Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čtyřdílná Antologie dává zprávu o současném stavu moravského folkloru

  16:15aktualizováno  16:15
Pokusem o reflexi současné podoby lidového muzicírování ve velkých i menších moravských folklórních regionech je čtyřalbový reprezentativní výběr kapel a zpěváků Antologie moravské lidové hudby.

Primáš Martin Hrbáč | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Antologie moravské lidové hudby 1

Jednotlivé díly čtyřalbové kompilace, sestavené z dosud vydaných nahrávek více či méně známých souborů, jsou doplněny legendou a bookletem s nástinem hudební historie konkrétního regionu, jeho nejvýznamnějších hudebních těles, muzikantských a zpěváckých osobností.

Každé album je zabaleno v samostatném papírovém digipacku s osmadvacetistránkovým bookletem. Každé je v tuto chvíli možné zakoupit samostatně. Speciální balení bude obsahovat všechny čtyři digipacky v kartonovém boxu a bude k dispozici od začátku roku 2012.

Přehled obsahu jednotlivých alb

1
Album obsahuje 27 skladeb od současných významných nositelů folklorní tradice Horňácka jako jsou Horňácká cimbálová muzika Martina Hrbáče, Horňácká muzika Mirka Minkse či Horňácká muzika Petra Mičky.
2
První ze dvou disků, pokrýávajících oblast Dolňácka, se věnuje Uherskobrodsku, Strání a Kopanici, Uherskohradišťsku a Veselsku. Obsahuje 30 nahrávek například od Cimbálové muziky Jaroslava Čecha, Cimbálové muziky Stanislava Gabriela, Hradišťanu, Radošova, Olšavy nebo souboru Kunovjan.
3
Z Dolňácka se tato nahrávka věnuje Kyjovsku a Strážnicku. Dalšími zaznamenanými oblastmi na disku jsou Podluží a Hanácké Slovácko. 33 nahrávek reprezentuje mimo jiné Ženský sbor Lipina, Ženy z Ježova, Cimbálová muzika Jožky Severina, Cimbálové muziky primášů Michala Miltáka, Pavla Múčky, Jury Petrů a Pavla Borovičky, Varmužova Cimbálova muzika či soubory Danaj, Strážničan, Břeclavan nebo Vonica.
4
Čtvrté album se věnuje Valašsku, Lašsku, Zlínsku a Luhačovskému zálesí. Obsahuje 36 nahrávek například od cimbálových muzik Polajka, Jasénka, Soláň, Kotár, Bukovinka, Valašský vojvoda a řady dalších interpretů.

Antologie moravské lidové hudby 2

Rozhodujícím kritériem pro výběr nahrávek na jednotlivá alba byla především struktura repertoáru. Pokud to bylo možné, přednost dostali místní rodáci bez oficiálního hudebního školení, kteří se učili zpívat a hrát v místních kapelách, od svých spolurodáků, přátel a příbuzných.

Zejména na Valašsku, na Kopanicích, ve Strání, na Horňácku i v některých oblastech Dolňácka (na Uherskobrodsku, Uherskohradišťsku a Strážnicku) se podařilo udržet kontinuitu s písňovou tradicí minulého, někde dokonce i předminulého století.

Zásluhu mají nejen početné zpěvácké a muzikantské rody, ale také mnozí sběratelé lidových písní a místní osobnosti především z řad osvícených učitelů, starostů či kněží. Mnohé z vybraných muzik přímo navazují na své předchůdce.

Antologie moravské lidové hudby 3

Další, založené v poválečné euforii lidových souborů, postupně vytříbily svůj repertoár rekonstrukcí dochovaných regionálních hudebních materiálů, jiné vznikly teprve nedávno v místech, kde došlo k přetržení kontinuity lidových muzikantských tradic, a svůj projev rekonstruují z jejich dochovaných fragmentů.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

RECENZE: Charismatický Pepula. Sukův portrét dost říká, ale i zamlčuje

Josef Suk během koncertu Pražského jara v roce 2007

Novináři, kteří znali houslistu Josefa Suka, vědí, jak byl plachý a uzavřený. Přimět ho k rozhovoru bylo velmi obtížné....

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Festival Sziget láká na Gorillaz, Gallaghera i vylepšené sprchy a toalety

Na víc než týden se kvůli hudebnímu festivalu Sziget proměnila tato část...

Ostrov Óbudai na Dunaji v centru Budapešti se od středy na týden opět promění v ostrov svobody a hvězdné hudby. Začíná...

ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.

Najdete na iDNES.cz