Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Conneryho proslavil Bond, herec chtěl ale nechat agenta 007 zabít

  9:36aktualizováno  9:36
Letos oslaví Sean Connery osmdesátku, ovšem jeho nejslavnější role nestárne. V sérii bondovek vydávaných na DVD ve spolupráci s MF DNES právě přichází na řadu vůbec první kolekce, v níž hrál Connery agenta 007 celkem sedmkrát. Přestože se mu zajídal. "Už jsem toho zatraceného Bonda nenáviděl. Potěšilo by mě, kdyby ho zabili," přiznal se s odstupem.

Sean Connery jako James Bond ve filmu Dr. No.

Nicméně právě Bond udělal z neznámého skotského rodáka světovou hvězdu - dokonce proti vůli Bondova stvořitele, spisovatele Iana Fleminga. Tomu se Connery nelíbil, představoval si v hlavní roli spíše Caryho Granta. Nicméně později změnil názor a připustil, že Connery byl ideální volbou.

Začal to Dr. No

Vůbec první filmová bondovka Dr. No přišla na svět v roce 1962 a proslula mimo jiné scénou, v níž z mořských vln vystupuje coby legendární bond girl Ursula Andressová. Connery za svou premiéru v roli Bonda dostal sto tisíc dolarů - když ho hrál naposled, už honorář obnášel pět milionů dolarů plus procenta z tržeb.

James Bond - Diamanty jsou věčné - foto 1Po úspěchu snímku Dr. No následovaly Srdečné pozdravy z Ruska proslavené akčními okamžiky ve vlaku - mimochodem tuhle bondovku má prý sám Connery nejraději.

Třetí příběh - Goldfinger - zavedl hrdinu i na americkou základnu Fort Knox, čtvrtý - Thunderball - se zase chlubil tehdy unikátními podmořskými záběry a pátý snímek - Žiješ jenom dvakrát - se pro změnu dotkl vesmíru: z oběžné dráhy zde totiž mizely americká i sovětská družice s posádkami.

Do 70. let vstoupil Connery s bondovkou Diamanty jsou věčné, ve které putoval v rakvi do pece krematoria. A po dlouhé pauze se v 80. letech vrátil k nenáviděné postavě naposledy ve filmu Nikdy neříkej nikdy: šlo v něm o únos jaderných střel, hráli tu Klaus Maria Brandauer či Max von Sydow a stal se celovečerním debutem pro Rowana Atkinsona, nyní proslulého komika v roli Mr. Beana.

Aston Martin, James Bond.Sean Connery

Bez ohledu na rozdílné výsledky internetových anket, kde volí fanoušci nejlepšího z dosavadních šesti herců v Bondově roli, se Connerymu nedá upřít přinejmenším prvenství.

A ještě dva prvky mu zaručují jedinečnost. Ve všech svých bondovkách nosil příčesek, o vlastní vlasy Connery přišel už v jedenadvaceti letech. A je jediným z šestice herců, kdo sloužil u královského námořnictva - stejně jako Bond.

Velká multimediální příloha
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

VIDEO: King Skate vylíčí, jak se skateboarding prokousal totalitou

Trailer k filmu King Skate

Zatímco před kamerami se řadí spartakiádní cvičenci, v ústraní se do totalitní šedi dobývá nový hit: divoká jízda za...

RECENZE: Film Můj neznámý vojín pohřbívá jeho hrdinu podruhé

Z filmu Můj neznámý vojín

Její prastrýc k nám přijel v srpnu 1968 na tanku. Po návratu na Ukrajinu dlouho mlčel, načež spáchal sebevraždu a...

RECENZE: Equalizer 2 je kazatel s flintou, kterému chybí čas na akci

Záběr z filmu Equalizer 2

Čtyři roky po filmu Equalizer přichází do kin druhý díl. Denzel Washington v titulní roli opět koná dobro se zbraní v...

Najdete na iDNES.cz