Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cornelia Kallisch

  15:43aktualizováno  15:43
Cornelia Kallisch je jednou z nemnohých umělkyní, jejichž hlas je ideální pro německý repertoár, ať už operní či koncertní. Během pouhých několika let si vybudovala svoji pověst díky svému přednesu děl Wagnerových, Straussových a Mahlerových.

Jako stálý člen souboru Curyšské opery měla příležitost ztvárnit mnoho rolí rozličného repertoáru, jakými jsou Octavian ve Straussově Růžovém Kavalírovi, Ježibaba v Rusalce a Kabanicha v Kátě Kabanové. C. Kallisch nahrála roli Magdaleny v Mistrech pěvcích norimberských se Symfonickým orchestrem Bavorského rozhlasu pod taktovkou Wolfganga Sawallische.

Po vystoupení v roli Kundry v Parsifalovi poprvé v roce 1995, ztvárnila tuto postavu v Theatre de la Monnaie v Bruselu v roce 1998. Mezi její další  Wagnerovy role patří Brangäne v Tristanovi a Izoldě, se kterou zaznamenala obrovský úspěch s Pittsburskými symfoniky a Lorinem Maazelem, Juditha v Bartókově opeře Hrad knížete Modrovouse, jíž zosobnila s Orchestrem de Paris, s orchestrem Philharmonia v Londýně a také s Clevelandským symfonickým orchestrem pod vedením Christopha von Dohnanyiho v květnu 1999.

V předešlých sezónách koncertovala Cornelia Kallisch s předními světovými orchestry, jakými jsou Vídeňská filharmonie, kdy pod taktovkou Heinze Holligera zpívala  Mahlerovy Písně o mrtvých dětech, Mnichovská filharmonie, Newyorská filharmonie, Bamberští symfonikové, Hallé Orchestra Manchester a hostovala i na Salcburském festivalu, kde dosáhla velkého úspěchu při interpretaci hudby Ernsta Křenka a Carla Orffa.

Rozhovor s Cornelií Kallisch

Před několika málo léty jste si vybudovala pověst vynikající interpretky děl Wagnerových, Straussových a Mahlerových. Jaký je váš vztah k německému jazyku v hudbě?
Němčina je především mou mateřskou řečí, jejíž veškerá zákoutí i vývoj slov jsou mně známy. Jsem vychována v poznání charakteru jazyka i společenských situací, v nichž se vyvíjel. Německý repertoár vyžaduje silný a zkušený hlas a těmto požadavkům, zdá se, vyhovuji. Musíme ovšem i v rámci německé hudby rozlišovat. Například setkání se Straussovou hudbou pro mne bylo vstupem do nového světa. Byla jsem vychovávána hudbou Bachovou, Bachovou a zase Bachovou. Moje pěvecké cítění bylo spíše instrumentální. Možnost otevřít vokál, „obarvit“ jej, míchat jeho odstíny a ještě k tomu hlasu a jeho přirozenému vibrátu věřit, bylo pro mne něčím zcela novým. Navíc do mého života vstoupila opera se svým požadavkem, abych se stala postavou, již zpívám.

Má láska k Mahlerovi poznamenala mé pěvecké začátky. Tak strašně jsem toužila zpívat jeho písně způsobem, o němž jsem byla přesvědčena, že by jej Mahler vyžadoval. Všechno své poznání a svou zkušenost, jež jsem až doposud nasbírala, dnes využívám právě při interpretaci Mahlera. On má ovšem na pěvce nekonečné požadavky, takže stále hledám. S Wagnerem je tomu jinak. ten mne vlastně nikdy tolik neuchvátil a nepřitahoval, nicméně můj hlas je jakoby stvořen pro jeho díla. S jeho nároky na sílu a zvučnost hlasu i jasnou výslovnost jsem rostla. Wagnerovské role přišly v pravý čas, kdy už nemohly mému hlasu ublížit.

Účinkovala jste v několika operách českých skladatelů, jako Ježibaba v Rusalce, Kabanycha v Kátě Kabanové. Jste vždy do podrobností seznámena s obsahem textu i se specifickým zvukem jazyka, především v dílech Janáčkových? 
Kabanychy jsem se bála. Nikdy bych si o ni sama neřekla. Jsem členkou Curyšské opery, tak jsem tuto roli přijmout musela. Mohu vám ovšem říci, že jsem se na ní naučila mnohé nové pěvecké dovednosti. V takovém případě hledám poradce, snažím se vžít do intonace a melodiky jazyka nehledě na jakékoliv překlady. Tím pochopím z obsahu role více, než z jejího doslovného překladu. Postava se tak pro mne stává „novou kůží“. Každá nové samohláska, souhláska i nové slovo pro mne nepředstavují každodenním užíván obnošené šaty .. prostě je miluji.
A Ježibaba ? Víte, jak moc jsem se snažila prožít tuto postavu, nejenom pro svou lásku k Dvořákovi a k jeho veledílu ? Snad se mně povedlo vytvořit ji ve stylu.

Dáváte přednost písňovému recitálu před orchestrálním koncertem anebo naopak ?
V obou těchto žánrech jde o jinou hudbu, jiné publikum, rozličné sály, takže vlastně nemohu srovnávat dvě tyto formy. Pravdou ovšem je, že jeden ovlivňuje druhý. Mám ráda součinnost s velkým orchestrem, miluji jeho zvuk a spolupráci s dobrými dirigenty.. Mám ovšem chvíle, kdy chci s publikem rozjímat nad krásnými texty písní a pak vyhledávám recitály s klavírem. Připravuji se na ně velmi pečlivě a v mnohých chvílích se při nich naučím nové techniky i postupy.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Chtěl na prkna, která znamenají okres. Dalibor Janda zahajuje Velký flám

Dalibor Janda

Zpěvák Dalibor Janda si k pětašedesátinám nadělil dvojalbum hitů nazvané Velký flám. V pondělí ve vyprodané Lucerně...

GLOSA: Aznavourově návratu nechybělo skoro nic, leda titulky

Charles Aznavour v pražském Kongresovém centru (16. března 2018)

Charles Aznavour a jeho kapela v pátek večer v pražském Kongresovém centru nabídli půldruhé hodiny bravurně odehrané a...

VIDEO: Michal Kindl představuje singl i album Barvy. Barevným klipem

Zpěvák Michal Kindl

Nové jméno na scéně představuje Michal Kindl, skladatel, klavírista a zpěvák, který si na poměry branže v pozdním věku...

Najdete na iDNES.cz