Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co spisovatel, to názor, shoda nemožná

  11:03aktualizováno  11:03
Lidé postávající u dveří, sedící na schodech. Přeplněné pražské Studio Ypsilon včera večer čekalo na panelovou diskusi sedmi osobností. Co se týče výraznosti projevu, počtu pronesených vět a provokativnosti zastávaných myšlenek, ovládli střetnutí tři literáti: Brit indického původu Salman Rushdie - nesporně hlavní hvězda Festivalu spisovatelů Praha, americký esejista a prozaik Gore Vidal a český spisovatel Arnošt Lustig.
Zakladatel festivalu Michael March párkrát cosi připodotkl, publicista a komentátor Jefim Fištejn upozornil na stinné stránky humanismu a pražský primátor Jan Kasl hovořil vesměs o politice. Pozvaní se ještě tak shodli, že kořeny humanismu tkví v renesanci.

"V šedesátých letech jsem bydlel nad jedním módním butikem, v němž prodávala taková bledá, tichá prodavačka. Jednou mě to už naštvalo, představil jsem se jí: Bydlím tady nad vámi. A ona na to: Konverzace skončila," vyprávěl Salman Rushdie. Podle něho se to podobně má s humanismem: diskutovalo se, ale humanismus přitom vlastně nebyl účastníkem těch diskusí.

Charakteristické pro včerejší večerní setkání bylo, že probíralo hned několik témat najednou - od vztahu náboženství a despotismu přes komické aspekty Kafkových děl až k pádu Rakouska a Uherska či kladů indické demokracie. Rushdie se zamýšlel, co je opakem víry v Boha: "Ne, to tvrdil Chomejní o Západu: ti tam nevěří v nic, ti jsou špatní. My jsme dobří, protože máme svého Boha. Ale já tvrdím, že mravní hodnoty může dodržovat i člověk, který se neklaní Bohu," poznamenal pronásledovaný spisovatel. Úvahy o tom, zda literatura přispívá k humanismu a kultivuje člověka, rozčísl Rushdie tvrzením: "Kdo řekl, že literatura musí být užitečná? Já nevím, jestli moje knihy jsou užitečné. A možná by bylo lépe, kdyby užitečné nebyly."

Mnohdy spíše než literární setkání připomínal včerejší večer v pražské Ypsilonce sportovní zápas. Obzvláště to jiskřilo mezi Vidalem a Lustigem. Sice se familiérně brali kolem ramen nebo si poklepali na kolena, gesta však v daném kontextu vyznívala až sarkasticky. Lustig vystupoval bojovně i vůči svému sousedovi po levici: "Rushdie, zdá se, že jste chytrý člověk, ale tohle bych si vyprošoval," rozrušilo českého literáta Rushdieovo tvrzení, že Orwellův román 1984 už není literatura, nýbrž pamflet. "Román může být - a někdy musí! - být polemický," argumentoval Lustig.

Přes svou pověst sebevědomého, dokonce až ješitného autora však Rushdie působil spíše jako smiřující element setkání. "Oba pánové se chovají tak, jak to má u literátů být: vycházejí ze svých autorských zkušeností a popisují to, jak tvoří. O tom má spisovatel mluvit především," komentoval slovní přestřelky Brit.

Celou diskusi uzavřel Američan Gore Vidal: "Nemáme dostatek slov ani myšlenek, která by nás spojovala. Kdybychom měli napsat ústavu pro český stát, asi bychom se nedokázali shodnout."

Arnošt Lustig (vlevo) a Salman Rushdie diskutují 2. dubna 2001 v pražském Studiu Ypsilon.

Salman Rushdie diskutuje 2. dubna 2001 v pražském Studiu Ypsilon.

Arnošt Lustig a Salman Rushdie (vpravo)diskutují 2. dubna 2001 v pražském Studiu Ypsilon.

Zleva doprava: Gore Vidal, Arnošt Lustig a Salman Rushdie diskutují 2. dubna 2001 v pražském Studiu Ypsilon.

Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Hra o trůny si zasloužila péči i v češtině, nyní ji konečně dostane

Spisovatel George R. R. Martin

Knižní předloze kultovního seriálu Hra o trůny se postupně dostává nového překladu. Stejně jako každá změna i tato s...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

RECENZE: Neklidný zadek mě pálí. Texty Haškova kumpána jsou bezprostřední

Spisovatelé Jaroslav Hašek (vlevo) a Zdeněk Matěj Kuděj na výletě v roce 1914....

Zatímco Jaroslava Haška zná díky Švejkovi celý svět, jeho někdejší kumpáni z hospody takové štěstí nemají.

Najdete na iDNES.cz