Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pavla Kříže vymění ČT za zahraniční filmy pro děti

  6:08aktualizováno  6:08
Česká televize natočila v režii Karla Janáka film Anděl s Pavlem Křížem v hlavní roli. V rámci speciálního programu na výměnu dětských pořadů do zahraničí ho vyšle ven, aby za něj získala další tituly. Směna funguje na principu "udělej jeden, vezmi si všechny", přičemž vysílací práva získává každý účastník zdarma.

Z filmu Anděl | foto: Česká televize

The EBU Children's Drama Series je výměnná akce v rámci Evropské vysílací unie (EBU), která probíhá již více než dvacet let. Jejím smyslem je "každoroční produkce kvalitních a originálních příběhů pro děti v cílové skupině šest až devět let."

V posledních letech se prohloubila spolupráce i s ABU (Asijská vysílací unie), diváci tak mají možnost zhlédnout filmy například z Hongkongu, Číny nebo Japonska.  

Z filmu Anděl

Pro letošní ročník připravuje Česká televize film příběh devítiletého Huga, kterého jednoho dne opustí jeho strážný anděl. Hugo totiž spoléhá na to, že jemu se nic nemůže stát, že anděl ho nemusí neustále zachraňovat. Jednoho dne mu dojde trpělivost a odejde. Hugovi nezbývá, než přimět anděla, aby se vrátil.

V roli anděla diváci uvidí Pavla Kříže, který se v době natáčení probojoval do finále StarDance a musel skloubit náročné tréninky s prací v mrazivých zasněžených exteriérech. Malého Huga hraje Matěj Převrátil.

Autorem scénáře i režisérem filmu je Karel Janák, hudba pochází z dílny Ondřeje Brzobohatého. V současnosti probíhají dokončovací práce, film bude poprvé prezentován na výročním zasedání EBU ve švýcarském Lucernu v květnu 2011. Přesné datum uvedení snímku v České televize ještě není stanoveno.

Filmy z projektu The EBU Children's Drama Series mají společné téma, je však natolik obecné, aby spíše inspirovalo, než omezovalo. Vloni to bylo například Pokušení, letos Ztráta. Projekt chce také představit dětského hrdinu v jeho typickém prostředí.

Z filmu Anděl

Zápletka musí být jasná, originální a měla by vycházet vstříc dětské fantazii a touze po dobrodružství. Příběhy by měly být prezentovány především vizuální složkou, s minimem dialogů. Podle slov mluvčího ČT Ladislava Štichy se veřejnoprávní televize této výměny účastní již řadu let a její filmy patří mezi nejúspěšnější a nejvýše ceněné. Za všechny Šticha jmenuje například Past na Ježíška.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Uzdravila se a přijela. Hvězda Catherine Deneuveová završí Febiofest

Catherine Deneuveová na Febiofest,u

Původně měla francouzská herečka Catherine Deneuveová převzít čestnou cenu při zahájení pražského Febiofestu, ale...

DO KINA: Máří Magdaléna není prostitutka a Planeta Česko není BBC

Rooney Mara ve filmu Máří Magdaléna

Z devíti premiér týdne se těžko vybírá divácký favorit, už proto, že ve čtyřech případech jde o dokumenty. Na milovníky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz