Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čtyřdílné Dějiny české literatury 1945 -1989 jsou dokončeny

  16:44aktualizováno  16:44
Nejobsáhlejší, téměř tisícistránkový čtvrtý díl nejvýznamnějšího literárněhistorického díla současnosti se zabývá českou literaturou mezi lety 1969-1989 v kulturních i politických souvislostech.

Bohumil Hrabal | foto: Národní muzeum fotografie/Tomáš Mazal

Předchozí tři svazky Dějin české literatury 1945-1989, jejichž vedoucím redaktorem je literární historik Pavel Janoušek, byly rozděleny na období těsně poválečné do nástupu komunistů k moci (1945-1948), nejtužší desetiletí totality (1948-1958) a dobu pozvolného "tání" až po sovětskou invazi a první rok po ní (1958-1969). Čtvrtý díl končí nástupem demokratického systému v roce 1989.

Hlavními klady díla, které vydalo nakladatelství Academia a na kterém se pod hlavičkou Ústavu pro českou literaturu AV ČR podílely zhruba dvě desítky autorů a jehož vznik inicioval zesnulý literární vědec Vladimír Macura (jeho památce je dílo připsáno), jsou zohlednění všech zákoutí literatury, včetně těch, která bývají obvykle z "vysokého umění" vyřazována, zasazení literatury do souvislostí s dějinami dalších kulturních odvětví (hudba, film, televize, rozhlas atd.) a v neposlední řadě vstřícnost k laickému čtenáři bez rezignace na odbornou úroveň.

Vstupní kapitoly čtvrtého dílu se zabývají především politickými souvislostmi literárního života v období nastupující normalizace (návrat cenzury a jako reakce na něj rozmach samizdatu, zakládání exilových nakladatelství a například i "vynález" bytového divadla) a tendencemi jak v oficiální, tak i v neoficiální literární kritice a vůbec myšlení o literatuře.

Jáchym TopolOddíl zabývající se poezií postupně probírá "psané" i "nepsané" básnické směry a skupiny, návaznost na rozmach 60. let, zformování poetiky undergroundu, rozšíření tzv. "šedé zóny" i prorežimních tendencí některých tvůrců, dozvuky surrealismu i poezii zpívanou jak v textech folkových písničkářů, tak rockových skupin.

Vladimír Páral Kapitola Próza připomíná tvorbu autorů, kteří se z důvodu konfliktu s mocí buď uchýlili do exilu, nebo byli odstaveni od oficiálních možností publikovat, ale i těch, kteří se snažili s politickými tendencemi držet krok nebo se chtěli držet stranou prostřednictvím nekonfliktních témat (včetně sci-fi, historické a humoristické prózy). Zvláště si pak všímá kvalitních autorů, kteří se objevili v 60. letech a s normalizací uzavřeli za účelem alespoň občasné možnosti publikovat jakýs takýs kompromis, zejména Ladislava Fukse, Bohumila Hrabala a Vladimíra Párala.

Václav Havel čte hru OdcházeníStejně jako v předchozích oddílech, i ve sféře dramatu jsou samozřejmě vytyčeny pro popisované období tři paralelní linie, tedy domácí oficiální a neoficiální a exilová. Tvůrci si kromě nejvýraznějších autorů "velkého" divadla (Václav Havel, Josef Topol) podstatnou měrou všímají i tvorby těch, kteří tak či onak navazují na malé scény 60. let - Jiřího Suchého, Ivana Vyskočila a samozřejmě "Cimrmanů".

Ondřej Neff vydal vlastní a pro mnohé radikální verzi Verneova románu Dvacet tisíc mil pod mořemSamostatné oddíly se věnují faktografické literatuře (včetně rozšířených cestopisů a memoárů), populární próze (detektivky, sci-fi, humor, romány pro ženy, melodramatické bestsellery západního typu) a literatuře pro děti a mládež. Jsou předznamenáním závěrečné části knihy, ve které je probrán odraz literatury do masových médií.

Vladimír Brabec coby major ZemanToto téma - snad s výjimkou filmu - rozhodně není zatím dokonale historicky zpracováno a Dějiny české literatury 1945-1989 jsou dobrým základem pro budoucí badatele. Mnohé fenomény - jako třeba rozhlasový seriál Jak se máte, Vondrovi? nebo televizní tvorba Jaroslava Dietla, o nechvalně známých Třiceti případech majora Zemana nemluvě - určitě v budoucnu zaslouží samostatné studium. Je dobře, že je autoři těchto dějin připomněli.

Egon Bondy v Praze roku 1984Na samý závěr nechybějí bibliografické stati, rejstříky a další "pomůcky" u díla tohoto typu nezbytné. Velmi zajímavým bonusem je - stejně jako v předchozích dílech - vložené CD se záznamy hlasů mnoha autorů, o nichž je v publikaci psáno. S nadsázkou řečeno, jedná se pravděpodobně o první a poslední platformu, na níž se sešli Egon Bondy s například Ivanem Skálou...

Pavel Janoušek a kol.: Dějiny české literatury 1945-1989, IV. 1969-1989
vyd. Academia, 980 stran

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

RECENZE: Neklidný zadek mě pálí. Texty Haškova kumpána jsou bezprostřední

Spisovatelé Jaroslav Hašek (vlevo) a Zdeněk Matěj Kuděj na výletě v roce 1914....

Zatímco Jaroslava Haška zná díky Švejkovi celý svět, jeho někdejší kumpáni z hospody takové štěstí nemají.

Hra o trůny si zasloužila péči i v češtině, nyní ji konečně dostane

Spisovatel George R. R. Martin

Knižní předloze kultovního seriálu Hra o trůny se postupně dostává nového překladu. Stejně jako každá změna i tato s...

RECENZE: Škatulka literatury pro mladé Černooké uškodila

Spisovatelka Anna Musilová

Zabijákem úspěchu bývají přehnané ambice, říká se. V případě začínající české autorky Anny Musilové, které vyšel román...

Najdete na iDNES.cz