Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čtvrtý Indiana Jones se „vybičoval“ blízko rekordu

  0:47aktualizováno  0:47
Tržby filmu Indiana Jones a království křišťálové lebky se v Americe blíží 150 milionům dolarů. V Česku mu stačilo 61 tisíc diváků na nejsilnější start roku.

Indiana Jones a království křišťálové lebky | foto: Bontonfilm

Že je starý, nemohoucí a dávno vyšlý z módy? Omyl, i v důchodu nechává archeolog s náturou dobrodruha mladší soupeře daleko za sebou. Jeho nejnovější filmové dobrodružství vyhrálo s přehledem svůj premiérový víkend a v zámoří se nachází krůček od historického rekordu.

Ve Státech a Kanadě utržil za první čtyři dny 126 milionů dolarů (dvě miliardy korun), což zatím znamená historicky druhý nejlepší výsledek startu během tamního svátku Memorial Day. Teď se sčítá, kolik mu vynesl včerejšek – odhady se pohybují kolem pětadvaceti milionů.

Pravý letní hit
Rekord startů o americkém svátku drží závěr trilogie Piráti z Karibiku: Na konci světa, jenž za pět dnů nasbíral 153 milionů dolarů; "všední" startovní víkend loni ovládl Spider-Man 3 se 151 miliony.

Čeká se, že "Indy" buď rekord vyrovná, nebo za ním zůstane o dva tři miliony dolarů. Což je v každém případě obdivuhodný výkon na lehce obstarožního hrdinu, jejž režisér Steven Spielberg a herec Harrison Ford oživili devatenáct let po třetím dílu série.

"Na ten časový odstup si vede až neuvěřitelně skvěle," míní Paul Dergarabedian z firmy Media By Numbers, jež zkoumá zámořské tržby. "Přesně splňuje typ letního hitu podle dvou architektů letní sezony, Spielberga a producenta Georga Lucase," dodal Dergarabedian. Už první tři filmy s Indianou Jonesem vydělaly celosvětově přes miliardu dolarů – za časů levnějších vstupenek.

Na "Indyho" návrat nestačí ani novější fenomén dětské fantasy Letopisy Narnie, jejíž druhý díl Princ Kaspian potřeboval na devadesát milionů dolarů dva týdny. Dosud lze šlágrem zvát jen komiks Iron Man, jenž už v Americe utržil čtvrt miliardy a na rok 2010 hlásí pokračování.

Americké filmové léto, jež trvá od května do září a nabízí oddechové podívané, dovedlo loni nad stomilionové tržby sedm děl, mezi nimi třetí díly Pirátů z Karibiku, Shreka či Spider-Mana. Letos prolomily tutéž mez zatím jen tři tituly: "Indy", Iron Man a animovaný Horton.

Rozhodne se ve světě
Hlavní bitva však Fordova hrdinu teprve potká: mimo domov. Jednak některé země od Indie po Japonsko na premiéru ještě čekají, jednak americký trh není "nafukovací".

Proto se producenti čím dál častěji spoléhají na "zbytek světa", kde má právě hledač pokladů s bičem možná ještě více fanoušků. A ti se zpravidla do kina vydají několikrát.

Svůj premiérový víkend vyhrál "Indy" v Česku. A byť za slunného počasí přišlo jen 61 tisíc lidí, vytvořili letošní rekord. Tabulku nejúspěšnějších startů roku 2008 dosud vedl film Asterix a olympijské hry s 52 tisíci diváků. Netáhly ani české novinky – kultovní Taková normální rodinka zahajovala se 40 tisíci a komedie Jana Hřebejka U mě dobrý s necelými 30 tisíci návštěvníků.

Ve srovnání s více než stotisícovým českým startem všech tří dílů Pána prstenů zůstává sice "Indy" pozadu, nicméně distributoři si od něj slibují průlom v neútěšné sezoně.
Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Alois Švehlík nahradil Třísku. Teď balancuje s Mádlem Na střeše

Herci Alois Švehlík a Dui Ahn Tran spolu s režisérem Jiřím Mádlem během...

Režírující herec Jiří Mádl točí podle vlastního scénáře svůj druhý film Na střeše, a to doslova ve výškách nad Prahou....

VIDEO: 1 proti všem. Mareš s Boučkem Čechy doprovodí k milionovým výhrám

1 PROTI VŠEM

Po zahraničním úspěchu i do Česka přichází televizní show 1 proti všem. Odvysílá ji televize Prima a pouhý jeden...

Úžasňákovi 2 porazili obřího žraloka, měli o dvacet tisíc diváků víc

Záběr z filmu Úžasňákovi 2

I svůj druhý víkend v našich kinech opanovali animovaní Úžasňákovi 2. Přišlo na ně 42 tisíc diváků, o dvacet tisíc více...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz