Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Control: O zpěvákovi, který se zabil. Ve třiadvaceti

  1:08aktualizováno  1:08
Control. Pod abstraktním názvem se skrývá příběh posledních sedmi let života Iana Curtise, zpěváka legendární britské kapely Joy Division, jež koncem 70. let z legendární hudební scény v Manchesteru spoluvytvářela novou vlnu pop-music. Režie se ujal Anton Corbijn.

Z filmu Control | foto: Aerofilms

Curtisovi bylo třiadvacet, když spáchal sebevraždu. „Název filmu odkazuje k písni She’s Lost Control,“ vysvětluje debutující režisér Anton Corbijn, dosud známý jako fotograf či tvůrce videoklipů pro skupiny U2 nebo Depeche Mode.

„Kromě toho si myslím, že Ian Curtis byl člověk, který chtěl mít svůj život, nejbližší okolí i svou dráhu pod kontrolou. Ale epilepsii prostě pod kontrolou mít nemohl,“ zmiňuje režisér nemoc, která zpěváka ničila.

Trailer k filmu Control

Černobílý film sleduje Curtise od jeho prvních ochutnávek drog, založení Joy Division a setkání s budoucí manželkou Deborou, jež se pak stala svědkem jeho vnitřních rozporů, záchvatů padoucnice i nevěr. Manželství spělo ke krizi, v květnu 1980 se Curtis zabil.

Deset let k filmu
O sebevraždu se pokusil už dříve, když se předávkoval prášky. Ženě zanechal v dopisu na rozloučenou vzkaz pro svou milenku, ale tehdy ještě přežil. Pak se pokoušel manželku přesvědčit, aby svou žádost o rozvod stáhla, ale skončilo to hádkou a ženiným odchodem z bytu.

Když se druhý den ráno vrátila, zjistila Debora Curtisová, že se její muž v kuchyni oběsil. Vdova napsala o životě Iana Curtise knihu, které si před deseti lety v jednom knihkupectví všiml producent Orian Williams.

Z filmu ControlOdtud se začala odvíjet příprava filmu, na nějž původně pomýšlela jiná produkce. Když se vyřídily autorskoprávní záležitosti, museli se producenti domluvit s Curtisovými souputníky.

Hlavně s vdovou, neboť chtěli ve filmu posílit motiv, který její kniha téměř míjí – muzikantův vášnivý vztah k Annik Honoré, jenž vedl k rozpadu jeho manželství.

„Nemohli jsme neukázat, že ve zpěvákově životě hrála velice důležitou roli,“ zdůrazňuje Williams. Pro úplnost musel snímek obsáhnout také osudy dalších členů Joy Division – muzikantů Bernarda Sumnera, Petera Hooka a Stephena Morrise, kteří později prosluli v kapele New Order.

Curtise si zahrál Sam Riley, kterému role vynesla už čtyři ceny a šest nominací, jeho ženu Samatha Mortová, známá z filmů Emma nebo Minority Report. Snímek ovládl udílení trofejí britského nezávislého filmu a po úspěšné cestě festivaly a evropskými kiny se chystá i na velké trhy, do Japonska či Ruska.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Odmítnout bondovku? To bych musel být hlupák, naznačil režisér Boyle

Danny Boyle

Režisér Trainspottingu či Milionáře z chatrče Danny Boyle prohlásil, že by musel být hlupák, kdyby nechtěl režírovat...

Najdete na iDNES.cz