Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Crichton se ptá: Komu patří naše geny?

  6:31aktualizováno  6:31
Dvoumilionovým nákladem vstoupil na knižní trh Spojených států nový román Michaela Crichtona Příští (Next), který nyní vyšel česky. Pětašedesátiletý americký prozaik a filmař jej uvádí slovy: Tento román je fikce, až na ty části, které fikce nejsou.

Michael Crichton | foto: Profimedia.cz

Což ostatně platí o většině Crichtonových knih. Autor proplétá vědecké poznatky s fantazií tak umně, že pro laického čtenáře je mnohdy nemožné rozlišit, kde v jeho strhujících příbězích končí fakta a začíná fikce.

U nás – hlavně díky Spielbergovu filmovému zpracování – je nejznámější Jurský park, ač nepatří ani k nejlepším, ani k nejvíce znepokojivým Crichtonovým dílům.

Když orangutan nadává
Jistě, bylo zábavné sledovat tyranosaury, velociraptory a další druhohorní příšery, jak honí lidi po ostrově. Ale tady byla fikce jasná. Poslední dva česky vydané romány jsou však proklatě současné. Říše strachu se zabývá globálním oteplováním, na něž má Crichton – soudě dle obsahu knihy – názor mnohem bližší Václavu Klausovi než Alu Goreovi. Tématem Příštího je genetické inženýrství.

Orangutan ze střední Sumatry, který plynně nadává holandsky a francouzsky. Šimpočlověk Dave, žijící v rodině vědce, který v rámci výzkumu dodal své geny šimpanzí samici, přesvědčen, že potratí – jenže ona ne... Dobře, takhle daleko ještě (asi) nejsme.

Ale co jiná z několika dějových linií románu: o muži, jehož buňky produkovaly tak silné protirakovinové látky, že když o ně firma, která si je patentovala, krádeží naplánovanou konkurencí přijde, pronásleduje mužovu dceru a vnuka, aby ty geneticky dané buňky získala znovu? Komu vlastně patří naše geny, ptá se Crichton.

Máme tu gen dozrávání, po jehož aplikaci se mladí narkomani začnou chovat jako zodpovědní občané – až na to, že stokrát rychleji zestárnou. A máme tu další zajímavé geny, patentují si je univerzity, výzkumné ústavy i obchodní společnosti, a kdo by jich chtěl využít, ať platí.

A hodně. Je to skvělý byznys, stejně jako prodej lidských orgánů. Nezapomenutelný je případ muže, kterého nelze zpopelnit, neboť má místo dlouhých kostí olověné trubky...

Genetický Boží plán
Trpká Crichtonova ironie vrcholí popisem pravidelné modlitební snídaně pro kongresmany, tentokrát věnované biotechnologiím.

Jeden z "hrdinů" románu (uvozovky jsou namístě, kladné hrdiny v knize nenajdeme), ředitel Národního zdravotního institutu, přednáší na téma Boží plán pro lidstvo v genetické vědě. Nad textem přednášky by se čtenář nejraději umlátil smíchy, kdyby to nebylo tak absurdní. Tak pravděpodobné. Tak děsivé...

V Příštím vlastně není děj tak podstatný, třebaže jde jako obvykle o vtipný čtivý thriller. Důležitější je pocit, jaký kniha vyvolává: lehké mrazení až strach. Máme se genetických manipulací bát? V závěru Crichton formuluje několik doporučení, aby to nebylo nutné. Avšak dá se skutečně zabránit tomu, aby se výzkum nezměnil v dobrý kšeft? Zdá se, že v tomhle je autor skeptický.

MICHAEL CRICHTON - Příští
Přeložila Veronika Volhejnová, Knižní klub 2007, 416 stran, doporučená cena 259 korun.
Hodnocení MF DNES: 80%
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

RECENZE: Lovecraftovy děsivé vidiny je v komiksu zapotřebí dávkovat

Z knihy  Z neznámého světa a další příběhy

Kdyby měla hororová literatura svoji burzu, šly by akcie amerického autora Howarda Phillipse Lovecrafta, který žil v...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

RECENZE: Neklidný zadek mě pálí. Texty Haškova kumpána jsou bezprostřední

Spisovatelé Jaroslav Hašek (vlevo) a Zdeněk Matěj Kuděj na výletě v roce 1914....

Zatímco Jaroslava Haška zná díky Švejkovi celý svět, jeho někdejší kumpáni z hospody takové štěstí nemají.

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz