Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co spisovatel, to názor, shoda nemožná

  11:03aktualizováno  11:03
Lidé postávající u dveří, sedící na schodech. Přeplněné pražské Studio Ypsilon včera večer čekalo na panelovou diskusi sedmi osobností. Co se týče výraznosti projevu, počtu pronesených vět a provokativnosti zastávaných myšlenek, ovládli střetnutí tři literáti: Brit indického původu Salman Rushdie - nesporně hlavní hvězda Festivalu spisovatelů Praha, americký esejista a prozaik Gore Vidal a český spisovatel Arnošt Lustig.
Zakladatel festivalu Michael March párkrát cosi připodotkl, publicista a komentátor Jefim Fištejn upozornil na stinné stránky humanismu a pražský primátor Jan Kasl hovořil vesměs o politice. Pozvaní se ještě tak shodli, že kořeny humanismu tkví v renesanci.

"V šedesátých letech jsem bydlel nad jedním módním butikem, v němž prodávala taková bledá, tichá prodavačka. Jednou mě to už naštvalo, představil jsem se jí: Bydlím tady nad vámi. A ona na to: Konverzace skončila," vyprávěl Salman Rushdie. Podle něho se to podobně má s humanismem: diskutovalo se, ale humanismus přitom vlastně nebyl účastníkem těch diskusí.

Charakteristické pro včerejší večerní setkání bylo, že probíralo hned několik témat najednou - od vztahu náboženství a despotismu přes komické aspekty Kafkových děl až k pádu Rakouska a Uherska či kladů indické demokracie. Rushdie se zamýšlel, co je opakem víry v Boha: "Ne, to tvrdil Chomejní o Západu: ti tam nevěří v nic, ti jsou špatní. My jsme dobří, protože máme svého Boha. Ale já tvrdím, že mravní hodnoty může dodržovat i člověk, který se neklaní Bohu," poznamenal pronásledovaný spisovatel. Úvahy o tom, zda literatura přispívá k humanismu a kultivuje člověka, rozčísl Rushdie tvrzením: "Kdo řekl, že literatura musí být užitečná? Já nevím, jestli moje knihy jsou užitečné. A možná by bylo lépe, kdyby užitečné nebyly."

Mnohdy spíše než literární setkání připomínal včerejší večer v pražské Ypsilonce sportovní zápas. Obzvláště to jiskřilo mezi Vidalem a Lustigem. Sice se familiérně brali kolem ramen nebo si poklepali na kolena, gesta však v daném kontextu vyznívala až sarkasticky. Lustig vystupoval bojovně i vůči svému sousedovi po levici: "Rushdie, zdá se, že jste chytrý člověk, ale tohle bych si vyprošoval," rozrušilo českého literáta Rushdieovo tvrzení, že Orwellův román 1984 už není literatura, nýbrž pamflet. "Román může být - a někdy musí! - být polemický," argumentoval Lustig.

Přes svou pověst sebevědomého, dokonce až ješitného autora však Rushdie působil spíše jako smiřující element setkání. "Oba pánové se chovají tak, jak to má u literátů být: vycházejí ze svých autorských zkušeností a popisují to, jak tvoří. O tom má spisovatel mluvit především," komentoval slovní přestřelky Brit.

Celou diskusi uzavřel Američan Gore Vidal: "Nemáme dostatek slov ani myšlenek, která by nás spojovala. Kdybychom měli napsat ústavu pro český stát, asi bychom se nedokázali shodnout."

Arnošt Lustig (vlevo) a Salman Rushdie diskutují 2. dubna 2001 v pražském Studiu Ypsilon.

Salman Rushdie diskutuje 2. dubna 2001 v pražském Studiu Ypsilon.

Arnošt Lustig a Salman Rushdie (vpravo)diskutují 2. dubna 2001 v pražském Studiu Ypsilon.

Zleva doprava: Gore Vidal, Arnošt Lustig a Salman Rushdie diskutují 2. dubna 2001 v pražském Studiu Ypsilon.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

RECENZE: Minierova tíživá Noc mísí bílý sníh s temnou pomstou

Spisovatel Bernard Minier

Francouzský kriminalista Martin Servaz se probral z kómatu, do něhož upadl po zranění způsobeném při střetu s mužem...

Spojte mé filmy v jeden, vyzval Švankmajer. A vznikla kunstkamera

Z knihy Jan Švankmajer

Jan Švankmajer se netají tím, že kinematografie pro něj vždy byla formou osobní terapie. V jednom z nedávných rozhovorů...

Hrůzy kuřimské kauzy ožily v komiksu. Vzbuzuje úzkost a strach

Z komiksu Svatá Barbora

Na komiksu Svatá Barbora spisovatel a držitel dvou knižních cen Magnesia Litera Marek Šindelka a jeho kolegové...

Grafton Recruitment Praha
VEDOUCÍ ELEKTROÚDRŽBY - TOP pozice Vysočina

Grafton Recruitment Praha
Kraj Vysočina
nabízený plat: 60 000 - 80 000 Kč

Najdete na iDNES.cz