Exekuce dítěte, vítězný snímek Czech Press Photo 2007 | foto: Dan Materna, MF DNES

Czech Press Photo míří do MF DNES za Exekuci dítěte

• 92
Soutěž Czech Press Photo 2007 vyhrál Dan Materna z deníku MF DNES. V konkurenci 3000 snímků uspěl s fotografií nazvanou Exekuce dítěte, na níž se rodiče před budovou soudu přetahují o dítě.

Podle mezinárodní poroty vítězná fotografie obsahuje největší soukromé drama v životě člověka - válku v rodině.

Jste spokojeni se zpravodajstvím iDNES.cz? Dejte nám svůj hlas v anketě Křišťálová lupa

"Je to stěžejní problém současné civilizace, krize hodnot, kdy prohrávají všichni: matka, otec, dítě, společnost i úřady. Emotivně silný snímek nastavuje zrcadlo a klade otázky," uvedla porota.

Snímek rodičů a šestileté Sáry Baraové pořídil Materna 16. ledna 2007, kdy česká matka dítě dobrovolně vydala portugalskému otci. Hrozilo totiž, že si pro dítě přijde exekutor. Předání děvčátka se neobešlo bez pláče a tahanic rodičů. - více zde

Se sérií fotografií nazvanou Exekuce dítěte Materna také vyhrál kategorii Aktualita. K odměně 120 tisíc korun a skleněné plastice Křišťálové oko za vítězný snímek tak dostane dalších 20 tisíc.

Premiér se svým ministrem fandí tenisuV letošním ročníku soutěže uspěl i další fotoreportér deníku MF DNES Michal Šula. Vyhrál kategorii Lidé, o nichž se mluví, a to se sérií Premiér se svým ministrem fandí tenisu, zachycující Mirka Topolánka a Ivana Langera během daviscupového zápasu českého týmu proti Švýcarsku.

Výstava Czech Press Photo 2007, na které budou představeny vítězné i další snímky letošního ročníku, se uskuteční od 16. listopadu do konce ledna příštího roku na Staroměstské radnici v Praze. Slavnostní předání cen se bude konat 15. listopadu také na radnici.

Doprava v PrazePorota udělila v rámci soutěže Czech Press Photo 2007 ceny v osmi kategoriích a osm čestných uznání. Pražský primátor udělil Grant Prahy reportéru časopisů Týden a Instinkt Janu Zatorskému za jeho projekt na téma doprava v Praze. Stejný fotograf vyhrál i kategorii Příroda a životní prostředí s kolekcí Pet Shop Models. Dvakrát bodovalo i duo Alena Dvořáková a Viktor Fischer z agentury Choiceimages, které vyhrálo kategorie Každodenní život a Reportáž.