Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ČT stáhla kritizovaný pořad o záhadách Detektor

  16:39aktualizováno  16:39
Česká televize zastavila vysílání pořadu o záhadách ze světa vědy, umění a společenského života s názvem Detektor. Cyklus vyvolal řadu negativních reakcí a kritik.

"Cyklus se pozastavuje. O jeho dalším možném vývoji se v současné době diskutuje. ČT bude milovníky pořadů o tajemstvích a záhadách včas informovat buď o obnovení série, nebo o přípravě pořadu podobného," uvedl mluvčí ČT Ladislav Šticha.

Podle kritiků pořad, který veřejnoprávní stanice vysílala od 8. ledna každé úterý ve 22:10, nabízí ničím nepodložené domněnky a výmysly. Na pořad přišla i řada stížností Radě České televize.

Rada pro popularizaci vědy Akademie věd ČR v otevřeném dopise konstatovala, že Detektor "je tím nejpokleslejším pořadem, jaký ČT v posledních letech vysílala".

Detektor podle rady zcela popírá metodu kritického myšlení a předkládá divákům nesmyslná tvrzení různých ezoteriků a psychotroniků, šéfredaktorů a publicistů, aniž jsou jejich periodika blíže určena, která většinou nejsou podložena žádným faktem.

Podle vědců z Akademie věd ČR si zase autoři pořadu mnohé záhady vymýšlejí, k jejich rozvinutí používají ezoteriky a další nejrůznější pseudovědce, přičemž k navození údajné objektivity zneužívají skutečné odborníky a seriózní novináře. Někteří z nich, například ředitel laboratoře z Prahy-Běchovic Václav Sklenička či novinář Karel Pacner, se od svého účinkování v pořadu posléze distancovali.

Také Český klub skeptiků Sisyfos pořad kritizoval. "Pořad Detektor obsahuje neověřené, zavádějící a doslova lživé informace, uváděné do souvislostí, které záměrně matou českou veřejnost," napsali na počátku února zástupci klubu Sisyfos ve stížnosti určené Radě ČT s tím, že obsah nejen prvního, ale i dalších do té doby odvysílaných dílů pořadu je "výsměchem metodě kritického vědeckého myšlení".

ČT Detektor anoncovala jako pořad "o tajemstvích a záhadách kolem nás, který vedle ověřených faktů předkládá k zamyšlení i další mnohdy neuvěřitelné hypotézy".

Odvysílala zhruba deset dílů, v nichž například předestřela hypotézy o tom, že tunguzský meteorit na zemský povrch vůbec nedopadl, neboť jej nad zemí sestřelil vědec a vynálezce Nikola Tesla obrovským proudem energie.

Jiné díly se věnují pokusu o zneviditelnění americké válečné lodi Eldridge v roce 1943 a jejímu údajnému přenosu v čase či údajným záhadám kolem posledního rukopisu českého spisovatele Ludvíka Součka. Hlavními náměty dalších dílů bylo UFO, kruhy v obilí, Staroměstský orloj či tajné zbraně německé nacistické armády.

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Guilty pleasure. Jaké jsou tajné televizní lásky, za které se stydíme?

Beverly Hills 90210 - Steve a Kelly

Anglický výraz „guilty pleasure“ čili provinilé potěšení pronikl do televizní říše jako označení pořadů, které...

Jsem Elba, Idris Elba. Černošský herec se hlásí k roli Jamese Bonda

Idris Elba ve filmu Temná věž

Černošský herec Idris Elba oživil svým tajemným vzkazem na Twitteru dohady, že by se mohl stát příštím Jamesem Bondem,...

RECENZE: Živelný ruský rock duní svobodou romantického Léta z osmdesátek

Moment z filmu Léto

Když jeho filmu tleskal letošní festival v Cannes, seděl ruský režisér Kirill Serebrennikov v domácím vězení. O to více...

Najdete na iDNES.cz