Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čtyřdílné Dějiny české literatury 1945 -1989 jsou dokončeny

  16:44aktualizováno  16:44
Nejobsáhlejší, téměř tisícistránkový čtvrtý díl nejvýznamnějšího literárněhistorického díla současnosti se zabývá českou literaturou mezi lety 1969-1989 v kulturních i politických souvislostech.

Bohumil Hrabal | foto: Národní muzeum fotografie/Tomáš Mazal

Předchozí tři svazky Dějin české literatury 1945-1989, jejichž vedoucím redaktorem je literární historik Pavel Janoušek, byly rozděleny na období těsně poválečné do nástupu komunistů k moci (1945-1948), nejtužší desetiletí totality (1948-1958) a dobu pozvolného "tání" až po sovětskou invazi a první rok po ní (1958-1969). Čtvrtý díl končí nástupem demokratického systému v roce 1989.

Hlavními klady díla, které vydalo nakladatelství Academia a na kterém se pod hlavičkou Ústavu pro českou literaturu AV ČR podílely zhruba dvě desítky autorů a jehož vznik inicioval zesnulý literární vědec Vladimír Macura (jeho památce je dílo připsáno), jsou zohlednění všech zákoutí literatury, včetně těch, která bývají obvykle z "vysokého umění" vyřazována, zasazení literatury do souvislostí s dějinami dalších kulturních odvětví (hudba, film, televize, rozhlas atd.) a v neposlední řadě vstřícnost k laickému čtenáři bez rezignace na odbornou úroveň.

Vstupní kapitoly čtvrtého dílu se zabývají především politickými souvislostmi literárního života v období nastupující normalizace (návrat cenzury a jako reakce na něj rozmach samizdatu, zakládání exilových nakladatelství a například i "vynález" bytového divadla) a tendencemi jak v oficiální, tak i v neoficiální literární kritice a vůbec myšlení o literatuře.

Jáchym TopolOddíl zabývající se poezií postupně probírá "psané" i "nepsané" básnické směry a skupiny, návaznost na rozmach 60. let, zformování poetiky undergroundu, rozšíření tzv. "šedé zóny" i prorežimních tendencí některých tvůrců, dozvuky surrealismu i poezii zpívanou jak v textech folkových písničkářů, tak rockových skupin.

Vladimír Páral Kapitola Próza připomíná tvorbu autorů, kteří se z důvodu konfliktu s mocí buď uchýlili do exilu, nebo byli odstaveni od oficiálních možností publikovat, ale i těch, kteří se snažili s politickými tendencemi držet krok nebo se chtěli držet stranou prostřednictvím nekonfliktních témat (včetně sci-fi, historické a humoristické prózy). Zvláště si pak všímá kvalitních autorů, kteří se objevili v 60. letech a s normalizací uzavřeli za účelem alespoň občasné možnosti publikovat jakýs takýs kompromis, zejména Ladislava Fukse, Bohumila Hrabala a Vladimíra Párala.

Václav Havel čte hru OdcházeníStejně jako v předchozích oddílech, i ve sféře dramatu jsou samozřejmě vytyčeny pro popisované období tři paralelní linie, tedy domácí oficiální a neoficiální a exilová. Tvůrci si kromě nejvýraznějších autorů "velkého" divadla (Václav Havel, Josef Topol) podstatnou měrou všímají i tvorby těch, kteří tak či onak navazují na malé scény 60. let - Jiřího Suchého, Ivana Vyskočila a samozřejmě "Cimrmanů".

Ondřej Neff vydal vlastní a pro mnohé radikální verzi Verneova románu Dvacet tisíc mil pod mořemSamostatné oddíly se věnují faktografické literatuře (včetně rozšířených cestopisů a memoárů), populární próze (detektivky, sci-fi, humor, romány pro ženy, melodramatické bestsellery západního typu) a literatuře pro děti a mládež. Jsou předznamenáním závěrečné části knihy, ve které je probrán odraz literatury do masových médií.

Vladimír Brabec coby major ZemanToto téma - snad s výjimkou filmu - rozhodně není zatím dokonale historicky zpracováno a Dějiny české literatury 1945-1989 jsou dobrým základem pro budoucí badatele. Mnohé fenomény - jako třeba rozhlasový seriál Jak se máte, Vondrovi? nebo televizní tvorba Jaroslava Dietla, o nechvalně známých Třiceti případech majora Zemana nemluvě - určitě v budoucnu zaslouží samostatné studium. Je dobře, že je autoři těchto dějin připomněli.

Egon Bondy v Praze roku 1984Na samý závěr nechybějí bibliografické stati, rejstříky a další "pomůcky" u díla tohoto typu nezbytné. Velmi zajímavým bonusem je - stejně jako v předchozích dílech - vložené CD se záznamy hlasů mnoha autorů, o nichž je v publikaci psáno. S nadsázkou řečeno, jedná se pravděpodobně o první a poslední platformu, na níž se sešli Egon Bondy s například Ivanem Skálou...

Pavel Janoušek a kol.: Dějiny české literatury 1945-1989, IV. 1969-1989
vyd. Academia, 980 stran

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Spojte mé filmy v jeden, vyzval Švankmajer. A vznikla kunstkamera

Z knihy Jan Švankmajer

Jan Švankmajer se netají tím, že kinematografie pro něj vždy byla formou osobní terapie. V jednom z nedávných rozhovorů...

Hrůzy kuřimské kauzy ožily v komiksu. Vzbuzuje úzkost a strach

Z komiksu Svatá Barbora

Na komiksu Svatá Barbora spisovatel a držitel dvou knižních cen Magnesia Litera Marek Šindelka a jeho kolegové...

RECENZE: Zhrzená žena dokáže být bestie. Zlomený král má šokující závěr

Vondruška

Blížící se jaro značí, že česká knihkupectví brzy zavalí tisíce výtisků nové beletrie. Mezitím však stihly i v...

Najdete na iDNES.cz