Robinsonovi

Robinsonovi - Fotografie z filmu Robinsonovi (2007) | foto: Falcon

Čtyři komedie, od terasy po suterén

Kdyby se čtyři premiérové komedie českých kin seřadily podle úrovně zábavy, vytvořily by stupínky od vyhlídkové terasy po suterén.

Horší už to nebude stojí nejvýše. Staré téma – jak změnit svůj život – přináší v nové zápletce, z níž těží nevšední hru a lehce univerzitní humor.

Nudný daňový úředník je totiž zároveň hrdinou rozepsaného románu, což se dozví zajímavým způsobem: ať si čistí zuby či váže kravatu, slyší to o sobě v knižním komentáři.

A když mu kouzelný Dustin Hoffman v roli literárního vědce odhalí autorku jeho života, rozervanou spisovatelku Emmy Thompsonové, rozvíjí se nápad známý ze Saturnina: jak dámu přesvědčit, aby román napsala podle přání reálné postavy.

V Saturninovi však šlo o brak, zde o Umění, čili přežije-li muž, kniha o něm bude kýč, zemře-li, zaslouží se o mistrovské dílo. Chytrá, nikoli přechytračená šaráda má potíž jen s vyústěním.

Kdo je tady ředitel? – další šaráda – stojí o patro níž. Novinka režiséra Larse von Triera, v níž sebestředný herec přijme „roli“ neexistujícího zahraničního šéfa firmy, dává najevo, že ředitelem je tu jedině von Trier.

Hraje si víc s formou než s obsahem: půdorys příběhu je téměř divadelní, jeho podoba nevýbojně televizní a vtip těží z absurdní situace, již zkoumá, pitvá a komentuje „zvenčí“, z odstupu zábavného teoretika umění. Nápaditá, inteligentní a upovídaná partie figurek na šachovnici bohužel uteče k sociální pointě.

Robinsonovi bydlí v přízemí. Ne proto, že jsou animovaní: předfilm Myšák Mickey staví loď, klasická groteska z roku 1938, nakonec působí lépe než moderní dětská sci-fi, která trpí popisnou přímočarostí.

Nadaný sirotek s duší vynálezce se dostane do budoucnosti, kde potká rodinu svých snů – a také kouzelnou buřinku.

Na rozdíl od laskavé buřinky Pana Tau představuje ta, jež ztrpčuje život Robinsonovým, ztělesněnou službu zlu; navíc má ocelové nožky a kuňká jako robot z Hvězdných válek.

Svět budoucnosti připomíná zábavní park či dort s potravinářskými barvami; UFO vozí pizzu, žáby zpívají, rodinka se ostřeluje buřty, běhá tu dinosaurus a vše se děje hlavně pro akci, bez účelu a poezie, jako když se děti při hře trumfují vymýšlením nesmyslů.

Norbit však i neškodně dětinské Robinsonovy postrkává do oscarových výšin. Sám skončil v nejhlubším suterénu humoru, jejž obstarává Ediie Murphy tím, že v převleku za nechutnou obryni tančí, cvičí, ječí a náruživě holduje sexu.

V dalších dvou rolích už je Murphy zanedbatelný stejně jako celý neumětelský film, jehož zdroje veselí tvoří záchod, postel a rozkynuté tvary; film tak úžasně hloupý, že ani nebaví, ani nepobuřuje.

Do konce vydrží jen potomek Harpagona nebo Sedmi statečných a zažádá-li o vrácení vstupného, každý soud mu ten nárok musí přiznat včetně odškodnění za tělesnou i duševní újmu.

,