Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co si Waits přinesl domů a co z toho potom vzniklo

aktualizováno 
- Jeden z mála přežívajících opravdových originálů nám ke svým padesátinám věnoval šestnáctou řádnou desku, rozhodně jednu z nejpodivuhodnějších, které kdy natočil. Možná ji vůbec nejvíc chtěl s láskou v srdci dedikovat své manželce a spoluautorce Kathleen Brennanové. Tak už to u zestárlých bohémů chodí. "Dárek nad dárky" ve velmi elegantním balení se jmenuje Mule Variations (v přibližném překladu Druhy tvrdohlavosti) a od Bone Machine z roku 1992 je prvním řádným albem Toma Waitse v devadesátých letech (předchozí The Black Rider z třiadevadesátého bylo hudbou k opeře Roberta Wilsona).
A zdá se, jako kdyby tu bard rockové periferie bilancoval svou více než pětadvacetiletou kariéru.
Ti, které kdysi dávno Waits okouzlil, když londonovsky bolestně hledal noty coby soundtrack k povídkám Bukowského a když sám sebe po právu pasoval na jediného žijícího hrdinu z Brechtovy a Weilovy Žebrácké opery; ti všichni, kteří v sedmdesátých letech milovali jeho barové šansony a balady opilého klavíru ze ztemnělých okrajů žití jen s delikátním přispěním v podstatě jazzového komba, přijdou si zde po letech na své.
Stejně si nové písničky prožijí ti, kterým po vydání alba Swordfishtrombones (1983) učarovala Waitsova posedlost po experimentu, kdy po beefheartovsku drtil tradiční struktury písní a z jejich prachu skládal nové podivuhodné tvary, někdy až na hranici srozumitelnosti.
Obě polohy se na albu Mule Variations prolínají, střetávají a provokativně si odporují. Ačkoli Tom Waits tvrdí, že nové písničky složil hlavně proto, že ty staré ho už nudily, pravděpodobnější bude, že chtěl zhmotnit touhu přináležející jeho věku, ono dylanovské "přinést to všechno domů". Společně s ženou prý chtěli natočit něco "surreálného a zároveň rurálního", tak aby album "obsahovalo prvky něčeho obecně známého, něčeho dobře a po léta zažitého, ale aby zde také proznívaly okamžiky, které posluchače znejistí a jaksi dezorientují". Hudbu na Mule Variations proto opřívlastkovali - surrurální.
Tom Waits je tady víc než kdy jindy pozorným žákem legendárního bluesmana Roberta Johnsona (právě jeho story inspirovala titulní skladbu) či Leadbellyho, stále úporněji vychází z tzv.
lo-fi zvuku, který přináší každodenní kakofonii okolního světa a disharmonie života; jimi koloruje příběhy, které prožil, někde zaslechl nebo mu jen před léty utkvěly v podvědomí. A přece v jeho projevu slyšíme cosi tak archetypálně romantického, hrdinného a velmi přesvědčivého, že je nakonec jedno, hraje-li k tomu Waits na hřeben nebo znějí-li naprogramované klávesy.

Tom Waits: Mule Variations

CD, 71 minut

Epitaph/Maximum Underground

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Hudbu k 50 odstínům šedi jsem nemohla odmítnout, říká Jessie Ware

Britská zpěvačka Jessie Ware

Zpěvačka Jessie Ware se přátelí s Adele, spolupracuje s Edem Sheeranem ale hlavně britský pop obohatila o další silný a...

Lana del Rey přijede na Sziget. Uzavírá výčet hlavních lákadel festivalu

Zpěvačka Lana Del Rey

Americká zpěvačka Lana del Rey, kterou před šesti lety proslavily hity Video Games nebo Born to Die, uzavírá výčet...

GLOSA: Aznavourově návratu nechybělo skoro nic, leda titulky

Charles Aznavour v pražském Kongresovém centru (16. března 2018)

Charles Aznavour a jeho kapela v pátek večer v pražském Kongresovém centru nabídli půldruhé hodiny bravurně odehrané a...

Najdete na iDNES.cz