Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Průzkum: pro setinu dětí a studentů je čtení „cool“, jaro knihám nesvědčí

  • 1
Podle aktuálního průzkumu projektu Čtení pomáhá drtivá většina dětí a mládeže čte, protože je to baví a sami chtějí. Jen 7 procent tak činí z donucení.

"Protože chci, protože mě to baví a protože mi čtení dělá radost." To byla nejčastější odpověď žáků základních a studentů středních škol zaregistrovaných v projektu Čtení pomáhá na otázku, proč čtou knížky.

Pole autora a donátora projektu Martina Romana je výborný výsledek, že jen sedm procent dětí se nechává do čtení nutit. Naopak jednomu procentu připadá čtení "cool". "A setkali jsme se i s takovými názory, že díky knihám se čtenář dostává do jiného světa, čtením plně využívá svou fantazii a že je to vhodný způsob odreagování a vzdělávání se," říká Roman.

Tři čtvrtiny oslovených dětí čtou nejraději doma, jen osm procent na prázdninách a jen setina dětí čte v knihovně. "Do knihovny se zpravidla nechodí číst pro zábavu, ale děti zde hledají informace do školy a občas píší i domácí úkoly. Čtení v knihovně je proto typické spíše pro studenty vysokých škol," říká ředitel Knihovnického institutu Národní knihovny Vít Richter.

Průzkum také zjišťoval, ve kterých ročních obdobích děti nejraději čtou. Více než polovina respondentů uvedla, že to nemá vliv, desetina dětí roční období nesleduje. Mezi ostatními 35 % čtenářů, kteří rozdíl vnímají, převládala odpověď, že je to právě léto, kdy nejčastěji čtou. Nejméně knihám příznivé se ukázalo být jaro.

Projekt Čtení pomáhá motivuje děti ke čtení finanční odměnou 50 korun, kterou však nezískávají pro sebe, ale věnují ji na charitu. Každý rok se tak různým nadacím rozdělí až 10 miliónů korun. O tom, kdo pomoc obdrží, rozhodují samy děti, zaregistrované na webových stránkách projektu. Knihy zařazené do projektu byly vybírány v celorepublikové anketě o nejlepší dětskou knihu.