Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co poví obraz, když zmizí slova?

  11:46aktualizováno  11:46
První dojem z fotografií Američana Clydea Butchera (1942) je omračující. Obrovský formát, perfektní technické zpracování, úžasné přírodní scenerie. V rovněž velkolepém Veletržním paláci v Praze dostaly Butcherovy obrazy patřičný prostor a vnášejí do funkcionalistických tvarů této stavby, přesněji do části jejího prvního patra, kde je soubor Visions of the New Millennium instalován, harmonizující útěšnost. Příští rok by soubor měl být představen v brněnském Domě umění.

Anglický název výstavy není přeložen, a není to ani nutné. V úvodním slově v katalogu autor doslovuje to, co je z fotografií samých zřejmé: "Pokouším se svou výstavou Visions of the New Millennium započít nové období. Založené na hlubokém lidském pochopení přírody. Mé záběry budou prezentovány divákům s cílem pomoci jim vidět krásu a majestátný řád přírody v místech, jako jsou Everglades na Floridě a kalifornské sekvojové lesy ve Spojených státech, nebo v takových lokalitách, jakou je Boubínský prales v České republice, který jsem navštívil a zamiloval si jej."

Butcher, prosycen velkolepostí a důstojností přírody, rozdýchaný v otevřeném prostoru amerického kontinentu a možná i nesoucí v sobě stále ještě něco z hnutí hippies, k němuž kdysi náležel, neostýchá se slov velkých přinejmenším tak, jak rozměrné jsou jeho fotografie. To vše je zřejmé ihned. Ale zkusme Butcherovy vize, zjevení, vidiny, zření či pohledy - to vše v sobě nese víceznačné slovo "vision" - číst aspoň trochu jemněji. Zjistíme, že jeho věc je prosta vší jednoznačnosti.

Butcher snímá přírodní scenerie bez lidí a zdánlivě pouze zprostředkovává spatřenou krásu. Nic z toho by ovšem neviděl a nedokázal podat, kdyby k dotyčné

Fotografie Clydea Butchera
si můžete prohlédnout ZDE
krajině i k planetě Zemi jako celku neměl niterný vztah. Butcher ke každé z fotografií přidává v popisku drobný příběh o tom, jak snímek vznikal, co přesně na něm vidíme, jaké osobní či krajinné nebo společenské souvislosti záběr obepínají. Dozvíme se třeba, že jednou musel Butchera držet za opasek přítel, aby se mohl naklonit k objektivu a nastavit na něm clonu, neboť stativ byl postaven na samém pokraji propasti.

Tvůrce se svěřuje, jak ho nalezené scenerie energeticky dobíjejí, například k fotografii boubínského pralesa, který vloni snímal časně ráno, poznamenává: "Miluji onu tichou pohodu a mír lesa, a to právě při východu slunce. Jde o vzácné okamžiky, kdy se zdá tak snadné uvažovat o podstatě života a všech jeho krásách a potěšeních, které nám nabízí." Mimochodem: těch několik snímků české krajiny nemá rozměry většiny záběrů z USA - jako kdyby se dojem z "malé" líbezné přírody i takto otiskl do výsledné podoby díla. Clyde Butcher tedy klade maximální důraz na vizuální vjem, ale současně má potřebu doprovodit jej slovy.

Divák u nejedné fotografie zjistí, že je mu bližší právě až poté, co si přečetl její slovní doprovod. Vzniká otázka: Jaká je "čistá" vizuální hodnota oné fotografie? A při opakovaných prohlídkách, když opadne prvotní údiv daný i technickou dokonalostí zvětšenin, se skutečně začneme nad některými záběry ošívat: není třeba záběr sekvojového lesa "jen" dobrý, nejde toliko o zvládnuté řemeslo, o zručnou ilustraci fotografova okouzlení a ušlechtilého záměru? Zpochybnit tu chci jediné: nepochybující velebení, jímž v katalogu výstavy mnohomluvným slovem doprovodil autorovy práce prezident spolupořádající Evropské nadace R. M. Rilka Jiří Kostelecký.

Ten vesměs sugestivního, ale někdy přece jen popisného Butchera staví jako legitimního nástupce slavného amerického krajináře Ansela Adamse (1902-1984), přičemž neopomene zdůraznit, že velcí američtí fotografové včetně Adamse kladli důraz na to, že dílo má zasáhnout diváka samo a totálně, bez dopovězení a interpretací. Tudíž bez toho, k čemu v dobré víře, ba prý v přímo svatém přesvědčení inklinuje Clyde Butcher, jenž v sobě nese nejen tendence vizionářské, ale též misionářské a teatrální. S tou euforií vůbec opatrně: největší sponzorské logo při prezentaci té přírodu velebící výstavy náleží firmě Škoda Auto.

Velkoformátové černobílé fotografie neporušené přírody přivezl do České republiky jako do vůbec první evropské země americký fotograf Clyde Butcher. (8. 6. 2001)

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

OBRAZEM: Začal Týden umění. Láká na Warhola, Zrzavého i paneláky

Jan Zrzavý, Benátky I, 1928

Už i Praha má svůj Týden umění. Jeho první ročník začal v pondělí a návštěvníkům otevírá přes třicet galerií včetně...

World Press Photo vyhrál snímek Venezuelana hořícího po výbuchu motocyklu

FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize (3....

Fotografie Venezuelská krize zachycující hořícího demonstranta během nepokojů namířených proti prezidentu Madurovi se...

Od Havla po Ledeckou. Fotograf Herbert Slavík představí své Tváře Česka

1990. Dřív Václava Havla všude hlídali estébáci, cestovat nesměl, natož na...

K událostem připomínajícím sté výročí vzniku Československa se v červenci přidá také výstava fotografií Herberta...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz