Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ČT chystá nové soutěže aneb Škola hrou

  12:47aktualizováno  12:47
Kulturní služba, již slíbila Česká televize naplňovat v letošním programovém schématu, přináší mimo jiné tři nové soutěžní hry - filmovou Cestu na stříbrné plátno, Vincero, jež se věnuje vážné hudbě, a Začínáme, pořad vyhledávající zatím neznámé interprety populární hudby. Pomiňme teď Kolotoč a Čtveráky (Nova) či To je fór (Prima). V čem se veřejnoprávní novinky liší od ostatních soutěží na komerčních stanicích?

Nehraje se tu o velké peníze jako v pořadech Chcete být milionářem? či Riskuj, které vysílá Nova. Na rozdíl od jiných vědomostních soutěží - včetně těch dosavadních na ČT, jako třeba AZ-kvízu, nepůjde v těchto premiérových cyklech o znalosti všeobecné, nýbrž vždy z jednoho úzce vymezeného oboru, tedy filmu či vážné hudby.

Interpretační klání Začínáme zase zdůrazňuje, že oproti pořadům Do-re-mi na Nově či Carusošou na Primě se nepočítá s vyloženě náhodným výběrem amatérů-začátečníků, nýbrž s lidmi alespoň s částečnou profesionální průpravou či praxí. Někde mezi je pak pořad Rozjezdy pro hvězdy (Nova).

Nové trio soutěží by mělo naplnit heslo Škola hrou, tedy spojit vzdělávací prvek se vkusnou zábavou. Současně tak spolu s úspěšným cyklem O poklad Anežky české, kde se soutěžící utkávají v oboru historie, vznikne čtveřice žánrově podobných pořadů, které budou moci rotovat, každý jednou za měsíc, vždy v nedělním vysílání ČT 1. Jako první se představí Vincero - hra o vysoké "C" (14. ledna), pak pořad Začínáme (21. ledna) a nakonec Cesta na stříbrné plátno (28. ledna).

Neopisujte, jste přece dospělí lidé
(reportáž z konkursu)

Pamětnické pražské kino Illusion při konkursu na budoucí televizní soutěž připomíná přerostlou školní třídu a producent Václav Luks pana učitele. "Dostali jste podložky, teď mezi vás dámy rozdělí tři verze testu - A, B, C - s otázkami o českém filmu. Podepište se na každé stránce a prosím vás: začněte vyplňovat, teprve až řeknu! Neraďte se navzájem, neopisujte, jste dospělí lidé," žádá.

Marně. Při procházce mezi "lavicemi" občas někoho nachytá, jak šilhá do papírů sousedovi, a pak zklamaně vykřikuje: "Co jsem říkal? Jako malí kluci. Máte to zapotřebí?!"

NAČ SE TAKÉ PTALI V KONKURSU

1) Ve kterém z filmů nehrála Jana Brejchová? Touha; Farářův konec; Panna a netvor; Den pro mou lásku

2) Kdo hrál Viktorku v obou zvukových verzích Babičky?

3) Který z filmů nenatočila Věra Chytilová? Kalamita; O něčem jiném; Vlčí jáma; Hra o jablko

4) Doplňte číslovku v názvu filmu: Štěstí pro ..., Dnes o půl...

5) Který básník byl autorem námětu k Vávrově Romanci pro křídlovku? František Hrubín; Jaroslav Seifert; Josef Kainar; Vladimír Holan

6) Doplňte barvu v názvu filmu: Pověst o... jedli; Nemocný... slon
Správné odpovědi:
1)Den pro mou lásku
2) Jiřina Štěpničková a Libuše Geprtová
3) Vlčí jáma
4) Štěstí pro dva, Dnes o půl jedenácté
5) František Hrubín
6) Pověst o stříbrné jedli, Nemocný bílý slon
Není divu, že leckdo z téměř pěti set zájemců o účast v "jiném" Videostopu, tedy nové vědomostní filmové soutěži Cesta na stříbrné plátno, nad výběrovým testem občas zaváhal. Otázky odborného poradce Václava Březiny nejsou zrovna snadné, i odborník by měl co dělat. "Zkoušel jsem si to na rodině i známých a sám jsem byl překvapen, co vědí a co ne," uznává Březina, autor Lexikonu českého filmu. Dokonce ani jeho knížka by prý jako "tahák" soutěžícím vždy nestačila. Lidem se mohou plést různé verze Babičky či režiséři F. A. Brabec a Jaroslav Brabec, potrápí se s hravými chytáky, kde mají doplnit do názvu filmu barvu nebo číslovku. A to je jen konkurs, což teprve až vypukne souboj před kamerou!

