Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co znamená být Romem

  11:08aktualizováno  11:08
Vojta Lavička miluje své housle a svého syna, Jarmila Balážová má diplomovou práci a vztah na dálku. A oba vědí, jak důležité je pro Romy pracovat v médiích. "Je třeba ukazovat příklad úspěšného, průrazného, sebevědomého Roma: jako důkaz, že to jde," říká on. "Je nutné vybudovat si sebevědomí - vyzařuješ-li komplex, dál ti ho otloukají o hlavu," tvrdí ona. Dospěli k témuž a každý po svém - ovšem v dokumentech Heleny Třeštíkové, jež o nich režisérka pět let odděleně natáčela, se jejich osudy občas sešly. Film Být Romem uvede ČT 2 dnes večer, Být Romkou pak za týden.

"Doba byla bohatá na události, do zrání obou sledovaných lidí se promítly projevy rasismu, hromadný exodus Romů. A já si při tom uvědomovala, jak nekonečnou možnost volby máme my oproti nim. Můžeme se stát čímkoli, zahradníkem, filmařem nebo prezidentem - Romové se zdají být předurčeni svým původem. Ale ta sudba jako by je zocelovala a posilovala," líčí režisérka oba příslušníky mladé romské inteligence, kteří službu svému etniku berou jako samozřejmost. Za pět let se ovšem i tenhle dobrovolný úděl proměnil: oba aktivisté objevili i právo na vlastní život.

Od Lavičky, který hraje s kapelou Deep Sweden a nedávno si zahrál milence Veroniky Žilkové ve filmu Deník šílené manželky, se spolužáci při tělocviku kdysi odtahovali. Práci rozhlasového režiséra vyměnil za činnost ve společnosti Člověk v tísni při ČT, působil v terénu mezi Romy, učil neromské hudební pedagogy romské písničky - a ti je předávají romským dětem, které je už neznají - tak prý vypadá "romské národní obrození".

Přítelkyně Lavička nacházel mezi Neromkami. Jeden vztah rozbily rozdílné návyky, třeba romská stydlivost: on by před maminkou jakživ nechodil v prádle. Druhý ukončila nesmiřitelnost matky "nové slečny" k tmavému nápadníkovi a třetí vztah zaskřípal, když pod vlivem rasového násilí Lavička vážil odchod do nejistoty; ale nakonec tu zůstali všichni tři i s malým Vojtíškem, který má po mamince pleť světlejší.

"Teoreticky, až bude synovi tak padesát, mohl by už zažít normální společnost," říká jeho otec, který se na procházce s kočárkem bojí, aby nepotkal skiny. Přesto míní: "Být Romem je jiný život a je to dobrý život. Každý, koho přesvědčím, že nejsem hlupák a zloděj, mi za to stojí. Někdo to dělat musí."

Nemluví o poslání - stejně jako Jarmila Balážová, která opakuje: "Co dělám, je má volba a dobrá vůle, nenechám si vnutit roli, podle níž je romský intelektuál povinen starat se o svou menšinu a zodpovídat za každého Roma v zemi." Studovala novinařinu, těžce obhajovala diplomovou práci, neboť v ní vadilo slovo "zaplaťpánbůh", byla na stáži ve Státech, působí v rozhlase a televizi, školí další romské moderátory.

Ale také už chce "žít svůj život" - čtyři roky bydlí v Praze a její afghánský přítel v Holandsku. Když si dá vyložit karty, slyší totéž, co jiné mladé vzdělané ženy - musí slevit ze svých nároků, vybrat si mezi kariérou a rodinou. "Já přece nejsem tak náročná," brání se. Chce jen muže, který si umí představit, co jej čeká, a v práci dělat i jiná témata než romská, aniž před lidmi i před sebou přestane být Romkou.


Zájem o romské téma je malý
Díky sběrným dokumentům Heleny Třeštíkové dostane romské téma v České televizi lepší prostor než dosud. Otázkou však je, zda vzbudí i vyšší zájem diváků než jiné pořady "o Romech a pro ně". Podle Karla Zemana z výzkumu ČT je ohlas na publicistické a osvětové cykly s romskou problematikou celkově malý. "O míře zájmu svědčí hlavně nízký podíl na publiku, vypovídající o ochotě věnovat z času tráveného u televizoru pozornost právě této tematice," říká Zeman. "Současně je holou skutečností, že jinou cestou se nejspíš nedaří oslovit obdobně početné publikum, jaké ukazuje sledovanost vyjádřená v tisících diváků." Jinými slovy, třeba pořad Amare Roma má čtyřprocentní podíl na publiku a sledovanost půl procenta - což ovšem stále znamená téměř čtyřicet tisíc diváků. Až čtyřiačtyřicet tisíc diváků našly rozhovory vedené Jarmilou Balážovou pozdě večer, podobně jako multikulturní magazín Velký vůz uváděný v sobotu dopoledne - to vše na ČT 2. "Peoplemetry samozřejmě nesdělují, kolik je v publiku Romů. Spíš tušíme, než víme, že se jejich pozornosti těší pořady všeobecně atraktivní, tedy zábavné a dramatické," usuzuje Zeman. Také film Zpráva o putování studentů Petra a Jakuba, líčící střet "bílé" a romské tradice, měl v hlavním nedělním čase ČT 1 letos dosud nejnižší výsledky - jen 420 tisíc diváků, což byla desetina lidí sedících u televize, hlavně vysokoškoláků a ekonomicky silných rodin.    (spa)

Fotografie z dokumentu Heleny Třeštíkové Být Romem.

Vojta Lavička, protagonista dokumentu Být Romem, který uvede ČT 12. listopadu 2001.

Vojta Lavička, protagonista dokumentu Být Romem, jejž uvede Česká televize 12. listopadu 2001 večer na ČT 2.

Fotografie z dokumentu Být Romkou.

Fotografie z dokumentu Být Romkou.

Fotografie z dokumentu Být Romkou.

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

PORTRÉT: Zdeněk Mahler dokázal zabalit historii do zábavy

Zdeněk Mahler

Kdokoli se s ním pustil do polemiky, musel často počítat s porážkou, ale vždycky se zábavou. Zdeněk Mahler, který...

DO KINA: Máří Magdaléna není prostitutka a Planeta Česko není BBC

Rooney Mara ve filmu Máří Magdaléna

Z devíti premiér týdne se těžko vybírá divácký favorit, už proto, že ve čtyřech případech jde o dokumenty. Na milovníky...

Nejmladší účastníci soutěže Hvězda zítřka museli mít souhlas rodičů

Petr Jarchovský převzal na karlovarském festivalu odměnu 300 tisíc korun za...

Sedmnáctiletá studentka hodlá porotu oslovit mezigenerační pohádkou, která by měla diváky i pobavit. Jiným žadatelem,...

Najdete na iDNES.cz