Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čtvrtníčka čeká rozmarné filmové léto

  1:00aktualizováno  1:00
Ve vančurovsky laděné komedii Poslední plavky si kromě Petra Čtvrtníčka zahrají i Jiří Mádl, Josef Polášek a sumec Lojza.

Poslední plavky - natáčení filmu | foto: F'N'D Films

Zatím jsou Petr Čtvrtníček a jeho kolega z pražského Divadla Na zábradlí Josef Polášek společně k vidění na obrazovce; v reklamě. Ale do roka, podle plánu 8. listopadu 2007, oba herci svorně zaútočí na kina v "nové rozmarné letní komedii" Poslední plavky.

Inspiraci náladou Vančurova Rozmarného léta totiž slibují autoři scénáře Viktor Tauš a Michal Krajňák, z nichž první před sedmi lety natočil osobitý příběh narkomana Kanárek a druhý mu dělal pomocného režiséra.

Teď obmění žánr i své profese: režie se ujme Krajňák, který se svým půlhodinovým hraným filmem Přirozená smrt vyhrál mezinárodní studentský festival Zlínský pes, a Tauš bude producentem.

Loď, pruty a rodina 
"Ovšem nápad spojit Čtvrtníčka s Poláškem jsme měli dřív, než se objevili v reklamě. Oba jsou výteční herci, přitom Čtvrtníček ještě neměl svůj film, což se nám zdálo na pováženou," vysvětluje Tauš.

Proto mu vymysleli roli "všehopodnikatele" Jardy, který každé léto pronajímá svůj městský byt a utíká k jezeru léčit si vlastní mindráky na místních, před nimiž si připadá jako světák a ke kterým patří i jeho oddaný obdivovatel v Poláškově podání.

"Ač se děj točí kolem vody, rozhodně to nebude teenagerovská zábava. A třebaže se odvoláváme na vančurovskou atmosféru, humor našeho filmu bude jiný, bližší humoru Ivánku, kamaráde," připomíná Krajňák proslulé představení Čtvrtníčka a Jiřího Lábuse, inspirované korupcí ve fotbale.

Ostatně právě Lábuse se teď filmaři pokoušejí zlákat pro další klíčovou roli Posledních plavek – údajného rybáře. Jeho syna si zahraje idol mladých Jiří Mádl, k němuž teprve vybírají partnerku – představitelku Čtvrtníčkovy dcery, které se její filmový otec po léta vyhýbal.

Pro Čtvrtníčka, který je na vodě ve svém živlu, znamenají Poslední plavky ideální spojení práce a záliby. "To mi vyhovuje: beru loď, pruty a rodinu," reagoval prý herec na nabídnutou roli. Navíc se celý štáb těší na červencové natáčení ve slovenském Pezinku, u nádrže v malebné vinařské oblasti, kde prý kdysi Juraj Jakubisko nasnímal svůj seriál Frankensteinova teta.

Čelisti po česku
Přípravy se však už rozeběhly. Kromě stavby stylového přístřešku u břehu se chystá hlavně němý, nicméně podstatný člen komedie, kolem nějž propuknou bláznivé události hrdinova posledního idylického léta – totiž pětimetrový sumec jménem Lojza.

Bude existovat ve dvou podobách, v počítačové verzi 3D a také jako reálný model v životní velikosti, který bude řiditelný i ze břehu a uvnitř jeho makety bude prostor pro ukrytého potápěče.

Že by se rodily Čelisti po česku? "Snad se to dá říci, ale spíše se kloníme ke stylu Barona Prášila," obdivují filmaři slavný snímek Karla Zemana. Vyznávají také francouzskou komediální klasiku z dílny režiséra Francise Vebera a žertem razí heslo: "Tři dobré scény, žádná bomba!"

Vančurovskou náladu "nešťastného způsobu léta" na plovárně zachytil ve filmové verzi Rozmarného léta už Jiří Menzel. Ví o tom, že se chystají Poslední plavky?

"Ne, pan Menzel to neví, jenže my se opravdu odvoláváme spíše na poezii Vančurova názvu. Menzelův film opisovat nechceme, nicméně pro jistotu jsme si hned běželi koupit Rozmarné léto na DVD. A ještě jeden film  s příbuznou náladou jsme si tam koupili: Na samotě u lesa."

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

VIDEO: Konec se blíží, hlásí upoutávka komiksu Avengers: Infinity War

Promo plakát k filmu Avengers: Infinity War

Má jediný cíl, vyhubit polovinu vesmíru, a dokáže to lusknutím prstů. Tak se Thanos, ústřední zlosyn komiksu Avengers:...

Odmítnout bondovku? To bych musel být hlupák, naznačil režisér Boyle

Danny Boyle

Režisér Trainspottingu či Milionáře z chatrče Danny Boyle prohlásil, že by musel být hlupák, kdyby nechtěl režírovat...

VIDEO: Soňa Norisová bude detektiv amatér v krimi podle Marie Poledňákové

Ten, kdo tě miloval

Rodinný komediálně laděný příběh s kriminální zápletkou a předvánoční atmosférou lázeňského města. To je stručná...

Najdete na iDNES.cz