Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Colours podruhé: U psychedelické show The Flaming Lips asistovaly české dívky

  13:17aktualizováno  13:17
Druhý den Colours of Ostrava poněkud poškodil dlouhodobý odpolední drobný déšť, navečer se ale naštěstí vyčasilo a ve finále večera začaly nad areálem probleskovat dokonce hvězdy. Počet návštěvníků se podle odhadu pořadatelů zvýšil na 29 tisíc.

Postupné seznamování s novým prostorem odhaluje návštěvníkovi jeho na první pohled možná neviditelné klady i nedotaženosti. Kromě hrubého štěrku, který ale právě v deštivém počasí člověk ocení (po typickém festivalovém blátě tady není ani památky), je to například nedostatek odpadkových pytlů na některých plochách. Návštěvníci Colours jsou ale natolik disciplinovaní, že na festivalu je i v pokročilých hodinách přímo příkladný pořádek.

Fotogalerie

Pořadatelé, alespoň zpočátku festivalu, poněkud podcenili i počet mobilních toalet a zejména jejich vyvážení, stejně jako osvětlení některých průchozích koridorů. I vstup na uzavřenou scénu Gong v bývalém plynojemu v exponovných okamžicích přináší problémy, scéna prostě není nafukovací. To všechno jsou ale typické "potíže růstu". I když není pochyb o tom, že se pořadatelé připravovali dostatečně, dokud se prostor skutečně nezaplní desetitisíci lidí, vždycky zůstává jen u teorie.

Všechny vady na praktickém chodu ale stoprocentně vyvažuje krása starého industriálního prostředí, které přináší nevídanou kulisu vlastně jakékoli hudbě. Tu už od podstaty "industriálnější" umocňuje, té "přírodnější" dodává unikátní kontrapunkt. A to, že tenhle skanzen průmyslu ožil ve zcela novém kontextu, by si zasloužilo snad i nějaké oficiálnější ocenění než pouhou chválu návštěvníků nebo novinářů.

Katzenjammer - festival Colours of Ostrava 2012, den druhý

Katzenjammer

Páteční program začal v brzkém odpoledni. Please The Trees si s dámským sborem Elpida zjevně velmi rozumějí a zvláštní kooperace přináší zážitek, který možná není bůhvíjak přelomový v čistě hudebním smyslu, ale rozhodně má obrovské kouzlo v onom ob-generačním setkání. Na druhé hlavní scéně navazující Norky Katzenjammer hrají plus-minus country a hlavním prvkem je trochu estrádní, ale na rozjezd festivalu tohoto typu vyhovující kolování nástrojů mezi členkami a celkově divácky vstřícná show.

Tamikrest - festival Colours of Ostrava 2012, den druhý

Tamikrest

Bratři Ebenové i Dan Bárta s Illustratospherou odehráli standardně kvalitní a dobře navštívené sety. Prvním nečekaně silným zážitkem dne byli malijští Tamikrest. Takzvané pouštní blues, proslavené jejich "kmotry" Tinariwen, je jedním z nejpopulárnějších žánrů world music. V podání Tamikrest nese v sobě rockovější a jaksi groovovější atak, poučený jistě i spoluprací s hudebníky mimo africký kulturní okruh.

První z hlavních hvězd pátku Bobby McFerrin se tentokrát nespolehl sám na sebe jako třeba při památných koncertech v pražském Kongresovém centru. Beatbox i vokální vstupy jeho tří kolegů vytvořily plnější a místy takřka taneční sound. Zpívání bez doprovodu na tak velkém otevřeném pódiu má samozřejmě svá specifika a získávání si publika roztleskáváním nebo hozenými udičkami typu "ostravské" variace jinak velmi zajímavého pojetí bluesového standardu Sweet Home Chicago má své opodstatnění. Přesto je čistě sólový McFerrin paradoxně silnější.

Stejně tak by méně bylo více v případě vystoupení Antonyho Hegartyho (Antony and the Johnsons) s ostravskou Janáčkovou filharmonií. Zpěvákova šňůra, při níž se nechává doprovázet lokálními orchestry, má sice docela zajímavý nápad, doplácí ale bohužel na tři poměrně zásadní zápory.

