Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Crewdsonovy přízraky zvěstují katastrofu

  12:20aktualizováno  12:20
Přes padesát velkoformátových fotografií Gregoryho Crewdsona, jež představují podivný svět zvěstující lidskou katastrofu, hostí do 25. května pražská Galerie Rudolfinum.

ze série Přírodní zázrak | foto: Gregory Crewdson © Luhring Augustine, New York

Amerického fotografa inspirovali režisér Alfred Hitchcock i malíř Edward Hopper. Jeho snímky na pomezí reality a science-fiction vyprávějí o lidech neschopných komunikace.

Z Crewdsonových fotografií má člověk pocit, že se v nich právě "něco" stalo, a současně "nic" se neděje, svou atmosférou spíše zklidňují. Jakoby mimochodem do nich proniká obraz maloměstské deprese Ameriky. Přítomnost "něčeho" děsivě tajuplného není vidět, ale cítit.

Slunce vychází kdesi nad pustým předměstím s ulicí a jejími výkladními skříněmi, jež nabízejí služby pro těhotné či alkohol. Do ospalé křižovatky vjíždí za úsvitu staré americké auto s rozsvícenými světly. Všimne si ho těhotná žena v noční košili, jež se zrovna chystá silnici přejít? Nejspíš ne.

Odvrací totiž zrak a hypnotizovaně hledí kamsi do nitra své prázdnoty. Jako všechny postavy na ostatních fotografiích neprojevuje žádné známky emocí - ty jako by se z Crewdsonova světa vypařily. Zůstalo už jen pár jedinců a s nimi pocit kolektivního odcizení, jenž dělá z lidí náměsíčníky.

Kromě úplně prvních cyklů představuje Galerie Rudolfinum průřez celou Crewdsonovou tvorbou s cykly Natural Wonder (1992-1997), Hover (1996-1997), Twilight (1998-2002), Dream House (2002) a Beneath the Roses (20032005). Crewdsonovy snímky navazují na tradici dokumentární fotografie Američana Williama Egglestona, stejně jako na inscenovanou fotografii jeho krajana Jeffa Walla.

Jako při natáčení filmu
Nejviditelnější inspirací je pro Crewdsona zaručeně Hollywood. Nádech kultovních filmů Blízká setkání třetího druhu z roku 1977 Stevena Spielberga a Lynchova Modrého sametu z roku 1986 jsou patrné zejména v posledních Crewdsonových cyklech Twilight a Beneath the Roses. V cyklu Dream House fotograf-režisér dokonce najal proslulé hollywoodské herce, jako jsou Gwyneth Paltrowová, Julianne Moore či Philip Seymour Hoffmann.

Zásadní je také vliv amerického realistického malíře Edwarda Hoppera (1882-1967), který stejně jako Gregory Crewdson částečně pobýval v Massachusetts - ve středoamerickém státě, kde se kulturní život odehrává tak akorát u benzinových pump.

V černobílém cyklu Hover - stejně jako v pozdějších sériích Twilight, Dream House a Beneath the Roses - pracuje umělec spíše jako filmový režisér než jako fotograf.

"Každý motiv vyžadoval početný štáb a náročné produkční podmínky, podobné filmovému natáčení. Na produkci snímků se podílelo až 150 osob, mezi nimi specialisté na leteckou fotografii a speciální efekty, herecké a komparzové agentury, jeřábníci, kadeřníci a maskéři, dokonce i počítačoví grafici," vysvětluje kurátor výstavy Stephan Berg, ředitel muzea současného umění Kunstverein v Hannoveru, odkud expozice do Prahy přišla.

Od soumraku do úsvitu
Crewdsonovy fotografie působí jako do jednoho obrazu zkomprimovaný hollywoodský thriller nebo jako nedořečená věta. V mnohoznačnosti si autor evidentně libuje a konstrukci příběhu nechává na divákově fantazii. Jeho snímky vznikají většinou za soumraku, úsvitu nebo v noci, aby byly ideální podmínky pro manipulaci se světlem.

Středostavovský dům zachycený na jednom snímku připomíná kultovní Hitchcockovo Psycho. V domě se svítí, jako kdyby všechny jeho místnosti obývali nějací lidé, ale po nich se slehla zem. Atmosféra prostředí naznačuje, že se něco podivného děje. A podivnosti pokračují: na dalším snímku s propracovaným osvětlením klečí od hlíny umazaná žena, jež si v celém obýváku vysadila květinový záhon, o kousek dál se jistý muž snaží uprostřed temného lesa pohřbít svá zavazadla.

"Fragmenty" příběhů tak mohou, ale také nemusí mít hollywoodský happy end. Jakési "mimozemské" světlo, jež často vstupuje do příběhů, se totiž může jevit jako naděje, jež odvrátí lidi od jejich mizerných životů.

Možná. A možná taky ne. "Když prohlásím, že nevím, o čem přesně snímky jsou, říkám vám pravdu," tvrdí jejich autor.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

VIDEO: Rudolfinum promění světelná projekce. Zazní Dvořák i Smetana

Projekce Sim/Nebula: Signal v Rudolfinu (16. února 2018)

Dva nejvýkonnější projektory na světě v pátek a o víkendu osvítí Dvořákovu síň pražského Rudolfina. Koná se tam akce...

OBRAZEM: Panelová sídliště se představují jako umění i zrůdnost režimu

Snímek sídliště Ďáblice v Praze, 1. polovina 70. let

Na sídlištích žije podstatná část české populace, téměř tři miliony lidí. Osudy jednotlivých obydlí na 73 místech v...

Uprchlíky v Národní galerii střídají ženy. Sezonu ovlivnila i kampaň #MeToo

Katharina Grosse: Zázračný obraz, Národní galerie, 15. února 2018

Před rokem nainstaloval Aj Wej-wej do prostor Velké dvorany pražského Veletržního paláce obří nafukovací člun s...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz