Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co si Waits přinesl domů a co z toho potom vzniklo

aktualizováno 
- Jeden z mála přežívajících opravdových originálů nám ke svým padesátinám věnoval šestnáctou řádnou desku, rozhodně jednu z nejpodivuhodnějších, které kdy natočil. Možná ji vůbec nejvíc chtěl s láskou v srdci dedikovat své manželce a spoluautorce Kathleen Brennanové. Tak už to u zestárlých bohémů chodí. "Dárek nad dárky" ve velmi elegantním balení se jmenuje Mule Variations (v přibližném překladu Druhy tvrdohlavosti) a od Bone Machine z roku 1992 je prvním řádným albem Toma Waitse v devadesátých letech (předchozí The Black Rider z třiadevadesátého bylo hudbou k opeře Roberta Wilsona).
A zdá se, jako kdyby tu bard rockové periferie bilancoval svou více než pětadvacetiletou kariéru.
Ti, které kdysi dávno Waits okouzlil, když londonovsky bolestně hledal noty coby soundtrack k povídkám Bukowského a když sám sebe po právu pasoval na jediného žijícího hrdinu z Brechtovy a Weilovy Žebrácké opery; ti všichni, kteří v sedmdesátých letech milovali jeho barové šansony a balady opilého klavíru ze ztemnělých okrajů žití jen s delikátním přispěním v podstatě jazzového komba, přijdou si zde po letech na své.
Stejně si nové písničky prožijí ti, kterým po vydání alba Swordfishtrombones (1983) učarovala Waitsova posedlost po experimentu, kdy po beefheartovsku drtil tradiční struktury písní a z jejich prachu skládal nové podivuhodné tvary, někdy až na hranici srozumitelnosti.
Obě polohy se na albu Mule Variations prolínají, střetávají a provokativně si odporují. Ačkoli Tom Waits tvrdí, že nové písničky složil hlavně proto, že ty staré ho už nudily, pravděpodobnější bude, že chtěl zhmotnit touhu přináležející jeho věku, ono dylanovské "přinést to všechno domů". Společně s ženou prý chtěli natočit něco "surreálného a zároveň rurálního", tak aby album "obsahovalo prvky něčeho obecně známého, něčeho dobře a po léta zažitého, ale aby zde také proznívaly okamžiky, které posluchače znejistí a jaksi dezorientují". Hudbu na Mule Variations proto opřívlastkovali - surrurální.
Tom Waits je tady víc než kdy jindy pozorným žákem legendárního bluesmana Roberta Johnsona (právě jeho story inspirovala titulní skladbu) či Leadbellyho, stále úporněji vychází z tzv.
lo-fi zvuku, který přináší každodenní kakofonii okolního světa a disharmonie života; jimi koloruje příběhy, které prožil, někde zaslechl nebo mu jen před léty utkvěly v podvědomí. A přece v jeho projevu slyšíme cosi tak archetypálně romantického, hrdinného a velmi přesvědčivého, že je nakonec jedno, hraje-li k tomu Waits na hřeben nebo znějí-li naprogramované klávesy.

Tom Waits: Mule Variations

CD, 71 minut

Epitaph/Maximum Underground

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Na Soundtracku zahrají i hudbu z Kingdom Come. Kupte si lístky se slevou

Tvůrci hry Kingdom Come: Deliverance vrátili areálu jeho středověkou podobu,...

Kingdom Come: Deliverance, tedy česká počítačová hra roku, která zaujala i v zahraničí, se na festivalu Soundtrack...

Festival Sziget láká na Gorillaz, Gallaghera i vylepšené sprchy a toalety

Na víc než týden se kvůli hudebnímu festivalu Sziget proměnila tato část...

Ostrov Óbudai na Dunaji v centru Budapešti se od středy na týden opět promění v ostrov svobody a hvězdné hudby. Začíná...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Najdete na iDNES.cz