Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Crichton se ptá: Komu patří naše geny?

  6:31aktualizováno  6:31
Dvoumilionovým nákladem vstoupil na knižní trh Spojených států nový román Michaela Crichtona Příští (Next), který nyní vyšel česky. Pětašedesátiletý americký prozaik a filmař jej uvádí slovy: Tento román je fikce, až na ty části, které fikce nejsou.

Michael Crichton | foto: Profimedia.cz

Což ostatně platí o většině Crichtonových knih. Autor proplétá vědecké poznatky s fantazií tak umně, že pro laického čtenáře je mnohdy nemožné rozlišit, kde v jeho strhujících příbězích končí fakta a začíná fikce.

U nás – hlavně díky Spielbergovu filmovému zpracování – je nejznámější Jurský park, ač nepatří ani k nejlepším, ani k nejvíce znepokojivým Crichtonovým dílům.

Když orangutan nadává
Jistě, bylo zábavné sledovat tyranosaury, velociraptory a další druhohorní příšery, jak honí lidi po ostrově. Ale tady byla fikce jasná. Poslední dva česky vydané romány jsou však proklatě současné. Říše strachu se zabývá globálním oteplováním, na něž má Crichton – soudě dle obsahu knihy – názor mnohem bližší Václavu Klausovi než Alu Goreovi. Tématem Příštího je genetické inženýrství.

Orangutan ze střední Sumatry, který plynně nadává holandsky a francouzsky. Šimpočlověk Dave, žijící v rodině vědce, který v rámci výzkumu dodal své geny šimpanzí samici, přesvědčen, že potratí – jenže ona ne... Dobře, takhle daleko ještě (asi) nejsme.

Ale co jiná z několika dějových linií románu: o muži, jehož buňky produkovaly tak silné protirakovinové látky, že když o ně firma, která si je patentovala, krádeží naplánovanou konkurencí přijde, pronásleduje mužovu dceru a vnuka, aby ty geneticky dané buňky získala znovu? Komu vlastně patří naše geny, ptá se Crichton.

Máme tu gen dozrávání, po jehož aplikaci se mladí narkomani začnou chovat jako zodpovědní občané – až na to, že stokrát rychleji zestárnou. A máme tu další zajímavé geny, patentují si je univerzity, výzkumné ústavy i obchodní společnosti, a kdo by jich chtěl využít, ať platí.

A hodně. Je to skvělý byznys, stejně jako prodej lidských orgánů. Nezapomenutelný je případ muže, kterého nelze zpopelnit, neboť má místo dlouhých kostí olověné trubky...

Genetický Boží plán
Trpká Crichtonova ironie vrcholí popisem pravidelné modlitební snídaně pro kongresmany, tentokrát věnované biotechnologiím.

Jeden z "hrdinů" románu (uvozovky jsou namístě, kladné hrdiny v knize nenajdeme), ředitel Národního zdravotního institutu, přednáší na téma Boží plán pro lidstvo v genetické vědě. Nad textem přednášky by se čtenář nejraději umlátil smíchy, kdyby to nebylo tak absurdní. Tak pravděpodobné. Tak děsivé...

V Příštím vlastně není děj tak podstatný, třebaže jde jako obvykle o vtipný čtivý thriller. Důležitější je pocit, jaký kniha vyvolává: lehké mrazení až strach. Máme se genetických manipulací bát? V závěru Crichton formuluje několik doporučení, aby to nebylo nutné. Avšak dá se skutečně zabránit tomu, aby se výzkum nezměnil v dobrý kšeft? Zdá se, že v tomhle je autor skeptický.

MICHAEL CRICHTON - Příští
Přeložila Veronika Volhejnová, Knižní klub 2007, 416 stran, doporučená cena 259 korun.
Hodnocení MF DNES: 80%
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Deitch: StB mě nechala být, přinášel jsem jim dolary a nevedl závadné řeči

Gene Deitch s českým vydáním své knihy

Do Česka přijel na deset dní a nakonec tu zůstal na celý život. Oscarový animátor Gene Deitch sepsal své vzpomínky v...

Soukupová má dvě nominace na ceny Magnesia Litera. Nejvíce šancí má Host

Část nominovaných autorů na knižní ceny Magnesia Litery (6. března 2018)

Spisovatelka Petra Soukupová letos posbírala dvě nominace na výroční knižní ceny Magnesia Litera. Sama už doma jedno...

Nabokov uměl psát román i na bidetu. Rozloučil se tak s ruštinou

Vladimir Nabokov

Skutečný život Sebastiana Knighta není nejzářnějším dílem spisovatele Vladimira Nabokova. Českého překladu se mu navíc...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.cz