Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čtyři bratři Dvorští zahájí festival

  12:46aktualizováno  12:46
Jaroměřice nad Rokytnou - Do svého třetího ročníku vstoupí v sobotu Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského, který se každoročně koná na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou. Ten potrvá po celý červen a tvoří jej řada pěti sobotních koncertů. První festivalový víkend bude navíc obohacen o nedělní dopolední koncert pro postižené děti.

"Po dvou předešlých ročnících vidíme, že festival vytváří určitou tradici, která navazuje na dlouholetou zvyklost konání hudebních festivalů na jaroměřickém zámku," řekl Jan Langášek, starosta Jaroměřic nad Rokytnou.

V dramaturgické skladbě festivalového programu pořadatelé pamatovali na operní árie, oddechovější operetu, mladé hudební talenty, ale i na chrámové koncerty či koncertní program, který by měl být poctou skladateli Verdimu. Do Jaroměřic se tak tento měsíc chystají přijet přední jména nejenom české hudební scény, ale své zastoupení budou mít i zahraniční hosté.

Festival nese ve svém názvu jméno předního slovenského tenoristy Petra Dvorského, který je uměleckým šéfem festivalu a každoročně se cyklu koncertů účastní. Výjimkou nebude ani letošní ročník, kdy se hostům představí na podiu hned ve čtyřech koncertních vystoupeních.
Skutečným unikátem a republikovým prvenstvím se může pyšnit pěvecké složení prvního zahajovacího koncertu 2. června s příznačným názvem 4xDvorský. Od 20.30 hodin se na podiu představí hned čtyři bratři Dvorští. Na podia vystoupí tenoristé Peter, Miroslav, Jaroslav Dvorští a barytonista Pavel Dvorský. Doprovázet je bude Státní filharmonie Brno a v programu zazní předehry, intermezza a árie ze slavných oper. "Bude to skutečně unikátní koncert," shodl se organizační tým festivalu.
O den později se Peter Dvorský v zámecké zahradě zúčastní koncertu, který pořadatelé věnovali postiženým dětem. "V neděli se stanou posluchači děti z dětských domovů a hendikepovaná mládež z ústavů sociální péče," doplnil Langášek.

Jedním z dalších vrcholů koncertní nabídky jaroměřického festivalu bude i koncert věnovaný italskému skladateli Giuseppe Verdimu. Pořadatelé do programu vybrali jeho stěžejní dílo - Requiem. Ten zazní 23. června v provedení Janáčkovy filharmonie Ostrava a Českého filharmonického sboru Brno. Sólisty budou Natalia Ushakova, Alina Gurina, Peter Dvorský a Pawel Izdebski.

Součástí hudebního festivalu bude i týdenní mezinárodní pěvecký kurz. Týdenní seminář pro mladé hudebníky se v Jaroměřicích uskuteční v době od 24. do 30. června za účasti předních lektorů. Mezi nimi nebudou chybět Peter Dvorský, Roberto Bellotti, Eva Blahová a Naděžda Kniplová. Hudebnímu kurzu bude zasvěcen i poslední závěrečný koncert festivalu s názvem Mladé naděje pěveckého umění, v němž se představí frekventanti tohoto kurzu.

Všechny koncerty se s výjimkou koncertu v chrámu sv. Markéty uskuteční na zámecké zahradě. Pořadatelé proto varují návštěvníky před možnou nepřízní počasí.

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Najdete na iDNES.cz