Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co způsobil Hitlerův smrdutý dech

  14:33aktualizováno  14:33
Orestés potrestá vraždu svého otce vraždou vrahů – zabije svou matku a jejího milence. Pronásledují ho však Lítice, bohyně pomsty a kletby, z nichž se po Orestově vykoupení stávají bohyně blahovolné, ba laskavé. A ozvěny této tragédie najdeme i v Littellově románu.

Z knihy Laskavé bohyně | foto: Getty Images/Ian Weldie

"Dole dál třaskaly salvy: ten gigantický mechanismus, který jsme uvedli do pohybu, neúnavně a metodicky vraždil lidi. Od začátku dějin lidstva byla válka vždy vnímána jako to největší zlo. My, my jsme však vynalezli něco, vedle čeho válka působila čistě a neposkvrněně," uvažuje Littellův podivný hrdina, nacista se slabostí pro literaturu Maximilien Aue, o jehož historickém předobrazu německá média zaníceně spekulují.

Pravděpodobně je to však postava čistě románová, natolik je nejednoznačná a vlastně i neskutečná. Na jedné straně intelektuál, který cituje Platona, Hegela i Kanta, obdivuje Bachovu hudbu a poučeně rozebírá Stendhalovy deníky, na straně druhé ledový pozorovatel, který vraždění Židů považuje za nešťastné, ale nikoli zbytečné.

Přesně pojmenovává německé chyby a přehmaty, ale to mu nebrání, aby nevěřil až do konce, fascinován absolutnem, jímž je pro něj Stát, Národ a smrt, kterou se marně snaží pochopit.

Upřímně snaživý vrah Není to typ sadistického vraha, který by se v mučení vyžíval, ani šplhajícího snaživce, který o zadaném úkolu nepřemýšlí. Je to inteligentní úředník v pozadí mašinerie, který svou práci vykonává poctivě a neúnavně, bez touhy po osobním prospěchu – sbírá informace, jezdí na inspekce do koncentračních táborů a sepisuje podrobná hlášení.

Jak podotýká překladatelka Michala Marková, v některých pasážích skoro zapomínáme, že je to vrah, tak upřímně se snaží – ať jde o dobíjení popravovaných Židů nebo o jejich záchranu, pokud z toho kyne Třetí říši nějaký prospěch.

Aue asistuje při masakru Židů v Kyjevě, uvázne ve zmrzlých troskách stalingradské pasti, proniká do štábu Heinricha Himmlera a na samém konci války řídí pochod lidských trosek z Osvětimi.

Asi největší pozornost budí scéna z berlínského Hitlerova bunkru, kam se Aue také nachomýtne. Spolu s posledními věrnými má být vyznamenán za zásluhy, ale když se k němu Vůdce přiblíží, v náhlém návalu znechucení ho kousne do nosu. Původně mu jím měl jen zakroutit, ale v zahraničních vydáních Littell přitvrdil a těch několik vět týkajících se Hitlerova nosu změnil.

Drzou historku ospravedlňuje tím, že stejně nikdo neví, co se přesně dělo: většina dotyčných zemřela krátce poté a ti, kteří se zachránili, mají sotva chuť o svém vyznamenání v posledních dnech nacismu vyprávět. Mimochodem, důvodem Aueho činu byl Hitlerův smrdutý dech – ostrých (zá)pachů je Littellova knížka plná.

Jakkoli je to román realistický, umí čtenáře i znejistit, nechat splynout realitu a fikci, takže můžete jen odhadovat, zda Aue Volhu přeplaval, či nepřeplaval, které vraždy spáchal a které jsou jen halucinacemi, temnými chimérami.

Podobně přízračné jsou i hrdinovy "bohyně pomsty", dva zaťatí vyšetřovatelé, kteří jako by vypadli ze superhrdinského komiksu nebo bondovek. Čtenář se stále intenzivněji noří do hlubin Aueho "zkaženého" dětství, do víru osudové incestní lásky i chorobné nenávisti, po kterých však nezůstane nic – jen úděsná otupělost a tiché, mrtvé prázdno.

Littellův příběh je dlouhým nevzrušeným monologem člověka, který přežil, netíží ho svědomí, ničeho nelituje. Je netečný "jako němé fasády vybombardovaných měst", ale jedno přece jen nemá pod kontrolou – paměť, náhlé vzpomínky: "Moji kolegové mě mají za klidného, vážného, uvážlivého člověka. Klidný jsem, to rozhodně; ale často mi během dne začne v hlavě hučet jako v kremační peci.

Mluvím, diskutuji, rozhoduji, jako všichni ostatní; ale když si na baru objednávám sklenku, představuji si, že vejde nějaký člověk s puškou a zahájí palbu; v kině nebo v divadle si v duchu maluji, jak se pod řadami sedadel kutálí odjištěný granát; na přeplněném svátečním náměstí vidím vybuchovat auto naložené třaskavinami, bujaré odpoledne se mění v masakr, mezi dlažebními kostkami zurčí krev, kusy masa se lepí na zdi nebo proletí křižovatkou a padají do nedělní polévky."
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Spojte mé filmy v jeden, vyzval Švankmajer. A vznikla kunstkamera

Z knihy Jan Švankmajer

Jan Švankmajer se netají tím, že kinematografie pro něj vždy byla formou osobní terapie. V jednom z nedávných rozhovorů...

RECENZE: I hvězda Oprah Winfreyová se může mýlit. Obzvlášť v literatuře

Americká spisovatelka Rachel Khongová

Naprosto vás rozhodí, ale současně pohladí, pronesla o knize Nazdar, vitamíne americká televizní hvězda Oprah...

Nabokov uměl psát román i na bidetu. Rozloučil se tak s ruštinou

Vladimir Nabokov

Skutečný život Sebastiana Knighta není nejzářnějším dílem spisovatele Vladimira Nabokova. Českého překladu se mu navíc...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz