Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čtyři mušketýrky ze Sexu, které určují módu

  16:53aktualizováno  16:53
Před deseti lety vstoupily na obrazovku a způsobily pozdvižení. Kdo jsou hrdinky Sexu ve městě a jejich představitelky, které ovlivnily slovník, životní styl i módu?

Z filmu Sex ve městě | foto: Warner Bros

CARRIE - SARAH JESSICA PARKEROVÁ
(v českém znění Lucie Juřičková)

z filmu Sex ve městě

Vůdčí postava příběhu, autorka populárních novinových sloupků, v nichž otevřeně píše o vztazích, sexu, mužích, ženách, kariéře. Jejímu srdci vládne osudový pan Božský – v originále Mr. Big: muž velmi přitažlivý a úspěšný, leč citově nejistý. Proto Carrie zkusila i jiné partnery, od baseballisty přes prodavače komiksů po ruského umělce; před svými zmatky utekla až do Paříže.

Nyní třiačtyřicetiletá herečka má za svou roli cenu Emmy a čtyři Zlaté glóby. Začínala v sitkomech, hrála i v komediích Líbánky v Las Vegas nebo Mars útočí. Angažuje se v politickém výboru žen Hollywoodu a dětské organizaci UNICEF. Jako jediná ze seriálové čtyřky se nikdy neukázala nahá, zásadně intimní scény odmítá už ve smlouvě. O své postavě říká: "Mám celý tým expertů na to, abych byla Carrie, ale já nejsem Carrie. Dokonce ani tak moc nenakupuju." Za film Sex ve městě dostala 15 milionů dolarů.

SAMANTHA - KIM CATTRALOVÁ
(v českém znění Veronika Gajerová)

z filmu Sex ve městě

Samantha je silná osobnost, majitelka prosperující agentury v oboru public relations a podle znalců nejvíce "neženská" hrdinka v dějinách televize. Miluje sex a je jí jedno, co o tom soudí jiní. Nevěří v tradiční vztah, monogamii pokládá za nepřirozenou a razí heslo, že jednou v životě se má zkusit všechno. Zažila celou řadu pletek včetně lesbických, ale také těžkou nemoc.

Herečce je dnes jedenapadesát let. Pochází z Anglie, vystudovala v New Yorku a působila v kanadských divadlech; traduje se, že k jejím partnerům patřil i bývalý kanadský premiér Pierre Trudeau. Po boku Karla Rodena a Roberta De Nira se objevila v thrilleru 15 minut. Pečuje o seniory, čte Rudyarda Kiplinga a o Sexu ve městě tvrdí, že je "oslavou všeho, co znamená být ženou". Svůj věk komentuje: "Po čtyřicítce zjišťuji, že čím míň se líčím, tím líp vypadám. Stárnutí vůbec zlepší hodně věcí. S výjimkou mužů."

CHARLOTTE - KRISTIN DAVISOVÁ
(v českém znění Dana Černá)

z filmu Sex ve městě

Pravý opak Samanthy. Postava Charlotte je ze čtveřice kamarádek v záležitostech lásky nejvíc konzervativní. Věří, že každá schůzka má mít pevná pravidla a hranice; vždy je zkoušela uplatnit při hledání ideálního manžela. Charlotte vyznává zásadu: Nikdy nespi s mužem hned na prvním rande! Žene ji touha po mateřství, proto s prvním mužem skončila, s druhým adoptovali holčičku z Číny.

Herečce je třiačtyřicet let, kromě Sexu ve městě se mihla také v seriálech Přátelé nebo Seinfeld, velký věhlas jí vyneslo třicet epizod série Melrose Place. Pracuje pro společnost Maybelline, ráda cestuje, má slabost zejména pro Indii. Miluje jógu a hudbu všeho druhu, od brazilských rytmů přes folkové písničkáře typu Joni Mitchellové až po Mozarta. Na rozdíl od své domácké hrdinky však není vdaná a nemá děti. "Je sice hezké s někým žít, ale nemyslím si, že člověk nutně potřebuje mít vztah, aby se cítil jako plnohodnotný. To by bylo opravdu smutné," říká.

MIRANDA - CYNTHIA NIXONOVÁ
(v českém znění Nela Boudová)

z filmu Sex ve městě

Protipól Carrie v tom smyslu, že je v celém seriálu statisticky "nejnahatější". Upjatá a výkonná právnička, která se vytrvale chránila před romantickými nesmysly a odstrkovala příležitostné ženichy, dostala od scenáristů darem dítě, jež v ní konečně probudilo výbuch citů. Také nalezla bezpečný manželský přístav, jenž se jevil tak neskutečně dokonalý, že musí dostat trhliny.

Nejmladší z hereček je dvaačtyřicet let a v Hollywoodu zosobňuje vzácný úkaz: přírodní blondýnu. Pochází z New Yorku, do paměti diváků se zapsala už jako dětská hvězdička, dlouho se věnovala divadlu. Zahrála si v seriálu Dr. House či v dramatu Marvinův pokoj s Meryl Streepovou a Leonardem DiCapriem, ale také postavu Lorl ve Formanově oscarovém snímku Amadeus. Z bývalého vztahu s profesorem angličtiny má dvě děti, nyní žije s aktivistou, jemuž pomáhá propagovat veřejné školy. Říká, že "mateřství je jediná věc v mém životě, o níž jsem věděla zcela jistě, že ji chci". 
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Jsem Elba, Idris Elba. Černošský herec se hlásí k roli Jamese Bonda

Idris Elba ve filmu Temná věž

Černošský herec Idris Elba oživil svým tajemným vzkazem na Twitteru dohady, že by se mohl stát příštím Jamesem Bondem,...

RECENZE: Snesitelnější než krtek s pandou. Chlupatý Nemo řídí Příběh koček

Záběr z filmu Příběh koček

Pěkná, čistě zvládnutá animace, spousta akčních letů, skoků a honiček, ale zato málo duchaplného humoru. To je...

TELEVIZIONÁŘ: Mrtví kaskadéři, zlí indiáni. Antimayovka Rio Grande žije

John Wayne ve filmu Rio Grande

Někomu vadí četné, třebaže prý autentické zpěvy kavaleristů, někomu zase pojetí ve stylu antimayovek. Pravda je, že ze...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz