Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Control: O zpěvákovi, který se zabil. Ve třiadvaceti

  1:08aktualizováno  1:08
Control. Pod abstraktním názvem se skrývá příběh posledních sedmi let života Iana Curtise, zpěváka legendární britské kapely Joy Division, jež koncem 70. let z legendární hudební scény v Manchesteru spoluvytvářela novou vlnu pop-music. Režie se ujal Anton Corbijn.

Z filmu Control | foto: Aerofilms

Curtisovi bylo třiadvacet, když spáchal sebevraždu. „Název filmu odkazuje k písni She’s Lost Control,“ vysvětluje debutující režisér Anton Corbijn, dosud známý jako fotograf či tvůrce videoklipů pro skupiny U2 nebo Depeche Mode.

„Kromě toho si myslím, že Ian Curtis byl člověk, který chtěl mít svůj život, nejbližší okolí i svou dráhu pod kontrolou. Ale epilepsii prostě pod kontrolou mít nemohl,“ zmiňuje režisér nemoc, která zpěváka ničila.

Trailer k filmu Control

Černobílý film sleduje Curtise od jeho prvních ochutnávek drog, založení Joy Division a setkání s budoucí manželkou Deborou, jež se pak stala svědkem jeho vnitřních rozporů, záchvatů padoucnice i nevěr. Manželství spělo ke krizi, v květnu 1980 se Curtis zabil.

Deset let k filmu
O sebevraždu se pokusil už dříve, když se předávkoval prášky. Ženě zanechal v dopisu na rozloučenou vzkaz pro svou milenku, ale tehdy ještě přežil. Pak se pokoušel manželku přesvědčit, aby svou žádost o rozvod stáhla, ale skončilo to hádkou a ženiným odchodem z bytu.

Když se druhý den ráno vrátila, zjistila Debora Curtisová, že se její muž v kuchyni oběsil. Vdova napsala o životě Iana Curtise knihu, které si před deseti lety v jednom knihkupectví všiml producent Orian Williams.

Z filmu ControlOdtud se začala odvíjet příprava filmu, na nějž původně pomýšlela jiná produkce. Když se vyřídily autorskoprávní záležitosti, museli se producenti domluvit s Curtisovými souputníky.

Hlavně s vdovou, neboť chtěli ve filmu posílit motiv, který její kniha téměř míjí – muzikantův vášnivý vztah k Annik Honoré, jenž vedl k rozpadu jeho manželství.

„Nemohli jsme neukázat, že ve zpěvákově životě hrála velice důležitou roli,“ zdůrazňuje Williams. Pro úplnost musel snímek obsáhnout také osudy dalších členů Joy Division – muzikantů Bernarda Sumnera, Petera Hooka a Stephena Morrise, kteří později prosluli v kapele New Order.

Curtise si zahrál Sam Riley, kterému role vynesla už čtyři ceny a šest nominací, jeho ženu Samatha Mortová, známá z filmů Emma nebo Minority Report. Snímek ovládl udílení trofejí britského nezávislého filmu a po úspěšné cestě festivaly a evropskými kiny se chystá i na velké trhy, do Japonska či Ruska.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

RECENZE: Snesitelnější než krtek s pandou. Chlupatý Nemo řídí Příběh koček

Záběr z filmu Příběh koček

Pěkná, čistě zvládnutá animace, spousta akčních letů, skoků a honiček, ale zato málo duchaplného humoru. To je...

RECENZE: Černý v Ku-klux-klanu baví. Než ho režisér bodne do zad

Záběr z filmu BlacKkKlansman

Nejlepší na filmu jménem BlacKkKlansman je fakt, že příběh černošského policisty, který pronikl mezi členy...

TELEVIZIONÁŘ: K čemu pravda? Důležitější je lživé a zrůdné Doznání

Z filmu Doznání (1970)

Některé zrůdnosti by si měl člověk čas od času připomenout, byť zvedají žaludek i adrenalin. Třeba slova vyšetřovatele,...

Najdete na iDNES.cz