Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Coenových Záskok - výborný propadák

  15:57aktualizováno  15:57
- V cyklu americký nezávislý film, který nyní probíhá v rámci pondělního filmového klubu na ČT2 byla uvedena černá satira bratrů Coenových Záskok. Tento snímek legendární sourozenecké dvojice i přes úspěch jejich dřívějších filmů, jako Millerova křižovatka nebo Raising Arizona, v Americe totálně propadl a značně zkomplikoval jejich další tvůrčí ambice.

Norville Barnes (Tim Robbins) právě absolvoval univerzitu v provinčním městě na dalekém středozápadě a vydává se do New Yorku hledat práci. I přes svou kvalifikaci však nakonec získá pouze místo poslíčka u obří společnosti Hudsucker Industries. Toto průmyslové impérium zabírá celý padesátipatrový mrakodrap (když nepočítáte mezanin) a svou strukturou a hierarchií vlastně symbolizuje celý kapitalistický systém. Zatímco se Norville potí pod tunami zásilek v temném přízemí, probíhá v nejvyšším patře zasedání správní rady. Po přečtení výroční zprávy, kterou přednášející zakončí výstižným: Pánové, rejžujeme," se však prezident Hudsucker nečekaně rozběhne po zasedacím stole a ukončí svůj život pádem na vzdálenou dlažbu.

Šéfova pravá ruka Mussburger (Paul Newman) neztrácí čas s truchlením a předloží hned plán, jak i bez prezidenta, který vlastnil osmdesát procent akcií, ovládat společnost. Stačí najít úplného imbecila, udělat ho ředitelem a až se zděšení investoři začnou zbavovat svých akcií, koupí je za pakatel. A tím vyhlédnutým debílkem je právě Norville.

Zpočátku jde vše podle Mussburgrova plánu, akcie jdou ke dnu a Hudsucker Industries se začíná stávat, alespoň na oko, bezcennou firmou. Jen však do té doby, než se Norville rozhodne realizovat svůj dávný plán, pro děti, jak říká. Hula hoop, obruč, kterou se otáčí okolo pasu brzo zaplaví celou Ameriku a způsobí nefalšované davové šílenství. Z Barnse se stane jeden z nejžádanějších mužů celého kontinentu a velmi brzo si zvykne také na svou roli velkého šéfa. Mussburger se však dokáže velmi dobře postarat o to, aby po raketovém vzestupu následoval ještě hlubší pád. Na světě jsou ale síly, kterým ani protřelý Mussburger neumí čelit, a tak se Norvillův osud octne v rukou  Nejvyššího, který o něj svede tuhý boj s Tím z druhé strany.

Filmy Joela a Ethana Coenových vytváří vždy svůj vlastní osobitý svět, který se může na první pohled zdát trochu přehnaný, když se však do něj ponoříte, musíte nutně dojít k závěru, že je tomu našemu až varovně blízký. Impérium Hudsuckrových závodů svou byrokratickou totalitou připomíná až orwellovské temné vize, nakonec se ale od skutečnosti příliš neliší.

Snímek také s lehkostí využívá pevná klišé filmů ze čtyřicátých a padesátých let, obrací je nenápadně naruby a zakombinovává do svého fantastkně satirického pohledu. Záskok svou kombinací zdánlivě nesourodých prvků může u diváka vyvolat určité pochybnosti, jak to vlastně ti tvůrci myslí, či dokonce obavy, zda si z nás nedělají legraci. Rozhodně to je ale vynikající film, k čemuž nemalou měrou přispěla jak originální režie nebo nápaditá kamera, tak i skvělé herecké výkony a celkový vizuální dojem.

Záskok – The Hudsucker Proxy (USA 1994)

režie Joel Coen
scénář Ethan a Joel Coenovi
hrají Tim Robbins, Paul Newman, Jennifer Jason Leighová
čas 111 minut

Norville Barnes a jeho Hula hoop

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

VIDEO: 1 proti všem. Mareš s Boučkem Čechy doprovodí k milionovým výhrám

1 PROTI VŠEM

Po zahraničním úspěchu i do Česka přichází televizní show 1 proti všem. Odvysílá ji televize Prima a pouhý jeden...

RECENZE: Equalizer 2 je kazatel s flintou, kterému chybí čas na akci

Záběr z filmu Equalizer 2

Čtyři roky po filmu Equalizer přichází do kin druhý díl. Denzel Washington v titulní roli opět koná dobro se zbraní v...

Najdete na iDNES.cz