"Snažili jsme se vymyslet úplně jiný druh soutěže, bez stereotypu, tak aby každé kolo mělo svůj styl," líčí spoluautor a moderátor pořadu Petr Vydra, kterého dosud zná hlavně divadelní publikum - stejně jako dalšího z autorů Daniela Hrbka. "Záměrně jsem hledal lidi mladé, s neotřelými nápady, nezatížené televizní praxí, ale přitom se zkušeností z veřejného vystupování," vysvětluje Luks.

Postupový princip soutěže prý připomíná někdejších Deset stupňů ke zlaté, obsah je jiný. Po vědomostním kole přijde na řadu filmové vetešnictví, kde se budou určovat dobové rekvizity, pak hádanky z ukázek filmů s pozměněnými či "ztracenými" postavami, kinařská hra s plakáty a fotografiemi, téma Jak se dělá film, v němž se postupně proberou profese. A konečně finále. Kupodivu ani jeden z účastníků konkursu se nezajímal, jaké ceny čekají na vítěze. "Však to taky není milionářská hra, stojící na penězích," zdůrazňuje divadelník Hrbek, nicméně "maniak přes film a video". Kolegu Vydru popisuje jako moderátora s intelektuálním humorem ve stylu Marka Ebena, s jehož "Anežkou" se má filmový pořad střídat. "Mám rád soutěže na způsob školy hrou," říká Hrbek, jen ho trochu mrzí, že zatím nedojde na film světový.

Lidi, kteří se do Cesty na stříbrné plátno hlásí, prý lze jednotně označit za nadšence: jsou mezi nimi muži i ženy, ředitelé podniků i studenti, učitelé i nezaměstnaní. Ze sálu se mezitím trousí první účastníci konkursu, kteří test zvládli za čtvrt hodiny místo vymezených pětačtyřiceti minut. Ale svými odpověďmi si nejsou stoprocentně jisti; někteří své pochyby konzultují navzájem, jiní prosí, zda si mohou vzít zbylé formuláře s otázkami domů.

Bylo to opravdu těžké? "Lehké to tedy nebylo, to ne," odpovídá Lenka Keslová z Úřadu práce v Lounech, která si kvůli konkursu vzala dovolenou. "Po trápili mě autoři literárních předloh k filmům nebo výběr toho snímku ze čtyř, kde nehrála Jana Brejchová. Něco jsem tipovala," přiznává, ale test stihla za dvacet minut.

Už kvůli pouhému konkursu obětovala den dovolené - A ráda! zdůrazňuje Lenka Keslová. Ví tedy alespoň, co lze v soutěži vyhrát? Ne, ani ji nenapadlo se zeptat. Takže: kromě menších cen se rýsuje výlet do hollywoodského zábavního centra a hlavní vítěz dostane malou roli v některém příštím českém filmu.

Konkurs na novou filmovou soutěž Cesta na stříbrné plátno.

Konkurs na novou filmovou soutěž Cesta na stříbrné plátno.

Konkurs na novou filmovou soutěž Cesta na stříbrné plátno.

Konkurs na novou filmovou soutěž Cesta na stříbrné plátno.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

VIDEO: Nejste stará, zlá ani ošklivá. Pohádka Malá čarodějnice jde do kin

Trailer k filmu Malá čarodějnice

Ambiciozní mladá čarodějka z lesů, kterou před lety stvořil německý spisovatel Otfried Preußler, se vydává na filmová...

RECENZE: Equalizer 2 je kazatel s flintou, kterému chybí čas na akci

Záběr z filmu Equalizer 2

Čtyři roky po filmu Equalizer přichází do kin druhý díl. Denzel Washington v titulní roli opět koná dobro se zbraní v...

VIDEO: 1 proti všem. Mareš s Boučkem Čechy doprovodí k milionovým výhrám

1 PROTI VŠEM

Po zahraničním úspěchu i do Česka přichází televizní show 1 proti všem. Odvysílá ji televize Prima a pouhý jeden...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz