Petr Čornej: České dějiny

Petr Čornej: České dějiny | foto: B4U Publishing/Jota

Nová kniha Petra Čorneje nabízí možnost osahat si české dějiny

  • 1
O historii našeho národa si toho můžeme mnoho přečíst, mnoho vidět v muzeích nebo v televizních dokumentech. Teď si díky knize České dějiny můžeme na naši minulost i sáhnout.
čornej

Je to v posledních letech poměrně zavedený trend: výpravné publikace bývají doplňovány volnými přílohami, vztahujícími se k tématu. Zpravidla se taková "muzea v knize", jak se jim někdy říká, týkají témat blízkých co nejširšímu publiku. Své monografie tohoto typu tak mají popoví zpěváci, rockové kapely nebo všeobecně známé umělecké osobnosti.

Společnými silami nakladatelství Jota a B4U Publishing nyní vznikla kniha poněkud jiného typu: předsevzala si zájemce provést půldruhatisíciletou historií českého národa právě za pomoci textu, zkombinovaného s vizuálním a hmatovým vjemem.

Petr Čornej

Autorem knihy je jeden z předních českých historiků a také popularizátorů dějin Petr Čornej. Tedy muž, požívající značného kreditu v odborné obci, ale také dobře známý laikům z nejrůznějších veřejných vystoupení i knih, určených nejširšímu čtenářskému okruhu. Stoprocentní erudovanost spojená se schopností téma pojednat mimořádně čtivě a přístupně, je i hlavní devizou této knihy.

Ta pokrývá v šesti oddílech celé české dějiny od jejich počátků v polovině prvního tisíciletí po Kristu až po vstup do 21. století. Největší rozsah má, jak lze u Petra Čorneje očekávat, období husitství, to, co mu předcházelo a co po něm bezprostředně následovalo. To je autorovým celoživotním tématem v ryze odborné i populárně vědecké linii a není divu, že na ně klade důraz i v této všeobjímající práci.

Petr Čornej: České dějiny (ukázka z knihy)
Petr Čornej: České dějiny (ukázka z knihy)

Ukázky z knihy Petra Čorneje České dějiny

Každému historickému období či tématu je pro přehlednost věnována dvoustrana. Na té kromě základního textu a časové osy s důležitými daty, probíhající kontinuálně celou knihou, vždy najdeme minimálně jeden samostatný box, který se věnuje hlouběji některému problému či osobnosti. A každá dvoustrana je samozřejmě bohatě ilustrována.

Kniha obsahuje na 170 stranách více než čtyři stovky fotografií, což plně podporuje ideu jakéhosi "vizuálního" průvodce českou historií. Dlužno dodat, že obrazový doprovod je vybrán kvalitně a vlastně "nekompromisně": jeho většinu tvoří ukázky dobových listin, iluminací, rytin či kreseb, které jsou pro vnímání dějin samozřejmě zásadní, nikterak ale nenadbíhají pouze povrchnímu čtenáři.

Petr Čornej: České dějiny (ukázka z knihy)
Petr Čornej: České dějiny (ukázka z knihy)

Ukázky z knihy Petra Čorneje České dějiny

A pak zde máme onen "bonus" v podobě přiložených 34 faksimilí dobových listin, díky nimž si ony dlouhé dějiny můžeme "osahat", ba si k nim i přičichnout. Nejstarší z nich je stránka z Budyšínského rukopisu Kosmovy Kroniky české, nejmladším pak Prohlášení Charty 77 s podpisy první vlny signatářů a průvodním listem Státní bezpečnosti (neboť se jedná o kopii, zabavenou při domovní prohlídce u Václava Havla).

Mezi těmito hraničními dokumenty pak nacházíme například Zlatou bulu sicilskou, ukázky z Dalimilovy kroniky, dopis Jana Žižky, prohlášení Slovanského sjezdu v Praze, provolání Františka Josefa Mým národům!, několik nacistických vyhlášek, ba i kopii tzv. zvacího dopisu, kterým komunističtí demagogové Indra, Biľak a spol. povolali v roce 1968 Leonida Brežněva k "bratrské pomoci".

Petr Čornej: České dějiny (ukázka z knihy)
Petr Čornej: České dějiny (ukázka z knihy)

Ukázky z knihy Petra Čorneje České dějiny

Knihu České dějiny si vzhledem k autorskému stylu Petra Čorneje lze představit i bez jakékoli další výbavy. Ve stávající obrazové úpravě má však nejen informační, ale také značný estetický potenciál. Byť v případě dokumentů pro český národ tragických spíše se záporným znaménkem.