Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čtyřdílná Antologie dává zprávu o současném stavu moravského folkloru

  16:15aktualizováno  16:15
Pokusem o reflexi současné podoby lidového muzicírování ve velkých i menších moravských folklórních regionech je čtyřalbový reprezentativní výběr kapel a zpěváků Antologie moravské lidové hudby.

Primáš Martin Hrbáč | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Antologie moravské lidové hudby 1

Jednotlivé díly čtyřalbové kompilace, sestavené z dosud vydaných nahrávek více či méně známých souborů, jsou doplněny legendou a bookletem s nástinem hudební historie konkrétního regionu, jeho nejvýznamnějších hudebních těles, muzikantských a zpěváckých osobností.

Každé album je zabaleno v samostatném papírovém digipacku s osmadvacetistránkovým bookletem. Každé je v tuto chvíli možné zakoupit samostatně. Speciální balení bude obsahovat všechny čtyři digipacky v kartonovém boxu a bude k dispozici od začátku roku 2012.

Přehled obsahu jednotlivých alb

1
Album obsahuje 27 skladeb od současných významných nositelů folklorní tradice Horňácka jako jsou Horňácká cimbálová muzika Martina Hrbáče, Horňácká muzika Mirka Minkse či Horňácká muzika Petra Mičky.
2
První ze dvou disků, pokrýávajících oblast Dolňácka, se věnuje Uherskobrodsku, Strání a Kopanici, Uherskohradišťsku a Veselsku. Obsahuje 30 nahrávek například od Cimbálové muziky Jaroslava Čecha, Cimbálové muziky Stanislava Gabriela, Hradišťanu, Radošova, Olšavy nebo souboru Kunovjan.
3
Z Dolňácka se tato nahrávka věnuje Kyjovsku a Strážnicku. Dalšími zaznamenanými oblastmi na disku jsou Podluží a Hanácké Slovácko. 33 nahrávek reprezentuje mimo jiné Ženský sbor Lipina, Ženy z Ježova, Cimbálová muzika Jožky Severina, Cimbálové muziky primášů Michala Miltáka, Pavla Múčky, Jury Petrů a Pavla Borovičky, Varmužova Cimbálova muzika či soubory Danaj, Strážničan, Břeclavan nebo Vonica.
4
Čtvrté album se věnuje Valašsku, Lašsku, Zlínsku a Luhačovskému zálesí. Obsahuje 36 nahrávek například od cimbálových muzik Polajka, Jasénka, Soláň, Kotár, Bukovinka, Valašský vojvoda a řady dalších interpretů.

Antologie moravské lidové hudby 2

Rozhodujícím kritériem pro výběr nahrávek na jednotlivá alba byla především struktura repertoáru. Pokud to bylo možné, přednost dostali místní rodáci bez oficiálního hudebního školení, kteří se učili zpívat a hrát v místních kapelách, od svých spolurodáků, přátel a příbuzných.

Zejména na Valašsku, na Kopanicích, ve Strání, na Horňácku i v některých oblastech Dolňácka (na Uherskobrodsku, Uherskohradišťsku a Strážnicku) se podařilo udržet kontinuitu s písňovou tradicí minulého, někde dokonce i předminulého století.

Zásluhu mají nejen početné zpěvácké a muzikantské rody, ale také mnozí sběratelé lidových písní a místní osobnosti především z řad osvícených učitelů, starostů či kněží. Mnohé z vybraných muzik přímo navazují na své předchůdce.

Antologie moravské lidové hudby 3

Další, založené v poválečné euforii lidových souborů, postupně vytříbily svůj repertoár rekonstrukcí dochovaných regionálních hudebních materiálů, jiné vznikly teprve nedávno v místech, kde došlo k přetržení kontinuity lidových muzikantských tradic, a svůj projev rekonstruují z jejich dochovaných fragmentů.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Festival Soundtrack zahájí Čechomor s legendárním filmem Rok ďábla

Čechomor (Benátská! s Impulsem, Liberec, 29. července 2017)

Festival filmové hudby a multimédií Soundtrack Poděbrady, který se uskuteční poslední prázdninový víkend, přinese hned...

RECENZE: Byrne z Talking Heads rozdává radost i písní o smrtící kulce

David Byrne na festivalu Colours of Ostrava v roce 2009

Americký hudebník David Byrne, známý hlavně jako někdejší frontman kapely Talking Heads, vydává po čtrnácti letech...

AUDIO: Poslechněte si druhou desku kapely Ille ještě před vydáním

Olga Königová z kapely Ille

Pražská čtveřice Ille okolo zpěvačky Olgy Königové přichází s očekávaným druhým albem nazvaným Pohádky. Album vychází...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz