve filmu Po čem ženy touží.

"Moc si toho vážím a myslím, že mi to dojde až za nějakou dobu. Už nominace byla pro mě velkým oceněním, potěšilo mě to," vyznala se Postlerová, která celý večer přijímala gratulace.

Nominovaný Jan Vondráček, který ztvárnil Petra III. Fjodoroviče ve filmu Mladá Kateřina Veliká, bral prohru s humorem. "Nominace mi svým způsobem připadají legrační. Za poslední roky jsem byl na různé divadelní ceny nominován mnohokrát, a nikdy nic. Kamarádi v divadle mi začali podle Dominika Haška říkat nominátor. Ani dnes jsem s tím nepočítal. Beru to tak, že si s ženou vyrazíme na příjemný večírek," říká člen pražského Divadla v Dlouhé a doplňuje, že dabing je "chléb náš vedlejší".

"Platy v divadlech jsou tak nízké, že jen tím by se člověk neuživil. Dabing mě baví, pokud je pěkný film, což je stejné jako v divadle. Jenže ze šedesáti procent je to takový filmový smog," říká Vondráček.

Ani Alois Švehlík, který byl nominován za titulní postavu ve filmu Řek Zorba, prý neodjížděl zklamán. "Nedělám to pro ceny. Dabing není tenis, v němž chcete vždycky vyhrát," prohlásil dabér Jacka Nicholsona či Charlese Bronsona.

Do síně dabérské slávy vstoupili herci Marie Marešová, Jaroslav Dufek a Miroslav Moravec. "Světská sláva polní tráva. Dabing je disciplína, kterou mám rád, fascinuje mě a vzrušuje. Když se dělá poctivě, může být obrovskou hereckou školou a dobrodružstvím," prohlásil Moravec, jenž svůj hlas půjčuje komisaři Moulinovi nebo inspektoru Kojakovi.

Cenu za celoživotní mistrovství třem dabérským veteránům předával prezident České herecké asociace Jan Teplý. "Na dobrý dabing se dívám rád, mám rád kolegy, kteří takzvaně jdou s hercem," ocenil laureáty.

Cenu za mimořádné dabingové zpracování hodnotného díla porota udělila filmu Řek Zorba v české režii Jiřího Kodeše. Cenu Jednoty tlumočníků a překladatelů získal Jiří Josek za překlad a úpravu dialogů muzikálu All That Jazz.

Zvláštní cenu za dabingové zpracování televizního nebo filmového díla dali porotci seriálu Pohotovost, za celoživotní dabingovou tvorbu získal ocenění mistr zvuku Zdeněk Hrubý.

Ceny mají podle pořadatelů zlepšit kvalitu a prestiž českého dabingu. Návrhy na jejich udělení mohou dávat vyhlašovatelé, členové poroty, kritici, producenti a distributoři. Porota každoročně vybírá ze zhruba pětadvaceti titulů, které měly v uplynulém období premiéru v kinech, televizi a ve videodistribuci.

Herečka Simona Postlerová na osmém udílení cen Františka Filipovského v Přelouči. (14. září 2002).

Herečka Simona Postlerová na osmém udílení cen Františka Filipovského v Přelouči. (14. září 2002).

Autoři:Nejčtenější

POSLEDNÍ DOJMY: Porušil Labyrint III desatero pravidel detektivky?

Záběr z třetí řady seriálu Labyrint

Záhada trvající sedm večerů je konečně vyřešena, poslední část televizního Labyrintu III odhalila pachatele. S...

Tušil jsem, že bude velmi kontroverzní, říká autor sochy Špinarové

David Moješčík ve svém ateliéru v Janovicích při pracích na soše Věry Špinarové.

Vtípky, petice, výzvy k předělání. Ostravská socha Věry Špinarové od veřejnosti zatím sklízí zejména kritické ohlasy....RECENZE: My nejsme rasisti. Ze seriálového Lynče dýchá objednávka

Ze seriálu Lynč

Jednak vděčný detektivní žánr, jednak okatý diktát politické korektnosti. Mezi oběma mlýnskými kameny se bude po osm...

Další státní cena v ohrožení, odmítla ji rodina Evalda Schorma

Příběh falešného faráře (Vlastimil Brodský),  který pomáhá všem vesničanům, ale...

Letošní předávání cen v kultuře, jimiž stát oceňuje výrazné osobnosti, má další trhlinu. Poté, co odmítl převzít cenu...

Prohlédněte si snímky nominované v prestižní soutěži Czech Press Photo

Fotografie nominované do soutěže Czech Press Photo 2018

Dvacátý čtvrtý ročník soutěže Czech Press Photo už zná fotografie, které nejvíce zaujaly mezinárodní porotu. Ta...

Další z rubriky

RECENZE: My nejsme rasisti. Ze seriálového Lynče dýchá objednávka

Ze seriálu Lynč

Jednak vděčný detektivní žánr, jednak okatý diktát politické korektnosti. Mezi oběma mlýnskými kameny se bude po osm...

RECENZE: Jen herci včetně Michaela Cainea drží Krále zlodějů nad vodou

Trailer k filmu Králové zlodějů

Michael Caine, Jim Broadbent, Ray Winstone, Tom Courtenay. Co jméno, to legenda britské herecké školy, a ve filmu...

KOMENTÁŘ: Kdo zpackal výroční státní ceny? Přece už sami voliči

Cenu rezortu kultury za přínos kinematografii dostal režisér Hynek Bočan

Pavel Tigrid se smál, že prý slyším trávu růst, když jsme spolu kdysi vedli polemiku o jeho nápadu, že obnoví výroční...Najdete na iDNES.cz