Milan Kundera

Milan Kundera | foto: archiv

ČT: Kundera prodává v Číně miliony knih

  • 5
Čínská knihkupectví zaplavují knihy západních autorů. Číňané mají o dříve zakázaná díla velký zájem a úplně nejoblíbenější jsou romány Milana Kundery, uvedla Česká televize.

S otvíráním Číny světu se v čínských knihkupectvích začalo objevovat i více zahraničních autorů. Dnes se jich prodává více než kdykoliv v historii.

Podle knižních velkoobchodů je nejprodávanějším zahraničním autorem literatury pro dospělé Milan Kundera. Toto knihkupectví nabízí patnáct titulů autora a prodává v průměru dvacet Kunderových knih denně.

"Kundera je velmi vlivný zejména mezi mladou generací. Čtou jej ale i čtyřicátníci a padesátníci. Nejoblíbenější je Nesnesitelná lehkost bytí," řekl ČT knihkupec Alex čchu.

Kunderovy knihy v Číně vycházejí už od osmdesátých let. Největším nakladatelem jeho knih je šanghajský Translation Publishing House.

V roce 2002 získalo toto nakladatelství licenci publikovat dvanáct Kunderových románů. Za pět let se prodaly téměř dva miliony svazků. Jen Nesnesitelná lehkost bytí vyšla loni čtyřikrát.

"Vyjadřuje se velice originálně. V jeho psaní cítím čistotu, hloubku a smysl reality," uvedl v reportáži ČT redaktora Tomáše Etzlera student Sue Jie.

Kunderův čínský nakladatel dokonce tvrdí, že autor ovlivňuje tamní jazyk. Lidé údajně imitují jeho pro čínštinu nezvyklé struktury vět a slovní hříčky.

Nakladatelé zároveň připouštějí, že je čtenářský úspěch překvapil. Lidé si z pultů knihkupectví odnesli už šestkrát více knih, než kdokoliv ve vydavatelství původně očekával.

Na otázku, zda Kunderova popularita nesouvisí také s jeho kritikou komunismu, čínští čtenáři odpoví, že ne. Československý a čínský komunismus jsou podle nich neporovnatelné.