Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cruise představil nacistickou Valkýru, kritici jsou chladní

  13:30aktualizováno  13:30
Premiéru válečného dramat Valkýra, v němž hraje strůjce neúspěšného atentátu na Adolfa Hitlera, Tom Cruise několikrát odložil. Film se do kin, alespoň těch amerických, nakonec dostane 25. prosince. A film za 100 milionů dolarů podle prvních kritik nečeká velký úspěch.

Z filmu Valkýra - Tom Cruise | foto: Profimedia.cz

"Pokud se zdá Cruisova kariéra momentálně pozastavená, není Valkýra tím elektrickým šokem, který potřebuje k jejímu nastartování," napsal autor recenze v prestižním časopisu Hollywood Reporter. "Cruise není v tomto filmu takovou hvězdou, jakou byl téměř ve všech svých dosavadních snímcích. Je klíčovým hráčem souboru, to ano, ale - jak to říci? - splývá s ním."

Claus Schenk von Stauffenberg, kterého ve filmu o operaci Valkýra ztvární Tom CruiseCruise si ve filmu čerpajícím z historické události zahrál Clause von Stauffenberga, šestatřicetiletého plukovníka německé armády, který zosnoval a nakonec v červenci 1944 i sám vykonal atentát na Hitlera. Pokus ovšem nevyšel, za což 200 lidí, včetně Stauffenberga a dalších spiklenců zaplatilo životem.

Recenzenti chválí režiséra Valkýry Bryana Singera, že vytvořil solidní thriller, zároveň by ale přivítali, kdyby film dával více váhy skutečnému puči. Časopis Variety ocenil, že autoři se i přes nezbytnost určité zkratky poměrně těsně drží historických faktů, ovšem dialogy postrádají šťávu a postavy individualitu. "Vypadá to, že Valkýra je předurčená jen k mírnému komerčnímu úspěchu," předpovídá časopis.

Trailer k filmu Valkýra

Samotné téma filmu ovšem může připoutat značnou pozornost, domnívá se The New York Times, který zároveň upozorňuje na nebezpečí, že Valkýra by mohla posloužit k vytváření mylného mýtu o širokém protihitlerovském odboji ve válečném Německu.

Námět, který je všeobecně známý mezi německým publikem, ale zdaleka ne tak ve Spojených státech, zpracoval scenárista Christopher McQuarrie. Když se jím začal zabývat, říkali mu prý známí: "Nemůžeš dělat film z druhé světové války, v němž nejsou američtí vojáci." Přesvědčovali ho také, aby se do projektu nepouštěl, protože jde o příběh s předem známým koncem. "Vzal jsem to jako výzvu," říká McQuarrie, osobní přítel režiséra Singera už od dětských let.

Z filmu Valkýra - Kenneth BranaghS Cruisem v roli Stauffenberga, který je považován ze jednu z ústředních osobností německého protihitlerovského odboje, jsou srovnatelné i výkony dalších herců, poznamenal Hollywood Reporter. Zmiňuje zejména Kennetha Branagha, Toma Wilkinsona, Eddieho Izzarda, Terence Stampa a Billa Nighyho, kteří se objevili v rolích německých generálů.

Film podle kritiky potřebuje více objasnit motivy těchto lidí, kteří se odhodlali povstat proti svému vrchnímu veliteli. "My v hledišti víme, proč bychom chtěli vidět toho bastarda (Hitlera) po smrti, ale proč to chtějí ti Němci? Stauffenbergovo vysvětlení je přijatelné, ale platí to i pro dalších 200 obětí? Je to jediná Stauffenbergova motivace? Neviděl sebe možná jako vůdce poválečného Německa?" táže se Hollywood Reporter.

"Všechny detaily filmu jsou přesvědčivé a pravděpodobné, snímek má téměř dokumentární autenticitu. Přesto zůstává uhlazeným thrillerem plným špatných hrdinů a katastrofálních omylů. Singer odvedl dobré filmařské řemeslo. Člověk by si jen přál ještě více podrobností - a jiný konec," poznamenal časopis.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

VIDEO: Válka je válka. A tohle válka opravdu je, tvrdí Foxtrot

Z filmu Foxtrot

Velkou cenu poroty z Benátek a osm cen izraelské filmové akademie získal Foxtrot, který do našich kin dorazí 12. dubna....

V časech MeToo by Picasso neobstál, myslí si Banderas. Zrůda ale nebyl

Antonio Banderas jako Picasso v seriálu Génius: Picasso

Měla to být hlavně oslava talentu a mistrovství Pabla Picassa, místo toho se na premiéře nového seriálu Génius: Picasso...

RECENZE: Ve Varnsdorfu na šrot aneb pohraniční vyhlídky studentů učňáku

Záběr z dokumentu Nic jako dřív

Mají silácký slovník světáků, ale bojí se maturity a ještě víc toho, co přijde po ní: reálné dospělosti se žitím na...

Najdete na iDNES.cz