Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co se děje za plentou plážové převlékárny

  11:18aktualizováno  11:18
Nositel ceny Jindřicha Chalupeckého Michal Pěchouček představuje svá nejnovější minimalistická díla z cyklu Screen. V Galerii Jiří Švestka svádí přítomné odkrýt pruhovanou zástěnu plážové převlékárny.

Michal Pěchouček | foto: Galerie Jiří Švestka

Leitmotivem výstavy, která potrvá do 5. dubna, je spojení geometrické abstrakce a figurálního realismu. Statické lidské postavy poskytují věcnost, abstraktní pozadí zahalené tajemstvím škádlí představivost. A právě tato kombinace diváka přivádí k myšlence stát se alespoň na okamžik voyeurem.

Michal PěchoučekPo vstupu do galerie v pražském Biskupském dvoře se příchozí ocitnou na pláži. Tu přípomíná barevnost i tvary obrazů, a to především těch umístěných v poslední části expozice.

Plátnem i látkou potažené a nití prošité výjevy žen, jež si ve spánku zahalují své intimní partie utěrkou. Muži v retro trenkách a červených ponožkách stavících se zády.

Michal PěchoučekCo skrývají, chrání a tají? O čem sní? Vše je obsaženo za nimi, v abstraktní cloně. Ta přímo vybízí k jejímu odkrytí. Voyeurství však připouští pouze divákova fantazie.
 
Název výstavy Screen Pěchouček překládá mnohoznačně: zástěna, přepážka, zaclonit, zastínit chránit či tajit. Abstraktní prostor je do jisté míry symbolikou názvu. "Považuji se za malíře, ale chci, aby měla má malba nadhled", uvedl autor při zahájení výstavy.
 
K omotávání plátna nitěmi, pokládání látek a jejich prošívání šicím strojem se Pěchouček inspiroval u dvou současných mladých umělců - Simonu Smrčkovou a Evžena Šimeru přizval k otevření výstavy jako hosty.

Pro oba autorovy kolegy z branže, i když pro každého po svém, je příznačné, že se malovanému obrazu spíše vyhybají. Jejich obrazy dokážou zprostředkovat malířskou kvalitu nemalířskými technikami.


Michal Pěchouček

Absolvent pražské Akademie výtvarných umění, kde studoval v ateliéru Jiřího Davida, poprvé vystavoval v roce 1991. Jeho dílo je zastoupeno v mnoha soukromých sbírkách a několika galeriích včetně Národní galerie v Praze.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Galerie skryla obraz s nymfami. Ukazuje prý ženu pouze jako objekt krásy

Manchesterská galerie odebrala dílo Johna Williama Waterhouse „Hylás a nymfy“...

Žena jako pasivní dekorativní předmět a pouhé zobrazení femme fatale? Manchesterská galerie se rozhodla ze své expozice...

Léta po válce přežil i díky malování. Šímovo bouřící moře jde do aukce

Josef Šíma: Bouře ve Fécamp (1953, olej na plátně, 65x81 cm)

Nadcházející neděli se v aukci výtvarného umění společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery objeví mimořádný obraz...

Načeradského obrazy pobouřily ředitelku galerie. Výstava skončila

Jiří Načeradský, Milenci

Ve slovenských Piešťanech předčasně skončila výstava českého výtvarníka Jiřího Načeradského. Některá díla totiž...

Najdete na iDNES.cz