Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čtyři mušketýrky ze Sexu, které určují módu

  16:53aktualizováno  16:53
Před deseti lety vstoupily na obrazovku a způsobily pozdvižení. Kdo jsou hrdinky Sexu ve městě a jejich představitelky, které ovlivnily slovník, životní styl i módu?

Z filmu Sex ve městě | foto: Warner Bros

CARRIE - SARAH JESSICA PARKEROVÁ
(v českém znění Lucie Juřičková)

z filmu Sex ve městě

Vůdčí postava příběhu, autorka populárních novinových sloupků, v nichž otevřeně píše o vztazích, sexu, mužích, ženách, kariéře. Jejímu srdci vládne osudový pan Božský – v originále Mr. Big: muž velmi přitažlivý a úspěšný, leč citově nejistý. Proto Carrie zkusila i jiné partnery, od baseballisty přes prodavače komiksů po ruského umělce; před svými zmatky utekla až do Paříže.

Nyní třiačtyřicetiletá herečka má za svou roli cenu Emmy a čtyři Zlaté glóby. Začínala v sitkomech, hrála i v komediích Líbánky v Las Vegas nebo Mars útočí. Angažuje se v politickém výboru žen Hollywoodu a dětské organizaci UNICEF. Jako jediná ze seriálové čtyřky se nikdy neukázala nahá, zásadně intimní scény odmítá už ve smlouvě. O své postavě říká: "Mám celý tým expertů na to, abych byla Carrie, ale já nejsem Carrie. Dokonce ani tak moc nenakupuju." Za film Sex ve městě dostala 15 milionů dolarů.

SAMANTHA - KIM CATTRALOVÁ
(v českém znění Veronika Gajerová)

z filmu Sex ve městě

Samantha je silná osobnost, majitelka prosperující agentury v oboru public relations a podle znalců nejvíce "neženská" hrdinka v dějinách televize. Miluje sex a je jí jedno, co o tom soudí jiní. Nevěří v tradiční vztah, monogamii pokládá za nepřirozenou a razí heslo, že jednou v životě se má zkusit všechno. Zažila celou řadu pletek včetně lesbických, ale také těžkou nemoc.

Herečce je dnes jedenapadesát let. Pochází z Anglie, vystudovala v New Yorku a působila v kanadských divadlech; traduje se, že k jejím partnerům patřil i bývalý kanadský premiér Pierre Trudeau. Po boku Karla Rodena a Roberta De Nira se objevila v thrilleru 15 minut. Pečuje o seniory, čte Rudyarda Kiplinga a o Sexu ve městě tvrdí, že je "oslavou všeho, co znamená být ženou". Svůj věk komentuje: "Po čtyřicítce zjišťuji, že čím míň se líčím, tím líp vypadám. Stárnutí vůbec zlepší hodně věcí. S výjimkou mužů."

CHARLOTTE - KRISTIN DAVISOVÁ
(v českém znění Dana Černá)

z filmu Sex ve městě

Pravý opak Samanthy. Postava Charlotte je ze čtveřice kamarádek v záležitostech lásky nejvíc konzervativní. Věří, že každá schůzka má mít pevná pravidla a hranice; vždy je zkoušela uplatnit při hledání ideálního manžela. Charlotte vyznává zásadu: Nikdy nespi s mužem hned na prvním rande! Žene ji touha po mateřství, proto s prvním mužem skončila, s druhým adoptovali holčičku z Číny.

Herečce je třiačtyřicet let, kromě Sexu ve městě se mihla také v seriálech Přátelé nebo Seinfeld, velký věhlas jí vyneslo třicet epizod série Melrose Place. Pracuje pro společnost Maybelline, ráda cestuje, má slabost zejména pro Indii. Miluje jógu a hudbu všeho druhu, od brazilských rytmů přes folkové písničkáře typu Joni Mitchellové až po Mozarta. Na rozdíl od své domácké hrdinky však není vdaná a nemá děti. "Je sice hezké s někým žít, ale nemyslím si, že člověk nutně potřebuje mít vztah, aby se cítil jako plnohodnotný. To by bylo opravdu smutné," říká.

MIRANDA - CYNTHIA NIXONOVÁ
(v českém znění Nela Boudová)

z filmu Sex ve městě

Protipól Carrie v tom smyslu, že je v celém seriálu statisticky "nejnahatější". Upjatá a výkonná právnička, která se vytrvale chránila před romantickými nesmysly a odstrkovala příležitostné ženichy, dostala od scenáristů darem dítě, jež v ní konečně probudilo výbuch citů. Také nalezla bezpečný manželský přístav, jenž se jevil tak neskutečně dokonalý, že musí dostat trhliny.

Nejmladší z hereček je dvaačtyřicet let a v Hollywoodu zosobňuje vzácný úkaz: přírodní blondýnu. Pochází z New Yorku, do paměti diváků se zapsala už jako dětská hvězdička, dlouho se věnovala divadlu. Zahrála si v seriálu Dr. House či v dramatu Marvinův pokoj s Meryl Streepovou a Leonardem DiCapriem, ale také postavu Lorl ve Formanově oscarovém snímku Amadeus. Z bývalého vztahu s profesorem angličtiny má dvě děti, nyní žije s aktivistou, jemuž pomáhá propagovat veřejné školy. Říká, že "mateřství je jediná věc v mém životě, o níž jsem věděla zcela jistě, že ji chci". 
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Deneuveová nakonec na Febiofest nepřijede. Cenu převezme Aznavour

Catherine Deneuveová (Cannes, 23. května 2017)

Francouzská herečka Catherine Deneuveová na poslední chvíli zrušila svou účast na Febiofestu. Během čtvrtečního...

Zpěvák zastoupil herečku, Febiofest zahájil Charles Aznavour

Šansoniér a herec Charles Aznavour obdržel na Febiofestu čestnou trofej...

Francouzská hvězda Catherine Deneuveová se z Febiofestu na poslední chvíli omluvila pro nemoc, nicméně cenu za přínos...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Najdete na iDNES.cz