Antony and the Johnsons + Janáčkova filharmonie - festival Colours of Ostrava

Antony Hegarty

Tím nejzásadnějším jsou nepříliš invenční aranžmá orchestru, který Antonyho písně jen tak hladí po srsti. Zdá se, že orchestrace byly napsány cestou nejmenšího odporu, možná i proto, aby každý z orchestrů měl snadnější přípravu. I tak se ale nebylo lze zbavit pocitu určité nejistoty, a to kupodivu i ohledně kooperace zpěváka s "dovezeným" francouzským klavíristou Gaëlem Rakotondrabem. Tolik za druhé.

A za třetí: Antonyho písně, jakkoli v mnohém navazují, ať si to někdo připouští nebo ne, na soulovou estetiku typu Ala Greena nebo Marvina Gaye, jsou mnohem silnější v komornějším podání jeho vlastní kapely. Všechny tyto výhrady jsou ale nic proti zvlhlým pohledům fanynek, které nebylo lze přehlédnout, když se v početném davu člověk rozhlédl kolem sebe...

Závěr, opravdu silnou festivalovou tečku za pátkem, obstarali The Flaming Lips. Když ředitelka festivalu Zlata Holušová stála v davu jejich publika na loňské barcelonské Primaveře, s očima navrch hlavy jen cedila mezi zuby: "To je skvělý! Ty musím mít!" Autor tohoto textu toho byl svědkem. Rok se s rokem sešel a bylo to tu. Je skvělé, že program na Colours of Ostrava vzniká na základě osobní zkušenosti pořadatelů, kteří nelení a své koně si jezdí chytat s vynaložením vlastního času i peněz po celém světě. Kolik takových festivalů u nás je?

The Flaming Lips - festival Colours of Ostrava 2012, den druhý

The Flaming Lips

The Flaming Lips se představili v plné "palebné síle". To znamená i s početným davem tančících českých dívek, shromážděných (prý za pomoci sociálních sítí) po obou stranách pódia. A samozřejmě se všemi pódiovými atrakcemi, s obřím nafukovacím balónem, v němž se frontman Wayne Coyne pustil už v úvodu do publika, nesen jeho rukama, s dalšími desítkami barevných balónků, vystřelovaných do hlediště, barevnými konfetami, laserovou koulí i gigantickými mickeymouseovskými návleky na zpěvákovy ruce.

Skoro by se chtělo říct, že samotná hudba, postavená na pinkfloydovské psychedelii, ale umocněná silnými popovými melodiemi, byla jen jaksi "do počtu" celé show. Ale to by byla pravda jen tehdy, kdyby posluchač neznal alba kapely, oproštěná od všech pódiových "opiček". A ta alba jsou, stejně jako živě prezentované skladby z nich, vesměs prostě výborná.

Koncertem The Flaming Lips si letošní Colours nasadily vysokou laťku. Uvidíme, kdo ji v sobotu alespoň roztřese, ne-li shodí. Bude to francouzská zpěvačka ZAZ nebo písničkářka Alanis Morissette? Nebo snad Animal Collective? Jihoafrický trumpetista Hugh Masekela? Nebo přijde zásah úplně odjinud? Nechme se překvapit.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

RECENZE: Rottrová, Ruml, texty snů. O slovo se hlásí kapela Nedivoč

Marie Rottrová na festivalu Benátská! s Impulsem 2018

Herec, bavič a hudebník Jiří Krhut známý například z Kabaretu BO! Jaromíra Nohavici vydal se svou kapelou Nedivoč desku...

Raritní Bob Dylan odhaluje svou pouť od kytary ke kapele

Bob Dylan ve 2. polovině 60. let (z knihy Kdo je ten chlap?)

Vyloženě rané nahrávky z newyorských hospod i šokující vystoupení na festivalu v Newportu, kdy se písničkář vybavil i...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz