Jüe Min-ťün - obraz Poprava

Jüe Min-ťün - obraz Poprava | foto: Sotheby’s

Cynická Poprava vynesla tři miliony liber

  • 1
Za rekordní sumu přibližně tří milionů liber byl v Londýně vydražen čínský obraz inspirovaný prodemokratickými demonstracemi na náměstí Tchien-an-men v Pekingu v roce 1989, které komunisté nakonec utopili v krvi.

O dílo čínského umělce Jüe Min-ťüna (1962) s názvem Poprava svedli zuřivý boj dva neznámí dražitelé po telefonu, informovala aukční síň Sotheby’s.

Nový majitel zaplatil v přepočtu přes 118 milionů korun.

Původně se odhadovalo, že plátno z roku 1995, které kvůli svému kontroverznímu námětu bylo vůbec poprvé vystaveno až před aukcí, by se mohlo prodat za 1,5–2 miliony liber.

Nejvyšší cena, která byla dosud v Sotheby’s zaplacena za moderní čínskou malbu, se vyšplhala na 2,1 milionu liber. Šlo opět o obraz Jüe Min-ťüna Papež, který vznikl v roce 1997.

Při malbě Popravy se Jüe inspiroval obrazem Edouarda Maneta s názvem Poprava Maxmiliána z roku 1867, k níž přidal jako pozadí náměstí Tchien-an-men. Manet sám se opíral o dílo Franciska Goyi Třetího května, jež vzniklo v roce 1814.

Malíř a sochař Jüe Min-ťün žije v Pekingu a je považován za hlavního přestavitele takzvaného cynického realismu. Pro jeho dílo jsou mimo jiné charakteristické smějící se tváře postav – bez ohledu na situaci, v níž se nacházejí.

,