Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dramaturg si čistil zuby a uslyšel Čechy v rádiu. Pozval je do Salcburku

  18:44aktualizováno  18:44
Nejvýznamnější debut ve své desetileté historii má za sebou soubor dobových nástrojů Collegium 1704. V neděli provedl na Salcburském festivalu Mši h moll Johanna Sebastiana Bacha. Z našich orchestrů se na festivalu naposledy objevila Česká filharmonie roku 2004.

Soubor Collegium 1704 na koncertě v Salcburku | foto: Salcburský festival/Franz Neumayr

Třebaže tato proslulá přehlídka láká hlavně na hvězdně obsazené operní produkce, nabízí i různé koncertní řady. Jednou z nich je i projekt duchovní hudby Ouverture spirituelle, jenž festival zahajuje. Právě v jejím rámci vystoupil i český ansámbl s pěvci Hanou Blažíkovou, Sophií Harmsenovou, Tomášem Králem a dalšími.

Angažmá v Salcburku jako by stvrzovalo rčení, že štěstí přeje připraveným. „Dramaturg festivalu nám říkal, že si jednou ráno čistil zuby a v rádiu uslyšel soubor, který ho zaujal, ale dosud ho neznal. A to jsme byli my,“ přibližuje pozvání vedoucí ansámblu, dirigent Václav Luks.

Vrátí se už napřesrok

Salcburský festival má pověst špičkové umělecké, ale i společenské události. „Mše h moll jsou dvě hodiny náročné hudby, navíc jsme hráli bez přestávky, přesto se neozvalo snad ani jedno zakašlání, publikum bylo neobyčejně pozorné a tiché. Rozhodně nepůsobilo snobským dojmem,“ pochvaluje si Luks.

O tom, že se český soubor v Salcburku líbil, svědčí i pozvání na další roky. „Jednáme o účinkování roku 2017, ale už teď víme, že napřesrok provedeme skladbu Missa Salisburgensis (Salcburská mše) od Heinricha Ignaze Franze Bibera. Jde o monumentální dílo, které zazní v Salcburském dómu. To je obrovský prostor, bude tedy výzva využít jeho možnosti,“ zdůrazňuje Luks.

Biber má navíc vztah k českému prostředí – narodil se roku 1644 ve Stráži pod Ralskem, a než odešel do Salcburku, hrál na housle i v zámecké kapele v Kroměříži.

Koncertem souboru Collegium 1704 česká účast na letošním Salcburském festivalu nekončí. Do inscenace Mozartovy Figarovy svatby, která má premiéru příští týden, jsou totiž obsazeni i dva čeští pěvci: basbarytonista Adam Plachetka ztvární Figara a sopranistka Martina Janková Zuzanku.

Bude to první operní premiéra letošního festivalu. Následovat bude například Belliniho Norma s Cecilií Bartoliovou, Beethovenův Fidelio s Jonasem Kaufmannem nebo Verdiho Trubadúr s Annou Nětrebko.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Andělé letos roztáhli křídla nad legendami. A zcela právem

Vladimír Merta s kytarou a cenou Anděl

Kolektivní rozhodnutí České hudební akademie budí sympatie. Dostalo se téměř na každého. Ceny Anděl jsou po jedné...

Poprvé v životě jsem měl tři nealko piva, ať to nepoděláme, říká Holý

J.A.R. mají i cenu za skladbu roku.

Skupina J.A.R. se stala hvězdou letošních Andělů. Se svou deskou Eskalace dobra proměnila tři ze čtyř nominací, včetně...

VIDEO: Spasí nás len monarchia, zpívá Žbirka k politické krizi na Slovensku

Slovenský zpěvák a skladatel Miroslav „Meky“ Žbirka v kulturním magazínu...

Aj mne vadí korupcia, tiež nemám rád zlodějiny. To jsou slova slovenského zpěváka Mira Žbirky, který natočil...

Najdete na iDNES.cz