Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co se vešlo do jednoho života

  11:13aktualizováno  11:13
Ve spisovateli a překladateli Lumírovi Čivrném, jenž zemřel v sobotu ve věku šestaosmdesáti let, odešla osobnost, která byla svědkem, aktérem i obětí svárů, zvratů, hrůz i nadějí, co jich jen přinesly druhé dvě třetiny dvacátého věku.

Lumír Čivrný se narodil 3. srpna 1915 v Červeném Kostelci, v rodině barvířského dělníka. Roku 1934 maturoval na gymnáziu v Trutnově a poté odešel studovat do Prahy - nejprve práva, od roku 1936 navštěvoval francouzštinu, němčinu a srovnávací literaturu na pražské filozofické fakultě, již však mohl absolvovat až roku 1946. Na počátku války jej potkalo štěstí v neštěstí: byl svědkem zatčení novinářky a své přítelkyně Mileny Jesenské, jejíž dceru Janu doučoval. Sám se rovněž dostal do rukou gestapa, které jej ovšem v lednu 1940 propustilo, kdežto Jesenská byla deportována do koncentráku Ravensbrück, kde v květnu 1944 skonala. Čivrný byl za války zaměstnán nejprve jako redaktor, pak jako tajemník Svazu českých knihkupců a nakladatelů. Již ve 30. letech vstoupil do KSČ a účastnil se protinacistického odboje - dokonce se stal členem posledního ilegálního ústředního výboru strany.

Po květnu 1945 nastoupil třicetiletý Lumír Čivrný poměrně hvězdnou politickou a funkcionářskou kariéru: pracoval v aparátu ÚV KSČ, byl poslancem Prozatímního národního shromáždění, náměstkem ministra informací a osvěty (1949-1952) i ministra kultury (1953-1954). Literární historik Václav Černý později ve svých Pamětech Čivrnému za jeho budovatelské aktivity těžce vyčinil a dotyčný to obdobně těžce a úkorně nesl.

Ve čtyřiapadesátém roce politická dráha Lumíra Čivrného náhle skončila odchodem na volnou spisovatelskou nohu. Hlavní náplní se mu stala tvorba textů pro děti, a zejména překladatelská činnost. Nicméně ještě jeden vzestup na kariérním žebříčku Čivrný zaznamenal: v čase pražského jara se stal poslancem České národní rady a šéfoval časopisu Universum. Pak se opět - a to již napořád - stáhl do soukromí a pracoval literárně, byť oficiálně publikovat nesměl. Své překlady buď podepisoval pseudonymy, nebo byl někým z přátel, kteří se neocitli na indexu, takzvaně přikryt (Vladimírem Mikešem či Eduardem Hodouškem). Ostatně s touto praxí měl Čivrný dávnou zkušenost - v roce 1941 to byl právě on, kdo svým jménem přikryl publikaci marxistického literárního teoretika a historika Bedřicha Václavka Historie utěšené a kratochvilné.

Čivrný samostatně knižně debutoval v roce 1938 sbírkou básní Hlavice sloupů. Od 60. let psal i prózu - k tisku připravený román o židovském lékaři během nacistické okupace byl v roce 1970 rozmetán a knižní podoby se dočkal až o jedenadvacet let později. Svazek povídek Jít jen tak a kniha poezie Na dech vyšly v 80. letech v exilových nakladatelstvích. Vloni nakladatelství Hynek přineslo autorovy memoáry Co se vejde do života, v nichž se vyznal ze své trvalé inklinace k socialistickým myšlenkám, z osamělosti, již zažíval po listopadu 1989, kdy se pro něho již neúnosně zrychlil čas a rozpadlo se opoziční společenství, jehož byl součástí. A samozřejmě se v pamětech vypsal ze své lásky k literatuře, v prvé řadě k poezii španělského jazyka; ostatně byl to hlavně on, kdo do češtiny převedl kupříkladu dílo F. Garcíi Lorky. Své převody Čivrný často doprovázel zasvěcujícími eseji; naposledy se tak stalo ve výboru jednoho sta franc ouzských sonetů Milosti milostí (Host, Brno 1997).

Jazykově vybavený tvůrce překládal též z němčiny, a když předloni obdržel Státní cenu za překladatelské dílo, bylo to chápáno jako spravedlivé i vlastně dodatečné ocenění těchto jeho zásluh.

1999: Pavel Tigrid gratuluje Lumíru Čivrnému ke Státní cené za překlad.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

Další z rubriky

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Hrůzy kuřimské kauzy ožily v komiksu. Vzbuzuje úzkost a strach

Z komiksu Svatá Barbora

Na komiksu Svatá Barbora spisovatel a držitel dvou knižních cen Magnesia Litera Marek Šindelka a jeho kolegové...

Deitch: StB mě nechala být, přinášel jsem jim dolary a nevedl závadné řeči

Gene Deitch s českým vydáním své knihy

Do Česka přijel na deset dní a nakonec tu zůstal na celý život. Oscarový animátor Gene Deitch sepsal své vzpomínky v...

Najdete na iDNES.cz