Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ČT Brno: Takoví nám vládli

  14:04aktualizováno  14:04
Brno - Tvůrčí skupina publicistiky a dokumentaristiky brněnského studia České televize připravila na pondělní večer první díl historického dokumentu Takoví nám vládli. Televizní tvůrci se v něm věnovali pětici komunistických prezidentů. Autorem scénáře je historik Jiří Pernes a režisérem dvoudílného dokumentu se stal Karel Fuksa. První díl uvede druhý program České televize v pondělí od 20 hodin, druhý pak o týden později.

"Pomyslně tak doplní předcházející nedělní komponovaný pořad zaměřený právě na české prezidenty," řekl režisér.

Na někdejší komunistické vůdce Klementa Gottwalda, Antonína Zápotockého, Antonína Novotného, Ludvíka Svobodu a Gustáva Husáka se autoři zaměřili z prostého důvodu. "Mám pocit, česká společnost nedostatečně reflektuje svou komunistickou minulost," vysvětloval Jiří Pernes. Jak dodal, snažil se o objektivní obrázek všech pěti osobností. "Nejde rozhodně o žádnou agitku. Zaznívají samozřejmě nepříjemné pravdy a zkušenosti, ale nesnažili jsme se o očerňování za každou cenu," dodal autor, který s režisérem Fuksou pravidelně spolupracuje.

Výsledkem dvouleté práce jsou dva hodinové dokumenty, které podle Fuksy obsahují fakta, materiály i zajímavosti, které se zatím na veřejnost nedostaly.

Autoři měli na výběr mezi dvěma podobami dokumentu. "Mohli jsme vytvořit pět klasickým medailonů nebo podat osudy všech osobností paralelně. Druhý způsob nám přišel zajímavější," prozradil Pernes. Zvolený způsob pak také přinesl otázku, jak celé téma uchopit. "Zjistili jsme, že není možné začít rokem 1948. Osudy všech prezidentů určil vývoj daleko dříve," dodal historik.

První část dokumentu Takoví nám vládli popisuje budoucí prezidenty do osudného roku 1948, druhá zahrnuje období, kdy stáli v čele země. "Snímek je složený z výpovědí spolupracovníků, archivních dokumentů, záznamů a fotografií. Mrzí nás, že příbuzní nás odmítli," popsal Fuksa. Z rodinných příslušníků tak v dokumentu mluví pouze sestra Klementa Gottwalda a synovec Ludvíka Svobody. "Snad měli pocit, že jejich tatínky chceme shodit, dcera Ludvíka Svobody prý má navíc s novináři špatné zkušenosti," podotkl režisér.

Osudy komunistických činitelů tak představuje na dvacet historiků a spolupracovníků. Oba tvůrce udivil fakt, že hlavy státu nikdy netoužily po majetku. "Šlo opravdu o moc a vládu nad lidmi. Na druhou stranu byli omezováni atmosférou strachu, která jim nedovolila dělat věci, které by si přáli. Vždyť Gottwald byl v podstatě zajatcem Rusů, nijak radostná nebyla ani pozice Husáka," poznamenal Pernes a dodal: "Chtěli jsme ukázat vývoj jedince, který se nerodí jako zločinec, ale udělá jej z něj strana."

V dokumentu se objeví i úsměvnější pasáže. "Je až neuvěřitelné, jaké a kolik metálů si nechávali dávat. U Gottwalda nás rozesmálo maďarské vyznamenání za boj proti bolševismu," přiblížil Jiří Pernes.

Poslední komunistický prezident Gustav Husák

Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

Další z rubriky

V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz