Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Czech Press Photo vyhrál snímek z hromadné havárie na dálnici

  10:55aktualizováno  12:18
Soutěž Czech Press Photo vyhrála fotografie z hromadné havárie na dálnici D1. Pořídil ji v březnu David W. Černý z agentury Reuters. Kromě skleněné plastiky Křišťálové oko získal odměnu 120 tisíc korun.

Křištálová lupa"Práce, které jsme prestižní titul nakonec udělili, je symbolem nebezpečí spojeného s naší závislostí na automobilech. Dvojice na snímku, obklopená vraky, si s hrůzou uvědomuje, že přežili jen náhodou. Objímají se pod modrou dekou, což je barva naděje. Fotografie ukazuje na jedno z největších nebezpečí našeho každodenního života," zdůvodnila svůj výběr mezinárodní porota.

"Základ je být u události co nejrychleji a zachytit nejen to, že se stala, ale i její podstatu," uvedl na tiskové konferenci autor vítězného snímku David W. Černý. "V poslední době se diskutuje o tom, že některé slavné světové snímky mohly být částečně aranžované. Já bych si to nikdy nedovolil a neudělal by to žádný poctivý reportér," dodal vítěz.

Čtrnáctého ročníku soutěže se zúčastnil rekordní počet 299 fotografů s celkovým počtem 4 352 fotografií. To je téměř o 1 500 snímků více než loni. Mezinárodní porota kromě Křišťálového oka udílí ceny v celkem osmi kategoriích.

. Loni vyhrály snímky z exekuce dítěte

Hlavní cenu získal Dan Materna z deníku MF DNES

Stejnou finanční odměnu jako autor vítězné fotografie získal také Martin Sidorják z agentury Getphoto, jemuž pražský primátor udělil Grant Prahy za rozpracovaný projekt na téma Kolo - dopravní, zábavní, relaxační a sportovní prostředek v Praze.

Czech Press Photo 2008 - ISAF v AfghanistánuČerný se snímkem z hromadné havárie vyhrál i kategorii Aktualita. Nejlepší reportážní snímky pořídil Michal Novotný z Lidových novin, který v květnu a červnu navštívil misi ISAF v Afghánistánu.

Michal Krumhanzl z agentury ČTK vyhrál kategorii Lidé, o nichž se mluví, a to s fotografií prezidenta Václava Klause předávajícího osmnáctileté mentálně postižené Adélce Strakové Zlatý záchranářský kříž za záchranu lidského života.

Ze sportovních snímků nejvíce zaujala série Joa Klamara, který pro agenturu AFP pokrýval fotbalový Africký pohár národů v Ghaně.

Czech Press Photo 2008 - Africký pohár národů ve fotbale, Ghana

Mezi portréty si vítězství odnesl fotograf Martin Kollar za snímky nazvané Armádní kuchaři, jeho kolega na volné noze Jakub Skokan uspěl v kategorii Každodenní život s příběhem Lukáše z Kuchařovic u Znojma.

Czech Press Photo 2008 - Tanečnice z Horní LhotyAFP a Lidové noviny si připsaly ještě po jednom vítězství. Hynek Glos z Lidovek vyhrál kategorii Příroda a životní prostředí za snímky z moskevské zoo, Michal Čížek, pracující pro francouzskou agenturu, uspěl s tanečnicemi z Horní Lhoty v konkurenci nejlepších snímků z oblasti umění a zábavy.

Kromě hlavních sekcí se udělovala i cena Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, která připadla Alžbětě Jungrové za sérii Cihelna, zachycující pracující děti v pákistánském Péšávaru. Cenu UNICEF získal Joe Klamar z AFP za snímek ghanského chlapce upozorňujícího na nebezpečí nemoci AIDS.

"Na fotce je vidět, jak se lidem v Africe nedostává pomoci a léků na nejhorší nemoc, AIDS, a musí na sebe upozorňovat tímto způsobem, aby si jich někdo všiml. V očích tohoto chlapce je vidět nejistotu, jestli dostane lék a pomoc," zdůvodnila svůj výběr dětská porota, která o ceně UNICEF rozhoduje.

Czech Press Photo 2008 - Chlapec zviditelňuje nebezpečí nemoci AIDS, Accra,Ghana

Klamar uspěl i v doprovodných - takzvaných firemních - cenách, když vyhrál cenu časopisu PhotoArt se snímkem ze zahájení olympijských her v Pekingu. Firemních cen se udělovalo celkem sedm, samostatnou odnož tvoří Sony Junior Awards pro fotografy do 25 let, kde se udílí osm cen ve stejných kategoriích, jako má Czech Press Photo.

Vítězné i další snímky letošního ročníku se představí na výstavě Czech Press Photo 2008, která se uskuteční od 14. listopadu do konce ledna příštího roku na Staroměstské radnici v Praze. Slavnostní předání cen se bude konat 13. listopadu rovněž na radnici, vítěz soutěže obdrží svou cenu z rukou prezidenta republiky Václava Klause, který nad ní převzal záštitu.

. porota Czech Press Photo 2008

Claude Andreini - fotograf, Belgie
Ruth Eichhorn - art director Geo, Německo
Adrian Evans - director Panos Pictures, Velká Británie
Kristian Feigelson - profesor Sorbonne University, Francie
Amanda Hopkinson - kurátorka, režisérka, Velká Britanie
Péter Korniss - fotograf, poradní sbor WPP, Maďarsko
Sergej Maximišin - fotograf, Rusko
Grazia Neri - director Grazia Neri Agency, Itálie
Marian Pauer - publicista, Slovensko
Ellio Piazza -  profesor Milano University, editor Fotografia, Itálie
Andrej Reiser - fotograf Bilderberg, Česko
Jiří Stivín - hudebník, filmař a fotograf, Česko

Líbí se vám vítězný snímek Czech Press Photo 2008?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 20. října 2008. Anketa je uzavřena.

ANO 1588
NE 1085
Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Od Havla po Ledeckou. Fotograf Herbert Slavík představí své Tváře Česka

1990. Dřív Václava Havla všude hlídali estébáci, cestovat nesměl, natož na...

K událostem připomínajícím sté výročí vzniku Československa se v červenci přidá také výstava fotografií Herberta...

OBRAZEM: Jak viděl Jiří Kolář srpen 1968, odhaluje Národní galerie

Národní galerie v Praze uspořádala rozsáhlou výstavu děl  Jiřího Koláře. Na...

Národní galerie představuje u příležitosti 50. výročí sovětské okupace Československa v srpnu 1968 rozsáhlou výstavu...

Na Slovensku žádají konec výstavy Ringo Čecha. Není to umění, argumentují

František Ringo Čech v ostravské galerii Chagall.

Zaměstnanci Liptovské galerie P. M. Bohúňa se distancovali od výstavy Františka Ringo Čecha, která je zde k vidění od...

Najdete na iDNES.cz