Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cruise představil nacistickou Valkýru, kritici jsou chladní

  13:30aktualizováno  13:30
Premiéru válečného dramat Valkýra, v němž hraje strůjce neúspěšného atentátu na Adolfa Hitlera, Tom Cruise několikrát odložil. Film se do kin, alespoň těch amerických, nakonec dostane 25. prosince. A film za 100 milionů dolarů podle prvních kritik nečeká velký úspěch.

Z filmu Valkýra - Tom Cruise | foto: Profimedia.cz

"Pokud se zdá Cruisova kariéra momentálně pozastavená, není Valkýra tím elektrickým šokem, který potřebuje k jejímu nastartování," napsal autor recenze v prestižním časopisu Hollywood Reporter. "Cruise není v tomto filmu takovou hvězdou, jakou byl téměř ve všech svých dosavadních snímcích. Je klíčovým hráčem souboru, to ano, ale - jak to říci? - splývá s ním."

Claus Schenk von Stauffenberg, kterého ve filmu o operaci Valkýra ztvární Tom CruiseCruise si ve filmu čerpajícím z historické události zahrál Clause von Stauffenberga, šestatřicetiletého plukovníka německé armády, který zosnoval a nakonec v červenci 1944 i sám vykonal atentát na Hitlera. Pokus ovšem nevyšel, za což 200 lidí, včetně Stauffenberga a dalších spiklenců zaplatilo životem.

Recenzenti chválí režiséra Valkýry Bryana Singera, že vytvořil solidní thriller, zároveň by ale přivítali, kdyby film dával více váhy skutečnému puči. Časopis Variety ocenil, že autoři se i přes nezbytnost určité zkratky poměrně těsně drží historických faktů, ovšem dialogy postrádají šťávu a postavy individualitu. "Vypadá to, že Valkýra je předurčená jen k mírnému komerčnímu úspěchu," předpovídá časopis.

Trailer k filmu Valkýra

Samotné téma filmu ovšem může připoutat značnou pozornost, domnívá se The New York Times, který zároveň upozorňuje na nebezpečí, že Valkýra by mohla posloužit k vytváření mylného mýtu o širokém protihitlerovském odboji ve válečném Německu.

Námět, který je všeobecně známý mezi německým publikem, ale zdaleka ne tak ve Spojených státech, zpracoval scenárista Christopher McQuarrie. Když se jím začal zabývat, říkali mu prý známí: "Nemůžeš dělat film z druhé světové války, v němž nejsou američtí vojáci." Přesvědčovali ho také, aby se do projektu nepouštěl, protože jde o příběh s předem známým koncem. "Vzal jsem to jako výzvu," říká McQuarrie, osobní přítel režiséra Singera už od dětských let.

Z filmu Valkýra - Kenneth BranaghS Cruisem v roli Stauffenberga, který je považován ze jednu z ústředních osobností německého protihitlerovského odboje, jsou srovnatelné i výkony dalších herců, poznamenal Hollywood Reporter. Zmiňuje zejména Kennetha Branagha, Toma Wilkinsona, Eddieho Izzarda, Terence Stampa a Billa Nighyho, kteří se objevili v rolích německých generálů.

Film podle kritiky potřebuje více objasnit motivy těchto lidí, kteří se odhodlali povstat proti svému vrchnímu veliteli. "My v hledišti víme, proč bychom chtěli vidět toho bastarda (Hitlera) po smrti, ale proč to chtějí ti Němci? Stauffenbergovo vysvětlení je přijatelné, ale platí to i pro dalších 200 obětí? Je to jediná Stauffenbergova motivace? Neviděl sebe možná jako vůdce poválečného Německa?" táže se Hollywood Reporter.

"Všechny detaily filmu jsou přesvědčivé a pravděpodobné, snímek má téměř dokumentární autenticitu. Přesto zůstává uhlazeným thrillerem plným špatných hrdinů a katastrofálních omylů. Singer odvedl dobré filmařské řemeslo. Člověk by si jen přál ještě více podrobností - a jiný konec," poznamenal časopis.

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

RECENZE: Černý v Ku-klux-klanu baví. Než ho režisér bodne do zad

Záběr z filmu BlacKkKlansman

Nejlepší na filmu jménem BlacKkKlansman je fakt, že příběh černošského policisty, který pronikl mezi členy...

TELEVIZIONÁŘ: Mrtví kaskadéři, zlí indiáni. Antimayovka Rio Grande žije

John Wayne ve filmu Rio Grande

Někomu vadí četné, třebaže prý autentické zpěvy kavaleristů, někomu zase pojetí ve stylu antimayovek. Pravda je, že ze...

Alois Švehlík nahradil Třísku. Teď balancuje s Mádlem Na střeše

Herci Alois Švehlík a Dui Ahn Tran spolu s režisérem Jiřím Mádlem během...

Režírující herec Jiří Mádl točí podle vlastního scénáře svůj druhý film Na střeše, a to doslova ve výškách nad Prahou....

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz