Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ČT stáhla kritizovaný pořad o záhadách Detektor

  16:39aktualizováno  16:39
Česká televize zastavila vysílání pořadu o záhadách ze světa vědy, umění a společenského života s názvem Detektor. Cyklus vyvolal řadu negativních reakcí a kritik.

"Cyklus se pozastavuje. O jeho dalším možném vývoji se v současné době diskutuje. ČT bude milovníky pořadů o tajemstvích a záhadách včas informovat buď o obnovení série, nebo o přípravě pořadu podobného," uvedl mluvčí ČT Ladislav Šticha.

Podle kritiků pořad, který veřejnoprávní stanice vysílala od 8. ledna každé úterý ve 22:10, nabízí ničím nepodložené domněnky a výmysly. Na pořad přišla i řada stížností Radě České televize.

Rada pro popularizaci vědy Akademie věd ČR v otevřeném dopise konstatovala, že Detektor "je tím nejpokleslejším pořadem, jaký ČT v posledních letech vysílala".

Detektor podle rady zcela popírá metodu kritického myšlení a předkládá divákům nesmyslná tvrzení různých ezoteriků a psychotroniků, šéfredaktorů a publicistů, aniž jsou jejich periodika blíže určena, která většinou nejsou podložena žádným faktem.

Podle vědců z Akademie věd ČR si zase autoři pořadu mnohé záhady vymýšlejí, k jejich rozvinutí používají ezoteriky a další nejrůznější pseudovědce, přičemž k navození údajné objektivity zneužívají skutečné odborníky a seriózní novináře. Někteří z nich, například ředitel laboratoře z Prahy-Běchovic Václav Sklenička či novinář Karel Pacner, se od svého účinkování v pořadu posléze distancovali.

Také Český klub skeptiků Sisyfos pořad kritizoval. "Pořad Detektor obsahuje neověřené, zavádějící a doslova lživé informace, uváděné do souvislostí, které záměrně matou českou veřejnost," napsali na počátku února zástupci klubu Sisyfos ve stížnosti určené Radě ČT s tím, že obsah nejen prvního, ale i dalších do té doby odvysílaných dílů pořadu je "výsměchem metodě kritického vědeckého myšlení".

ČT Detektor anoncovala jako pořad "o tajemstvích a záhadách kolem nás, který vedle ověřených faktů předkládá k zamyšlení i další mnohdy neuvěřitelné hypotézy".

Odvysílala zhruba deset dílů, v nichž například předestřela hypotézy o tom, že tunguzský meteorit na zemský povrch vůbec nedopadl, neboť jej nad zemí sestřelil vědec a vynálezce Nikola Tesla obrovským proudem energie.

Jiné díly se věnují pokusu o zneviditelnění americké válečné lodi Eldridge v roce 1943 a jejímu údajnému přenosu v čase či údajným záhadám kolem posledního rukopisu českého spisovatele Ludvíka Součka. Hlavními náměty dalších dílů bylo UFO, kruhy v obilí, Staroměstský orloj či tajné zbraně německé nacistické armády.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Deneuveová nakonec na Febiofest nepřijede. Cenu převezme Aznavour

Catherine Deneuveová (Cannes, 23. května 2017)

Francouzská herečka Catherine Deneuveová na poslední chvíli zrušila svou účast na Febiofestu. Během čtvrtečního...

Zpěvák zastoupil herečku, Febiofest zahájil Charles Aznavour

Šansoniér a herec Charles Aznavour obdržel na Febiofestu čestnou trofej...

Francouzská hvězda Catherine Deneuveová se z Febiofestu na poslední chvíli omluvila pro nemoc, nicméně cenu za přínos...

Jára Cimrman dobývá Ameriku, ukáže v cestopisu Smoljakův syn

Knihy podepisova i syn Ladislava Smoljaka David.

Může zneuznaný český génius z dob Rakousko-Uherska prorazit za mořem? Na průzkum se vydal cestopisný dokument Cimrman...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz