Open Air Music Festival v Trutnově

Open Air Music Festival v Trutnově | foto: Ondřej LitteraMF DNES

Čtyři víkendové festivaly roztančily Česko

  • 6
Zatímco v Trutnově zazářila Eva Pilarová, fanoušci elektronické hudby se dočkali legendárních Kraftwerk, hiphopeři si smlsli na vystoupení dýdjžeje Krushe a na Okoři vládl Karel Plíhal.

Čtyři velké hudební festivaly zpříjemnily fanouškům uplynulý víkend. Tisíce jich zavítaly do Trutnova, na Okoř, do Hradce Králové i do Pardubic.

Trutnov: Pilarová a ti druzí
Trutnovský festival, kterému příští rok bude dvacet let, si i díky opravdovému letnímu počasí letos užilo téměř patnáct tisíc lidí. Nadchlo je třeba vystoupení Hudby Praha s hostujícím zpěvákem Petrem Vášou, písničkář Jiří Schmitzer a se skupinou Švihadlo se protancovali takřka do sobotního rána.

Velkou hvězdou se stala Eva Pilarová, s níž nadšený dav zpíval evergreeny Ach, ta láska nebeská nebo Oliver Twist. Totéž publikum, převážně ve věku zpěvaččiných vnuků a vnuček, se nechalo strhnout americkou kapelou The Presidents of The USA, tleskalo Monice Načevě s Michalem Pavlíčkem a dýdžejem Five stejně jako Psím vojákům, písničkáři Oldřichu Janotovi nebo výtečné kapele Benedikta. Včera se v areálu Na Bojišti fanoušci dočkali i kapel Support Lesbiens či Monkey Business. 

Okoř: rekordní návštěva
Rekordních sedm tisíc návštěvníků dorazilo v sobotu na louku pod hradem Okoř u Prahy na sedmý ročník rockového a folkového open air festivalu Okoř 2006. Další tři tisícovky nadšenců poslouchaly vystoupení jedenácti ohlášených kapel a zpěváků mimo vyhrazený areál.

Hlavními hvězdami festivalu byli tentokrát zpěvák Karel Plíhal či kapely Chinaski a Divokej Bill. "Na Okoři jsem už potřetí, vzal jsem to trochu i jako výlet," poznamenal Plíhal, který diváky během svého vystoupení bavil nejrůznějšími průpovídkami. Také zpěvák Chinaski Michal Malátný potvrdil, že se na zdejší festival vrátil po dvou letech rád.

"Je tu taková rodinnější atmosféra bez opilců," řekl. Do varu se dav dostával jen pozvolna. Z dek jej zvedla teprve slovenská kapela No Name, která se na pódiu objevila krátce po šesté hodině večer. Skutečné fanouškovské šílenství však zavládlo teprve při vystoupení kapel Divokej Bill a Chinaski, které vsadily především na hity ze svých posledních alb.

Hip Hop Kemp: legendy rapu
Největší evropská přehlídka rapu a hip hopu Splash! v německém Chemnitzu má rovnocenného rivala v Hradci Králové. Na pátý ročník festivalu Hip Hop Kemp přijelo dvacet tisíc fanoušků. Hradecké letiště se stalo bezpečným městem ve městě a pořadatelé naplnili své přání, aby si "každý připadal jako dítě na matějské pouti – to se také rozzáří a neví, na jakou atrakci dřív".

Přehlídka přináší na sedmi scénách veškerou hiphopovou kulturu jako na dlani, nejde po hvězdách z MTV, ale staví spíše na under- groundu a alternativě.  K under- groundu patří brooklynští rebelové Non Phixion, hlavní tahoun přehlídky. Hlavní scéna je čekala o půlnoci na dnešek.

Do té doby měli největší úspěch divoký rapper Afu-Ra, lyrik Medaphoar, šílenec RA the Rugged man či britští Klashnekoff. Rapovalo se anglicky, německy, polsky i česky, k bodu varu přivedli znalé i uznalé publikum zdejší veteráni Peneři strýčka Homeboje, Indy & Wich či Pio Squad. Nadchl i Japonec DJ Krush.

Roztančený Summer of Love
Jeden z největších festivalů taneční hudby v Evropě Summer of Love, který o víkendu slavil v Pardubicích desáté narozeniny, uvítal kolem patnácti tisíc lidí. Na sedmi pódiích vystoupilo 60 dýdžejů a kapel. Největší hvězdou byli "otcové" elektronické hudby – němečtí Kraftwerk.

Kraftwerk se představili jako umělci, kterým jen hudba nestačí. Jejich roboticky přesnou hru doprovází propracovaná světelná a vizuální show,  která je pro vyznění jednotlivých skladeb neméně důležitá.

Čtyři členové kapely pak na pódiu skutečně působí dojmem robotů. Téměř spolu nekomunikují, zpěv se ozývá jen občas. Jejich show je přitom jasně srozumitelná. V jednotlivých písních upozorňují třeba na nebezpečí jaderných pokusů, odcizení ve světě přeplněném automobily nebo na ztrátu identity.

Záměrně chladný projev muzikantů, které jinak publikum bouřlivě oslavovalo, měl i stylovou tečku. Muzikanti jeden po druhém začali postupně vypínat hudební aparáty, v rohu pódia se mírně uklonili, až do posledního, který se rozloučil slovy: "Dobrou noc."